Беложильчатая (беложілковий) молочай: особливості розмноження і догляду в домашніх умовах

правила вирощування молочаюБеложильчатая або беложілковий молочай – фаворит квітникарів, які люблять невибагливі домашні рослини. У кімнатних умовах цей суккулент виконує не тільки декоративну функцію, а ще й очищає повітря від шкідливих випромінювань, благотворно впливає на атмосферу житла. За допомогою фото стаття познайомить вас з видами рослини, рекомендаціями фахівців по догляду за ним, боротьбі з хворобами і способами розмноження культури.

Ботанічний портрет беложілковий молочаю

Батьківщина цієї рослини – Мадагаскар. Багаторічну культуру сімейства молочаевая часто називають кактусом. Частково квітка схожа на нього, а почасти – на дрібну пальму. Його характеристики:

  • висота – півметра, в природному ареалі – до 1,5 м;
  • стебло – прямий, м’ясистий, ребристий, без відгалужень, але з невеликими шипами (по 4 мм кожна);
  • на верхівці розташовані соковиті зелене листя з малюнком з білих або сріблястих прожилок;
  • форма листової пластини – яйцеподібна, із загостренням до основи;
  • довжина листа – 15-25 см, ширина – до 8 см.

Увага! У міру зростання все листя нижніх рівнів відпадають, а стебло стає схожий на м’ясистий пальмовий стовбур. З віком він починає гілкуватися не тільки на верхівці.

Цвісти молочай беложильчатая починає на другий рік. Процес триває всю весну і літо, але декоративної цінності практично не має. Квіточки блідо-коричневого або білого забарвлення зібрані в суцвіття по 2-6 шт., Розташовуються в пазухах верхніх листків. Цвітіння є основним візуальним відмінністю при порівнянні молочаю беложильчатая з молочаєм гребінчастим. Обидва кімнатних виду часто плутають один з одним через сильний зовнішньої схожості. Особливість гребенчатого в тому, що його квіти ростуть не в пазухах, а на 5-сантиметрових квітконосах.

Увага! Дозрілі після цвітіння коробочки плодів розриваються. Насіння при цьому здатні розлетітися на кілька метрів і потрапити в горщики з іншими кімнатними рослинами.

Догляд за молочаєм беложильчатая в домашніх умовах

Комфорт і нормальний розвиток цієї рослини спирається на такі чинники:

правила вирощування молочаюмолочай беложильчатая

  1. Молочай беложильчатая воліє хороше освітлення. Але потрапляння на нього прямих променів сонця загрожує опіками зелені.
  2. Суккулент добре ставиться до провітрювання, тому на літо його можна переміщати на балкон, веранду або навіть виносити в сад, пам’ятаючи про пункті 1.
  3. Ранньою весною або восени, перед відходом у сплячку, молочай добре росте біля опалювальних радіаторів.
  4. Влітку рослині необхідний помірний полив відстояною водою. Її оптимальний нагрів – + 18 … 20 ° C.
  5. Верхній шар грунту повинен завжди залишатися злегка зволоженим. Надмірне внесення води при поливі призведе до гниття корінців.
  6. Восени процеси життєдіяльності рослини сповільняться. Полив слід скоротити до 1 разу на місяць, а сам кущик переставити в прохолодне місце.

Увага! Якщо в період спокою листя молочаю беложильчатая починають жовтіти або навіть опадати, не поспішайте шукати причину серед хвороб. В цей час рослині не достатньо сонячного світла – це природно і безпечно для його життя. До кінця березня, коли освітлення стане яскравішим, квітка самостійно оживе.

В якості підгодівлі застосовуйте спеціальну суміш для кактусів. Перше внесення потрібно після весняного пробудження, приблизно в квітні. В цей час сукулентів потрібні сили на формування нових листочків. Протягом періоду активності удобрюйте молочай 3 рази в місяць, з жовтня по березень – всього 1 раз і в сильно розведеної концентрації.

Додаткові процедури допоможуть вам виростити дійсно красиву пальмочку в будинку:

  • температура повітря не повинна падати нижче +15 ° C;
  • остерігайтеся протягів;
  • обприскуйте кущ не рідше 2-х разів на тиждень, особливо навесні і на початку літа;
  • після цвітіння обріжте пагони на 15 см.

правила вирощування молочаюВлітку суккулент добре себе почуває на відкритому повітрі

Способи розмноження молочаю беложілковий

Якщо побачили молочай у знайомих або рідних і загорілися бажанням його посадити – попросіть один або кілька бічних відростків втечі. Вони зазвичай з’являються на рослині в червні. Відростки виконують роль живців:

  1. На добу помістіть гілочку в ємність з теплою водою.
  2. Обробіть місце зрізу товченим активованим вугіллям. Залиште на 3 дні, поки держак НЕ подвянет.
  3. Поглибити рослина в субстрат, що складається з рівних часток торфу і піску.
  4. Залиште при кімнатній температурі.

Коли держак відпустить корінці, його потрібно пересадити. Найкраще для постійного місця зростання підійде слабокислий грунт. Купуйте спеціальний субстрат для сукулентів або приготуйте його своїми силами, змішавши порівну дернову грунт, пісок і торф. До 3-річного віку молочай беложильчатая пересаджують щорічно, потім – раз на 3 роки.

Порада. Особливості будови кореневої системи припускають використання неглибокого, але широкого горщика.

Хвороби і шкідники молочаю беложілковий

Основні фактори ураження тканин рослини хворобами – неправильне утримання. Похолодання нижче бажаного мінімуму і протяги можуть привести до появи різних гнилей грибкової природи. Зовні хвороба проявляється у вигляді чорних або коричневих плям на листках. Перша міра при гниль – відновлення оптимальних умов. Додатково можна на час скоротити полив. В крайньому випадку застосовуйте фунгіциди.

правила вирощування молочаюукорінення живців

З шкідників рослина часто атакують павутинні кліщі і щитівки. Ліквідувати їх допоможуть інсектициди. Борошнистий червець – ще один любитель оселитися на молочаї беложильчатая. В цьому випадку листя покриваються білим нальотом. Спочатку видаліть всіх комах, а потім обробіть зелень розчином мила або спиртом. Під час пересадки рослини ви можете виявити в грунті червеца кореневого. Ретельно вимийте коріння перед поселенням кущика на новому місці.

В цілому догляд за молочаєм мало чим відрізняється від догляду за іншими суккулентами. Рослина невибагливо, але в руках умілих господарів стане справжньою прикрасою будинку.

Посадка молочаю будинку: відео