Чим обробляти яблуню від плодожерки і як ще з нею боротися

плодожерка на яблуніВіта
Чим обробляти яблуню від плодожерки і як ще з нею боротися?

Яблуня – одна з найулюбленіших плодових дерев для вирощування серед російських садівників. Воно радує не тільки розкішним цвітінням, а й чудовими смачними плодами. Але з настанням літа в саду з’являється страшний ворог яблуні – плодожерка. Вона здатна не тільки скоротити урожай на третину, а й пошкодити дерево. Далі мова піде про найефективніших методах боротьби зі шкідником, а також про те, коли обробляти дерева (відеоінструкція додається).

Плодожерка: що це таке і як її розпізнати

Плодожерка – комаха-шкідник яблуні, яке поїдає не тільки плоди дерева, а й знищує практично цілком молоді пагони і листя. На першому етапі свого розвитку плодожерка робить кладку яєць із зворотного боку яблуневих листя. Вони мають світло-жовтий колір і в діаметрі досягають лише 1 мм.

Метелик, відкладає «потомство», має бархатисто-сірий окрас і невеликий розмір. Вона примудряється відкласти більше 80 яєць, з яких через лише пару тижнів з’являються гусениці. Візуально їх легко виявити: вони відрізняються невеликими розмірами тіла (до 2 см) і мають яскраве забарвлення з рожевим відливом. До речі, вірогідність виявити метелика плодожерки проблематично, оскільки вона з’являється переважно в нічні години, а ось гусеницю ви виявите практично відразу.

плодожерка на яблуніплодожерка

З’явившись на світло, гусениці яблуневої плодожерки спочатку поїдають листя, а, після того, як злегка зміцніють (орієнтовно через тиждень), приймаються за плоди. Усередині них вони продовжують свій розвиток аж до окукливания.

Порада. Існує досить дієвий спосіб перевірки наявності шкідника на садовій ділянці: спеціальна феромонна пастка. Ви можете придбати або готову з капсулою, що містить малотоксичний синтетичний феромон, або зробити її власноруч. Якщо в пастку за тижневий проміжок часу попалося більше 5 примірників – це вірний сигнал для початку дій.

Методи боротьби зі шкідником

Існує кілька методів боротьби з плодожеркою: хімічні, механічні, народні. Розглянемо кожен детально.

Хімічна обробка яблуневих дерев вважається одним з найефективніших засобів боротьби з плодожеркою. Йдеться про інсектицидах, обробка якими повинна здійснюватися в літній період з проміжками в 2 тижні (починаючи з середини липня).

Увага! Залежно від того, який сорт яблуні ви ростіть в своєму саду, коливається кількість обробок дерева. Так, ранньостиглі сорти досить обробити лише 2-3 рази; середньостиглі зажадають вже 4-5-кратної обробки; а пізньостиглі – не менше 6-7 обробок.

Найкращого ефекту можна домогтися, обробляючи дерева в проміжок часу між початком кладки яєць і поразкою яблуневих плодів вилупилися з яєць гусеницями.

Найбільшою популярністю користуються такі інсектициди: Дітокс, Фозалон, Карбофос і ін. Для посилення ефекту інсектицид можна змішати з фунгіцидом. Серед найрезультативніших відзначають Арріво, Протеус і Шерпа. На відро (близько 10 л) води береться одна таблетка фунгіциду (інсектицид береться в кількості, зазначеній в інструкції). Отже, починаємо обробку на початку червня, потім з інтервалом в 2 тижні продовжуємо обробку до того моменту, поки не настане час збирати урожай.

плодожерка на яблуніпоразка плодів

Щоб не чекати появи шкідника, можна здійснити превентивні заходи (причому, досить ефективні) по боротьбі з плодожеркою:

  • видалення відвалюються частин кори (позбавляємо таким чином гусеницю місця для зимівлі);
  • перекопування грунту між деревами і ретельне розпушування грунту в прикореневій зоні;
  • своєчасне видалення пошкоджених / хворих гілок, пагонів;
  • регулярний огляд крони і плодів і своєчасне видалення пошкоджених або хворих примірників;
  • установка на стовбурах яблуневих дерев ловчих поясів (це допоможе швидко і ефективно відловити всіх гусениць);
  • обов’язкова закладення тріщин на деревині.

Порада. Останнім часом все більшою популярністю стало користуватися нетривіальне засіб боротьби з плодожеркою – культивована в лабораторії трихограмма. Ця комаха паразитує в яйцях плодожерки. Використовуючи комаха, ви зможете знизити рівень псування яблук в 2-3 рази.

Для того щоб запобігти насичення яблук хімікатом, можна чергувати інсектицид з натуральними відварами. Розглянемо перевірені часом народні засоби:

  • Настій полину. Процедуру обробки дерев слід проводити відразу після закінчення цвітіння. Періодичність обробки складає близько 10 днів. Досить буде 3-4 разів. Можна також розсадити біля яблунь кущі полину (це допоможе відлякати шкідника).
  • Яблучний оцет. Його можна використовувати в якості приманки. В 1 л води розводимо 150 мл оцту. Суміш розвішуємо на яблуневих гілках. У міру наповнення пасток шкідником, міняємо їх на нові.
  • Хвойний екстракт. Для приготування настою знадобиться літрова банка хвойних голок. Заливаємо їх 2 літрами води і наполягаємо протягом тижня і проціджують. Концентрований склад розбавляємо в 20 л води і обприскуємо відразу після цвітіння.
  • Настій ромашки. Обробка здійснюється настоєм ромашки, приготованим або зі свіжих квітів, або з висушених. На відро води використовуємо близько 1 пачки висушених квіток.

Вище описаних засобів буде цілком достатньо для того, щоб позбутися від шкідника на яблуневих деревах раз і назавжди. Бажаємо успіху!

Яблунева плодожерка: відео