Хризантема мультифлора

Хризантема мультифлора

З давніх-давен хризантему мультифлору в народі називають «королевою осені». Фахівці нерідко застосовують цю культуру для формування різноманітних яскравих композицій у квітниках, на садових ділянках і навіть на терасах.

Особливості хризантеми мультифлора

Хризантема мультифлора

Хризантема мультифлора утворює кущ кулястої форми з безліччю невеликих квіточок, які можуть бути забарвлені в різні кольори. Вона підходить для вирощування як у відкритому ґрунті, так і на балконах, у теплицях і у вазонах. Більшість садівників люблять цю квітку за її пишне цвітіння, яке триває до перших заморозків. Трапляється й таке, що рослина цвіте навіть узимку, але тільки в тому разі, якщо було проведено її пересадку в оранжерею або у вазон.

Хризантема мультифлора вирізняється різноманітністю в забарвленні. Зустрічаються сорти з квітками найрізноманітнішого відтінку, наприклад, з бузковими, червоними, жовтими або білими.

Перша згадка про хризантему була знайдена в працях Конфуція. Причому в ті часи така рослина застосовувалася для приготування їжі. А ще вона знайшла своє застосування в парфумерії та медицині. Лише через деякий час ці красиві квіти почали використовувати для декорування власних ділянок. У природних умовах садова хризантема поширена досить широко, при цьому налічується понад 30 видів. А завдяки селекціонерам на світ з'явилося безліч нових сортів, кожен з яких прекрасний по-своєму.

Якщо ви вирішили вирощувати хризантему мультифлору, то слід врахувати ще одну її особливість: при вирощуванні культури немає необхідності в обрізанні або формуванні куща. Вона самостійно утворює здоровий кущ привабливої форми.

Сорти хризантеми мультифлора

Будь-який з різновидів хризантеми мультифлори має свої характерні особливості, наприклад:

Брансаунд дарк оранж

Брансаунд дарк оранж

Кущик заввишки досягає близько 0,4 метрів. Він радує пишним цвітінням. На рослині утворюється безліч невеликих жовтих квіточок, які в поперечнику досягають близько 50 мм. Початок цвітіння припадає на досить ранній період – середину серпня. При цьому квітки прикрашають кущ протягом 1,5-2 місяців.

Бранкроун

Хризантема мультифлора

Такий різновид так само має квітки жовтого забарвлення. Зацвітає кущ в останні дні серпня, при цьому цвітіння закінчується з першими заморозками. Середньої величини кущі досягають у висоту близько півметра. Для посадки такої хризантеми рекомендується вибрати сонячну ділянку.

Снігова куля

Хризантема мультифлора

Цей різновид морозостійкий і виділяється низьким ростом (не вище 0,25 метрів). Пишноквітучий кущ радує погляд білосніжними квіточками. Цей сорт хризантеми цвіте з липня по останні дні вересня. Найбільш часто його культивують для зрізання.

Бранбіч

Хризантема мультифлора

Являє собою велику групу різновидів, що розрізняються між собою або забарвленням, або величиною суцвіть, або часом цвітіння. Далі будуть описані різновиди цієї групи, які найбільш широко поширені в культурі. Найпопулярнішим сортом є Бранбіч Лілак. У висоту рослина досягає близько 0,5 метрів, а в поперечнику – до 0,4 метрів. Що стосується сорту Бранбіч вайт, то його кущ має ширину до 0,4 метрів, а висоту – не більш як 0,35 метрів. Вона вирізняється високою морозостійкістю і сніжно-білими квітками. Також досить широко в культурі поширений сорт Бранбіч корал – сорт радує ефектними яскраво-кораловими квітками. Різновиди даної групи починають цвісти в останні літні тижні.

Бранроял уайт

Хризантема мультифлора

Такий низькорослий різновид має висоту не більше 0,3 метрів. Вона утворює пишний кулястий кущ із безліччю маленьких квіточок. Зацвітає така хризантема в останні дні вересня або в перші – жовтня.

Bransky Plum

Хризантема мультифлора

Ця сильноросла рослина має висоту близько 0,7 метрів. Пишний кущ радує квітками червоного кольору.

Посадка хризантеми мультифлора

Щоб отримати здоровий, добре розвинений і пишноквітучий кущ хризантеми мультифлора треба особливу увагу приділити її посадці. Насамперед слід підібрати відповідне для її вирощування місце. При висадці рослини в сад для неї рекомендується підібрати добре освітлену, відкриту ділянку. При висадці саджанця у вазон так само потрібно керуватися певними правилами.

Посадка у відкритий ґрунт

Хризантема мультифлора

Насамперед для посадки такого різновиду хризантеми слід вибрати сонячну ділянку. Квітці необхідне сонячне світло не тільки вранці та вдень, а й навіть у вечірній час. Що стосується ґрунту, то він обов'язково має бути вологопроникним. Річ у тім, що ця рослина досить вологолюбна. А ще ґрунт на ділянці має бути родючим і легким. Найкраще така культура росте в субстраті, що складається з рівних частин торфу і піску. Даною ґрунтосумішшю наповніть посадкову яму.

Найкращий час для висадки саджанців – це весняний період. При цьому конкретний час посадки підбирають залежно від кліматичних умов регіону. Наприклад, у середніх широтах висаджувати хризантему мультифлору рекомендується в перші дні травня. А в південних регіонах висадку саджанців починають проводити з перших днів квітня. У північній частині подібну процедуру проводять не раніше середини травня. Але при цьому садівникам слід врахувати, що якщо висадити саджанці трохи раніше, то кущі вирізнятимуться більшою густотою і декоративністю.

Підготовкою ґрунту рекомендується зайнятися завчасно, причому краще провести перекопування ґрунту двічі: перший раз – восени, а другий – перед висадкою розсади. Мінімальна дистанція при висадці кущів – 0,45 метрів. Оптимальна кількість вільного простору забезпечить правильний ріст і розвиток кущів. Висаджують хризантеми або ввечері, або рано вранці (не повинно бути сонця).

Підготуйте ямки для посадки глибиною не менше 0,45 метрів. Використовуючи крупний пісок або дрібний гравій зробіть на дні кожної ямки шар дренажу. Досвідчені садівники радять всипати в кожну ямку подрібнену шкаралупу яєць, яка також виступає в якості дренажного матеріалу, а ще вона містить у собі цінні поживні речовини. Потім наповніть ямки підготовленою ґрунтосумішшю і рясно полийте. Після того як волога повністю вбереться в ґрунт, проводять висадку саджанців.

Відразу ж рекомендується встановити опору. Для цього в кожну лунку потрібно встромити прут завдовжки близько 100 см. Перший час кущі потребують притінення, тому що вони ще дуже слабкі і палючі промені сонця можуть їм нашкодити. При встановленні навісу слід врахувати, що він не повинен стикатися з рослиною.

Посадка в горщик

Хризантема мультифлора

За бажання хризантему мультифлору можна висадити у вазон. Такий спосіб вирощування хороший тим, що квітку можна буде використовувати не тільки для прикраси саду, а й для озеленення веранди, тераси або балкона. Але при цьому для встановлення рослини слід вибирати сонячне місце.

Висадити в ємності можна як розсаду, так і живці. На дні вазона зробіть кілька отворів для дренажу. Потім роблять якісний дренажний шар з відповідного матеріалу і тільки потім всипають субстрат, який має оптимальний склад для вирощування хризантеми. При висадці сіянців уникайте їх надмірного заглиблення.

Догляд за хризантемою мультифлора

Хризантема мультифлора

Хризантема мультифлора сама по собі невимоглива до догляду. Але якщо її культивувати в кімнатних умовах, то потрібно бути готовим до того, що квітці знадобиться чимало уваги і турботи з вашого боку. Однак у будь-якому разі, щоб рослина правильно розвивалася і пишно цвіла, їй потрібен хороший догляд.

Обрізка та пересадка

Для того щоб кущик виріс густим і ефектним, до формування крони слід приступити з раннього його віку. Вистачить всього лише двох прищіпок, які проводяться навесні.

Дуже важливо регулярно розсаджувати дорослі кущі, що розрослися, до того ж проводять цю процедуру 1 раз на пару років. Це сприяє омолодженню рослини.

Полив

Хризантема мультифлора

Одним із важливих пунктів у догляді за хризантемою є полив. Для цього рекомендується використовувати талу або дощову воду. У літню пору поливи мають бути частими, особливо якщо стоїть спекотна і посушлива погода. При цьому зволожувати ґрунт слід помірно, оскільки застій води в кореневій системі може стати причиною появи гнилі на коренях. Однак якщо квітка буде відчувати нестачу вологи, то це може стати причиною її здерев'яніння або загибелі.

Полив рекомендується проводити рано вранці або у вечірній час. Це допоможе запобігти появі опіків від променів сонця. Щоразу, як рослина буде полита, розпушуйте поверхню ґрунту навколо неї. Це дозволить корінню отримувати оптимальну кількість кисню. При бажанні поверхню ґрунту навколо хризантем можна засипати шаром мульчі, що запобігатиме надмірно швидкому висиханню субстрату, зростанню бур'яну. А ще мульчувальний шар збагачує землю поживними речовинами.

Підживлення

Хризантема мультифлора

Ще важливою умовою нормального росту хризантем є своєчасне підживлення. Але під час висаджування саджанців краще не вносити в ґрунт комплексних мінеральних добрив, оскільки вони можуть негативно вплинути на вкорінення рослин. Перше підживлення хризантеми мультифлора можна провести не раніше ніж за пару тижнів після висадки кущів у відкритий ґрунт. Для цього рекомендується взяти добриво, до складу якого входить калій, азот і фосфор. В даному випадку азот прискорить ріст і розвиток стебел, а також листя до формування бутонів.

Друге підживлення проводять незадовго до того, як кущі зацвітуть. При цьому в поживну суміш, яка використовувалася для першого підживлення, додають магній, а азот прибирають. Для того щоб збільшити яскравість забарвлення квіток, кущі рекомендується обприскати гуматом калію. Замінити таке добриво можна висушеною шкіркою бананів, з якої роблять порошок. Його підсипають під кожен кущик і добре проливають ґрунт.

Третій раз рослину підгодовують у перші дні жовтня.  Це сприяє збільшенню морозостійкості квітки, завдяки чому зимівля проходить без проблем.

Зимівля

Хризантема мультифлора

У природних умовах така багаторічна рослина, як правило, трапляється в місцях з м'яким і теплим кліматом. Тому в південних регіонах він спокійно зимує у відкритому ґрунті і не потребує викопування. Посадки просто вкривають висохлими гілками. Але насамперед в останні дні жовтня проводять обрізку стебел, залишаючи пеньки приблизно 12-15 сантиметрів. Крім цього поверхню ґрунту на ділянці слід замульчувати товстим шаром (мінімум 10 см). Для цього відмінно підійде садовий перегній, торф або тирса.

Незадовго до похолодання кущі вкривають зрізаними гілками самої хризантеми або ялиновим гіллям. При цьому слід врахувати, що вкривши квіти занадто рано, ви ризикуєте занапастити їх, тому що може випріти коріння. Тому поспіх у такій справі не потрібен. Навесні, коли мине загроза поворотних заморозків, укривний матеріал обов'язково прибирають з посадок.

Під час посадки хризантеми мультифлори в Сибіру слід врахувати те, що під час зимівлі у відкритому ґрунті коріння може вимерзнути. У зв'язку з цим до настання перших морозів кущі викопують і висаджують у вазони. На зимівлю їх прибирають на опалювальний балкон, у льох або в підвал. Весь цей час квіти потрібно регулярно поливати 1 раз на місяць.

Хвороби та шкідники

Хризантема мультифлора

Хризантема мультифлора, як і багато інших культурних рослин, не відрізняється високою стійкістю до захворювань і шкідників. При цьому найчастіше квітка страждає від борошнистої роси. У хворого куща листя стає чорним і облітає. Щоб вилікувати рослину, проводять обробку розчином мідного купоросу, або господарського мила.

Також рослина схильна до ураження іржею. Симптом цієї грибкової хвороби – поява опікових плям. Поступово відбувається збільшення розмірів плям і відмирання листя. Щоб врятувати рослину, слід обприскати її бордоською рідиною.

Зверніть увагу на те, що якщо рослина уражена аспермією або мозаїчністю, то її слід викопати і знищити. Річ у тім, що такі захворювання на сьогоднішній день вважаються невиліковними.

Що стосується шкідників, то особливу небезпеку для хризантеми становить павутинний кліщ. При його появі на листі з'являється тонка павутинка. Через деякий час спостерігається відмирання і облітання цього листя. Слизень приносить рослині не менше шкоди, оскільки він об'їдає листя. Ще нашкодити багаторічнику можуть трипси та хрущі.

Щоб не допустити появи таких шкідників, необхідно забезпечити своєчасне проведення профілактичних заходів. Насамперед це стосується перекопування ґрунту на ділянці, а ще необхідно знищувати знайдені личинки. Також важливо своєчасно підгодовувати рослини добривами, що містять азот. Не забувайте систематично видаляти бур'яни і за необхідності знижувати кислотність ґрунту. А ще за бажання можна провести профілактичну обробку посадок тютюновим пилом або меленим перцем.

Способи розмноження

Ділення куща

Хризантема мультифлора

Простіше і швидше за все розмножити хризантему мультифлору діленням куща. Проводять процедуру навесні. Викопайте дорослий кущ, що розрісся, і використовуючи простерилізований гострий ніж поділіть його на частини. Причому у кожної деленки має бути не менше одного паростка і розвинене коріння. Далі проводять їх висадку в підготовлені ямки і рясно поливають. Протягом перших днів обов'язково притіняйте діленки. Зверніть увагу на те, що в перший рік після пересадження форма куща буде далека від кулястої. Але через деякий час при правильному догляді рослина зміцніє, і її форма виправиться.

Вирощування з насіння

Хризантема мультифлора

Висів насіння рекомендується проводити або наприкінці зими, або в останні дні березня. Відповідну для вирощування розсади ємність потрібно заповнити ґрунтосумішшю, яка складається з листяного перегною, дрібного піску і дернового ґрунту (3:2:5). Пам'ятайте про те, що будь-який субстрат потребує дезінфекції, наприклад, його можна прожарити або проморозити. Рясно пролийте ґрунтосуміш і рівномірно розподіліть насіння по її поверхні. Далі їх присипають тоненьким шаром ґрунту, а ємність укривають зверху плівкою або склом.

Після цього посіви прибирають у таке місце, де завжди тепло (22-24 градуси). Посівам потрібні щоденні провітрювання, а ще їх необхідно своєчасно поливати. Коли з'являться перші сіянці, переставте ємність у добре освітлене місце. Після того як на кущиках сформується по парі справжніх листових пластин, їх слід розпікірувати в окремі ємності. Тільки після того як сіянці досягатимуть у висоту 20 см, вони будуть готові до висадки в сад. Крім цього кущики повинні мати розвинену систему коренів.

Живцювання

Хризантема мультифлора

Насамперед слід підготувати відповідні для вкорінення живців ємності. Дно засипають піском, а поверх нього насипають шар ґрунтосуміші, при цьому його мінімальна товщина – 13 см. Субстрат можна приготувати своїми руками, для цього з'єднайте торф, дрібний пісок і садовий ґрунт (1:2:2).

Далі займіться заготівлею живців, причому проводять цю процедуру в перші весняні дні. Зрізаються стебла довжиною не менше 9-10 см і видаляють у них всі нижні листові пластини. Потім на 24 год їх занурюють у розчин Корневіну. Після цього проводять висадку живців у ґрунтосуміш, причому дистанція між ними має бути близько 9 см. Зверху живці вкривають прозорою плівкою. Для нормального вкорінення живці повинні перебувати в теплі. Коріння у відрізків повинні відрости через кілька тижнів. Далі кущі висаджують в індивідуальні горщики.

Хризантема мультифлора в ландшафтному дизайні

Хризантема мультифлора

Хризантема мультифлора досить широко застосовується для декорування рабаток, квітників і газонів. А ще її можна висадити в контейнер або вазон і використовувати для прикраси терас і балконів.

Якщо ви вирішили оформити свою ділянку без допомоги професіоналів, то слід обов'язково врахувати ширину і висоту куща обраного сорту. Річ у тім, що при загущенні посадок кущики конкурують один з одним. А при занадто рідкісній посадці потрібно буде заповнювати простір між хризантемами.

Фахівці радять, сильнорослі різновиди висаджувати з сильнорослими, а низькорослі – з низькорослими. За бажання можна скласти композицію, де на задньому плані будуть високорослі сорти, а на передньому – низькорослі.

Бордюр

Хризантема мультифлора

Така хризантема підходить для створення зеленого бордюру, водночас їх садять уздовж доріжок у саду. За бажання у відповідному місці можна встановити лавочку, на якій ви будете відпочивати, милуючись красою саду.

Тераса

Хризантема мультифлора

Нерідко хризантеми висаджують у вазони, а потім використовують для декорування веранди або тераси. Вазони можна підвісити або встановити на підлозі. Такі квіти здатні прикрасити собою будь-яке приміщення.

Квітник

Хризантема мультифлора

Ці багаторічники є чудовою прикрасою квітників, розташованих як у саду, так і біля будинку. Для отримання максимально декоративного ефекту, можна поєднувати між собою сорти різного забарвлення, наприклад, фіолетові, червоні та жовті. По сусідству з хризантемою мультифлорою можна посадити звичайну хризантему, причому висадити її рекомендується в центральній частині композиції.