Гуска – сама «терпляча» квочка серед домашньої птиці. Майже 30 днів вона сидить на яйцях в очікуванні появи потомства. Щоб вивести якомога більше гусенят фермери часто йдуть на хитрість, підкладаючи їй додаткову «роботу». А то і зовсім намагаються посадити її в гніздо, навіть якщо це входить в «плани» самки. Чи можливо змусити гуску висиджувати потомство? Як зробити це правильно. Розповімо докладно.
Розмноження домашніх гусей
Виводити гусей в домашньому господарстві – досить вигідне заняття. На виході можна отримати поживне м’ясо, делікатесну печінку, м’який пух, жир. Гусяча самка – «дама» досить самостійна, висиджуючи потомство, вкрай рідко кидає гніздо. Та ще й активно захищає кладку грізним шипінням, відлякуючи ворогів.
На вибір фермера багато різновидів гусей, догляд за якими нескладний, а розведення потомства не складе труднощів. Серед найпопулярніших порід:
- холмогорская;
- сіра;
- японська;
- кубанська.
Увага! Якщо поставлено завдання отримати велику кількість яєчок, відмінно підійде кубанська порода. При невеликій вазі, гуска приносить до 90 штук на рік.
Що стосується виведення гусенят, існує два способи:
- Природним чином – на кладці сидить гуска. Як правило, використовується в невеликих господарствах.
- В інкубаторі. В основному, цей метод використовується в масштабах промислового підприємства.
Щоб не отримати «пустушку», яйця для майбутнього висиджування гускою потрібно ретельно відбирати і правильно зберігати. Вони повинні бути заплідненими – через тиждень після збору це потрібно підтвердити просвічуванням з використанням спеціального приладу – овоскопа. Зберігати слід 10 днів при температурі не нижче плюс 12 градусів.
Як гуску посадити на яйця
Гуски – відповідальні квочки, але все ж слід проводити ретельний відбір «кандидатур». Чи не підійдуть занадто розгодовані особини, вони просто розчавлять шкаралупу. Молоді самки, не володіючи великим досвідом, можуть вести себе досить «легковажно», часто встаючи з гнізда і забуваючи про нього.
Оптимальний вік, коли гуску потрібно посадити на яйця – 2 роки. На початку квітня самка готова до висиджування. Це легко зрозуміти по її неспокійного поведінки. Вона перестає виходити з гнізда і агресивно шипить при наближенні до неї. Тоді і потрібно підкладати під неї майбутніх пташенят.
Увага! Максимально гуска може висидіти 15 яєць, більшу кількість вона не зможе обігріти.
Виробляти підкладання слід ввечері, в темну пору, коли самка турбується найменше. Для цього її акуратно піднімають і кладуть яєчка. Важливо правильно облаштувати гніздо, куди планується посадити на яйця гуску. Рекомендується спорудити ящик тільки з однієї відкритої стороною і бортиком – захистом від викочування яєчок з гнізда. На дно укласти щільний шар соломи. Доступ до скриньки краще захистити, інакше можливий «захоплення» гнізда іншими гуски. У приміщенні повинно бути тепло і сухо.
Як проходить висиджування, догляд
Під час висиджування за гускою потрібно регулярно доглядати. Навіть досвідчена квочка може «забути» про свою кладці. Періодично вона виходить з гнізда для годування, але повинна повертатися на гніздо не більше ніж через 20 хвилин. В іншому випадку, потрібно саджати її на місце примусово. Може статися і зворотна ситуація, коли гуска не встає з кладки більше доби. Слід акуратно знімати її і підводити до поїлки і годівниці. Цікаво, як гуска піклується про те, щоб майбутні пташенята не замерзли в її відсутність. Вона продумано утеплює гніздо, вищипуючи свій пух і підкладаючи в гніздо.
Періодично яйця в кладці слід просвічувати на наявність зародків. Порожні прибирати, і замінювати на нові. Заміну також можна виробляти, якщо яйце розбилося або тріснуло.
Скільки самка сидить на кладці? Термін висиджування трохи різний, в залежності від породи – в середньому близько 30 днів. Може трапитися і пересиджування. Якщо пташенята НЕ вилупилися на сороковий день, «пустушки» потрібно викидати.
Увага! Яйця холмогорских гусей – дуже великі, маса зародка близько 300 м гуски цієї породи потрібно 35 днів для виведення гусенят.
Коли наближається закінчення терміну висиджування, слід часто перевіряти стан яєць на «прокльовування». Пташенята з’являються не все відразу, в ідеалі новонароджені гусенята повинні перебувати з матір’ю. Гуска здатна подбати про них сама, але при необхідності гусенят можна відокремлювати і поміщати в ящики з обігрівом.
Незважаючи на те що все частіше на фермерських господарствах використовується інкубаційний спосіб розведення гусей, вивести їх природним шляхом, посадивши гуску на кладку, цілком реально. Головне, забезпечити їй комфортні умови і провести правильну підготовку.