Картопля цінується за смакові якості, поживність і можливість приготування сотні улюблених страв. Тому на кожному городі можна зустріти грядки з картоплею, за якими доглядають весь сезон з метою отримання рясного врожаю. Що цьому сприяє? Не тільки правильний догляд і любов до городництва, а й попереднє проростання бульб в умовах квартири або парника! Такий нехитрий спосіб дозволить отримати великий урожай здорових бульб і не тільки. Всі секрети (+ відео) розкриваються тут!
Пророщений картопля: очевидні переваги
Ще вчора наші бабусі Спеціально не пророщували картопля, а всього лише ділили його на частини перед посадкою, вибираючи ті, на яких виросли великі, здорові, короткі паростки. Але спустошена земля, однакові культури на якій вирощуються рік за роком, кліматичні умови сьогодні не дають можливості зібрати такий урожай, який хотілося б.
До цього варто додати не завжди якісний посадковий матеріал – і доводиться замислюватися про легких і простих способи збільшення врожаю. Пророщування бульб перед посадкою – один з них. Він має масу переваг, які можна буде оцінити в кінці сезону, зібравши величезний урожай. Лежкий, однорідний, смачний!
Пророщування картоплі допоможе отримати урожай раніше звичайного
Рішення проростити картоплю перед посадкою подарує кожному городникові:
- можливість відокремити здорові бульби від хворих. При посадці картоплі без пророщування іноді можна пропустити бульба пошкоджений, гнилої, в парші, який не дасть доброго врожаю. Готуючи картопля для пророщування, його варто ретельно перебрати;
- дружні і здорові сходи, які з’являться на 8-10 днів раніше, ніж зазвичай;
- багатий урожай, зібраний на 10-14 днів раніше. Це – важлива особливість для тих, хто вирощує для себе (або з метою продажу) картопля ранніх сортів (Жуковський ранній, Олена, Беллароза, Каратоп, Ред Скарлет, Імпала). Додати собі перевагу ще в 3-4 дня допоможе укриття грядок спанбондом. І ваш урожай – поза конкуренцією!
Вивчивши вигоди пророщування картоплі, кожен городник не забуде скористатися таким способом. Тимчасові витрати маленькі, урожай – відмінний!
Підготовка картоплі до пророщування, або що потрібно врахувати
Щоосені, викопуючи картопля, просушуючи його і сортуючи, мудрий городник залишає на посадку насіннєві бульби. Вони відрізняються від звичайних вагою і формою (прийнято залишати на посадку однакові за формою бульби середніх розмірів, здорові, рівні, маса – 40-100 г). Однак для того щоб проростити бульби на посадку, необхідно враховувати ще й:
- час. Знаючи погодні умови свого регіону, розрахувавши бажаний час посадки, пророщувати картоплю треба за 25-31 день до цього;
- власні можливості, які визначать варіанти пророщування. Погодьтеся, пророщування бульб в однокімнатній квартирі – це одне, на території опалювальної теплиці – скоєно інше;
Розрахуйте час початку пророщування
- умови транспортування в разі, якщо пророщені бульби потрібно буде перевезти на дачу, наприклад.
Увага! Не економте на посівному матеріалі! Бульби вагою менше 30 г не годяться для посадки, так як в них маленький запас поживних речовин. Можливість отримати хороший урожай з такого посівного матеріалу мінімальна!
Пророщування бульб в квартирі: можливі варіанти
Багато дачники, які живуть за містом тільки в теплу пору року, забирають посівної картоплю в підвал багатоповерхівки з тим, щоб зайнятися пророщуванням бульб за місяць до посадки. Обмежена площа не дозволяє проростити картоплю на світлі або використовувати надрізи для прискорення проростання (про ці способи – нижче), але дає можливість проростити бульби в:
- поліетиленових пакетах;
- горщиках.
Перший спосіб менш трудовитрат і зводиться до створення унікального мікроклімату, достатньої кількості світла для того, щоб бульба дав потужні і здорові паростки. Для цього необхідно:
- перебрати картоплю, відкинувши хворі, механічно пошкоджені бульби;
- підготувати прозорі поліетиленові пакети (звичайну «маєчку» максимальної щільності і розміру), зробивши в них отвори «для дихання» (схема – 10-15 см);
- розмістити в пакеті стільки бульб, скільки він витримає, будучи підвішеним до стелі;
- обприскати картопля з пульверизатора для створення вологості;
- зав’язати пакет і повісити на світлу. Температура – 10-15 ° С.
Пророщування в горщиках на увазі розкладання бульб у відповідних ємностях шарами, чергуючи бульби з тирсою / торфом / перегноєм / садовою землею. Горщики стоять на підвіконні і час від часу поливаються «овочевий» сумішшю (для максимального насичення поживними речовинами). Через 14-21 днів бульби дають коріння. Якісний посівний матеріал готовий!
паростки картоплі
Цей метод, поряд з пророщуємо бульб в пакетах, дозволить отримати на 30-40% більший урожай. Зусиль мінімум, результат ошеломітелен!
Бульби в теплиці і не тільки, або найлегші способи пророщування
Якщо у вас є опалювальна теплиця, в якій ви вирощуєте зелень або розсаду, проростити бульби картоплі на посадку не складе труднощів. Один з найлегших способів – пророщування на світлі. Для цього досить розмістити бульби в один шар на рівній поверхні. Однакова кількість світла, сталість температур і показників вологості дозволить отримати перші потужні паростки вже на 10-12 день. Після цього бульби необхідно перевернути з тим, щоб отримати паростки і з нижніх вічок. І ви будете готові до посадки!
Відмінний, але трудомісткий метод, це надрізи по бульбі по діагоналі, не зачіпаючи очок. Працювати потрібно з кожним бульбою, потім – укладати в ящики, пересипаючи тирсою. Проростати вони повинні в сухому і прохолодному місці, погребі. Незважаючи на складність підготовки бульб, перевага даного способу в можливості заощадити на посівному матеріалі. Адже згодом бульба, який дасть великі і здорові паростки, можна розрізати по тим же лініям на кілька частин. І насолодитися рясним врожаєм!
Ось так, витративши всього трохи часу, можна на 1/3 збільшити урожай картоплі. І здорових, смачних і поживних бульб вистачить всій родині до нового врожаю!