Щоб вирощування кавуна Герасимчука марною тратою часу, необхідно не тільки здійснювати належний догляд за рослиною, але і ретельно готувати його насіння до посадки (як у відкритий грунт, так і на розсаду для теплиці). Зокрема, вкрай важливо правильно здійснити пророщування насіння кавуна, що допоможе не тільки активізувати процес їх росту, а й збільшити їх схожість. Далі докладно про те, як проростити насіння кавуна перед посадкою в грунт або на розсаду в теплицю.
Підготовка насіння кавуна перед посадкою в грунт, на розсаду
Досвідчені городники знають, що правильне вирощування кавуна передбачає, в першу чергу, якісну підготовку насіннєвого матеріалу. Головне в цій справі – правильність і послідовність дій. Отже, перед тим, як здійснювати посів насіння в грунт або для вирощування на розсаду (в теплиці), необхідно виконати певні дії з посадковим матеріалом, які допоможуть мінімізувати можливість низьких сходів:
- Вибір відповідного кавунового сорти. До вибору підходящого для вирощування саме на вашому садово-городній ділянці сорти необхідно підходити дуже ретельно. Якщо ви не маєте особливого досвіду у вирощуванні баштанних культур, краще свій вибір зупинити на гібридних сортах, які, як відомо, мають більш якісні характеристики в порівнянні з основними кавуновими сортами: відрізняються скоростиглістю, стійкістю до дії багатьох хвороб і несприятливих кліматичних умов.
Перш за все вибирайте стійкий до хвороб сорт кавуна
- Калібрування насіння. Дана процедура на перший погляд здається не настільки важливою. Але на ділі ж від неї в чималому ступені буде залежати схожість насіння і розвиток молодих саджанців. Справа в тому, що більші насіння «пригнічують» дрібніші і останні, відповідно, розвиваються досить повільно. Якщо ж розділити насіння на кілька груп (в залежності від розміру) і посадити окремими групами, сходи будуть щедрими і дружними.
- Скарифікація насіння. Необов’язкова процедура підготовки матеріалу, яку все ж варто здійснити, якщо вирощування кавунових насіння планується в досить суворих умовах. Суть операції полягає в пошкодженні зовнішньої насінної оболонки, що посприяє швидшому їх проростання.
- Прогрівання насіння. А ось цю процедуру пропускати ніяк не можна при підготовці кавунових насіння до посадки. Прогрівання для них свого роду каталізатор зростання, який активує всі біохімічні процеси. Насіння кладуться в глибоку ємність і заливаються теплою водою (близько 50 градусів). Через півгодини воду можна буде злити.
дезінфекція насіння
- Дезінфекція насіння. Ну і нарешті, останній етап підготовки – знезараження матеріалу для посіву. Для цих цілей найчастіше застосовується марганцівка (розчин повинен бути слабким). Насіння замочують у рожевому розчині на 15-20 хвилин, після чого ретельно промиваються водою.
Порада. Деякі городники вважають, що знезараження кавунових насіння – не настільки важлива процедура. На ділі ж посівний матеріал слід протравити: це допоможе мінімізувати можливість зараження молодих саджанців або пошкодження їх шкідниками (це не відноситься до тих насінню, які були оброблені ще в процес виробництва).
Пророщування кавунових насіння: тонкощі, особливості
Після завершення всіх підготовчих процедур можна приступати безпосередньо до пророщування кавунових насіння. Попередньо протруєне і промиті водою насіння бажано потримати близько 10-12 годин в живильному розчині з метою їх насичення необхідними для активного зростання мікроелементами.
Порада. Після замочування насіннєвого матеріалу в стимуляторе зростання ні в якому разі не можна його промивати: досить висушити його в природних умовах (на сонці).
Безпосередньо перед замочуванням кавунових насіння залийте їх хвилин на 10 гарячою водою, щоб злегка розм’якшити щільний верхній шар шкірки. Зробіть невеликий мішечок з складеної в кілька разів марлі і помістіть туди насіння, намагаючись зберігати між ними деяку відстань. Марлю з насінням покладіть в неглибоку ємність. Обов’язково змочіть мішечок водою (але не потрібно його заливати). Ємність з насінням помістіть в тепле сонячне приміщення. Не забувайте періодично перевіряти на дотик марлю і при необхідності зволожувати її водою.
Можна накрити ємність прозорою плівкою: це допоможе оптимізувати середу, в якій знаходяться насіння та зберегти вологу на більш тривалий період часу.
Кавунові насіння проростає досить повільно, і перші проклюнулися паростки ви зможете знайти над марлею лише через тиждень.
пророщені насіння
Досвідчені городники відзначають, що на швидкість пророщування насіння кавуна може вплинути температурний режим приміщення, в якому здійснюється цей процес. Можна, наприклад, встановити систему, яка буде поступово збільшувати температуру під ємністю з насінням. Але чи потрібно це – вирішувати тільки вам.
Ось і всі тонкощі, про які варто пам’ятати при підготовці кавунових насіння до посадки, зокрема, при їх пророщування. Успіхів!