Рідкісна, але дуже декоративна порода їли Глена заслуговує великої уваги садівників. Вона може стати чудовою прикрасою будь-якої ділянки. У статті можна переглянути фото, вивчити її опис та ознайомитися з правилами вирощування.
Що являє собою рослина
Ялина була вперше описана в кінці XIX століття російським ботаніком і мандрівником Петром Петровичем Гленом. На честь нього їй і було дано офіційну назву – Picea glehnii. У природі дерево виростає в Японії, на острові Сахалін і на Курильських островах.
Зовні ялина дуже схожа з її сибірської родичкою. Однак голки у неї коротше і розташування їх на пагонах щільніше.
Описати дерево можна так:
- Велика порода з густою кроною у вигляді конуса.
- У нижньому ярусі гілки «дивляться» вниз. Ближче до верхівки вони піднімаються.
- Висота дерева відрізняється в залежності від ареалу проживання. Так, на острові Сахалін рослина досягає 25-35 м у висоту. В Японії трапляються екземпляри до 50 м заввишки і до 1,6 м шириною.
- Стовбур прямий. Кора буро-сірого кольору з характерними для хвойніков лущення.
- Відростають молоді пагони мають бордову забарвлення.
- Хвоя широка, вигнута, коротка (до 10 мм). При контакті з нею можна відчути сильний хвойний запах.
- Молоді жіночі шишки пофарбовані у фіолетовий колір з червоним відтінком. Дозріли стають бурими.
- Насіння дрібні. Наділені довгими крилами.
Ялина Глена використовується дизайнерами як декоративне дерево дуже рідко. Найчастіше її висаджують в лісопаркових зонах. Висока, з темною хвоєю вона чудово виглядає в оточенні чагарників зі світлими листям. Зростає цей вид повільно. За рік пагони витягуються на 10-15 см.
Порада. При посадці на ділянці краще влаштувати породу біля водойм. Дерево дуже любить вологе повітря.
Цю ялину можна назвати єдиним хвойники, який добре росте на заболочених місцях. Дерево здатне легко переносити не тривале затоплення нижньої частини стовбура. Морозостійкість у їли Глена дуже висока, нарівні зі звичайною ялиною.
Як виростити ялину на своїй ділянці
Дерево добре росте як в притенении, так і на сонячних ділянках. І в першому і в другому випадку крона залишається пишною і не втрачає декоративності.
Не переносить загазованості повітря, тому уздовж автомобільних і залізниць його не висаджуйте. З грунтів сорт воліє супеси і суглинки. Грунт повинен бути водо- і повітропроникним. Родючість великої ролі не грає.
Посадка виконується наступним чином:
- Копають яму для посадки. Глибина повинна бути близько 70 см, ширина 50 см.
- Дно вистилають дрібними каменями, керамзитом або іншим матеріалом, відповідним для дренажу. Якщо ділянка розташована в низькому місці, шар повинен бути не менше 20 см.
- Встановлюють саджанець по центру, розправляють коріння. Засипають посадку землею.
Порада. Саджанці краще купувати в контейнері. Так приживлюваність рослини набагато вище.
- Деревце занурюють в грунт настільки, щоб коренева шийка була на одному рівні з грунтом.
- Зверху рясно поливають.
- Землю навколо саджанця грунтовно мульчують торфом.
- Стійкість до вітру у їли хороша, тому в опорі дерево не потребує.
Увага! Якщо рослина висаджено на відкритому місці, в перші кілька років його потрібно прикривати від променів сонця в жаркий період літа. Якщо цього не робити, пагони можуть сильно постраждати від опіків і деревце втратить свою декоративність.
Як доглядати за ялиною і розмножити її
Догляд особливо не відрізняється від догляду за іншими хвойниками на ділянці. Поливати дерево періодично потрібно тільки в перші 2 роки після посадки. Надалі глибоке коріння зможуть самі «добувати воду». Виняток становлять посушливі літні періоди. У цей час можна кілька разів рясно полити рослину. На кожну ялину середнього розміру буде потрібно не менше 5 відер води.
У перший рік після висаджування фахівці рекомендують підгодувати ялина нітроамофоски. На кожне деревце досить 100-150 г добрива. Грунт навколо стовбура ялини обов’язково потрібно рихлити. Торф при цьому не прибирають, а змішують його з грунтом. Він буде утримувати вологу.
У обрізку ялина Глена не потребує. Цю операцію слід виконувати тільки після зими або пізньої осені прибираю при цьому підсохлі гілки. Хоча ялина відноситься до морозостійким рослинам, молоді деревця потребують укриття на зиму. Найкраще тут підійде лапник. Розмножують рослину насінням. У цьому різновиді дуже висока схожість – близько 80%.
Порада. Насіння перед посівом краще стратифікована близько 2-х місяців в холодильнику. Це значно підвищить кількість пророслого насіння.
Хвороби і шкідники
Ялина – досить примхливе дерево, яке здатні атакувати багато захворювань і шкідники. Найпоширенішими хворобами вважаються:
- Буре шютте. Захворювання можна помітити ранньою весною. В цей час виявляють на пагонах густо сплетену павутину бурого кольору. Якщо вчасно не вжити заходів дерево зачахне.
- Іржа шишок. На уражених шишках сильно розкриваються лусочки. Під ними замість насіння можна помітити помаранчеві кульки. Це грибки іржі.
- Фузаріоз. Хвоя ураженої їли стає бурою і опадає. Страждає вся рослина, включаючи коріння.
- Некроз кори. У деяких місцях по стовбуру їли з’являються нарости цегляного кольору. Під ними гине кора, а потім і все дерево.
З шкідників ялина Глена може пошкоджуватися павутинним кліщем, листовійкою і ялинової попелиць. Щоб не допустити появи перерахованих хвороб і шкідників на ділянці періодично слід проводити профілактику, обприскуючи посадку навесні і восени препаратами, що містять мідь і сірку, знищуючи засохлі гілки і шишки.
Ялина породи Глена – дуже красиве, але поки що рідкісне в садах рослина. Вирощування її на ділянці не складно і доступно всім бажаючим.