Ксиланів – препарат для сільськогосподарських, домашніх тварин. Призначається при хірургічних операціях в якості анестезії, хворобливих оглядах, також неспокійним, агресивним особинам при транспортуванні. Використовується згідно з інструкцією із застосування з дотриманням дозування і запобіжних заходів.
Фармакологія і опис
Ксиланів відноситься до групи седативних, снодійних та наркотичних засобів. Випускається у формі розчину для підшкірних ін’єкцій. Рідина безбарвна або жовтувата. Фасовка – флакони з темного скла ємністю 20 мл і 50 мл.
Основна діюча речовина ксілазін гідрохлорид (в 1 мл розчину міститься 20 мг активної речовини). Працює на клітинному рівні, викликаючи біологічний відгук рецепторів (агоніст). Є помірно небезпечною речовиною, прискорює дію транквілізаторів. Ксиланів з обережністю використовується з каталептікамі і анестезуючими засобами.
Ксиланів знімає больові симптоми, знижує м’язовий тонус до стану повного спокою. Ознаки дії проявляються через 1-50 хв. Точний час залежить від способу введення, дози, маси тіла тварини.
Увага! Внутрішньовенно ксиланів дозволяє отримати результат через 1-5 хв.
Тривалість заспокійливої дії:
- велика рогата худоба (ВРХ) від 0.5 години до 5 годин;
- коні до 1 години;
- дрібні тварини до 2 годин.
Знеболюючий ефект ксиланів зберігає до 45 хв у великої рогатої худоби та до півгодини у дрібних тварин. У коней тривалість дії мінлива, визначити початок роботи препарату можна за такими ознаками:
- зниженим становищем голови і нижньої губи, змикання повік;
- ослаблене рух вух (у самців часткове висунення статевого органу);
- при високих дозах настає стан схоже на сон.
Способи використання, основна дозування
- ВРХ (на 100 кг маси) 0.25-1.5 мл. Для мінімального седативного ефекту достатньо 0.25 мл. При проведенні дрібних операцій укупі з місцевою анестезією досить ін’єкції 0.5 мл. Положення тіла залишається вертикальним, помірне розслаблення. Для добре вираженої седації вводять 1.0 мл розчину. Ксиланів використовують як допоміжний засіб з місцевою, загальною анестезією при серйозних хірургічних втручаннях. Для досягнення стану глибокого спокою необхідно 1.5 мл на 100 кг ваги. Ксиланів показаний при хворобливих і тривалих лікарських маніпуляціях, породіллі.
- МРС (на 10 кг маси) 0.05-0.25 мл. Ксиланів вводять повільно, внутрішньом’язово. Точну дозу розраховують, спираючись на медичні показання.
- Для коней внутрішньом’язова ін’єкція (на 100 кг) 7.5-15.0 мл. Внутрішньовенна 3.0-5.0 мл.
- Домашні тварини. Собакам 0.5-1.0 мл на 1 кг ваги (для незначних лікарських втручань в якості заспокійливого). Кішкам до 0.15 мл на 1 кг ваги.
Увага! При хворобливих мед. втручаннях ксиланів поєднують з барбітуратами, анальгетиками, скорочуючи дозу останніх в 2-3 рази.
Якщо бажаний результат не досягнутий, повторна ін’єкція можлива через добу. Тварина після уколу не турбують, спостерігаючи за станом.
Протипоказання, можливі побічні явища
Після введення ксіланіта проявляється прискорене серцебиття, часті дихальні руху і зниження кров’яного тиску. Ці симптоми не потребують оперативних дій і проходять самі собою. Можливе проведення легкого масажу грудної клітки для полегшення зазначеного стану.
Ксиланів у великих дозах може викликати рясне слиновиділення (саливацию) у ВРХ. Для запобігання аспірації тварина підтримують в бічному положенні, рекомендується ін’єкція сульфату атропіну.
Передозування провокує зупинку дихання. Реанімація полягає в забезпеченні штучного дихання, контрастного душу.
Протипоказання:
- в останньому триместрі вагітності (володіє ефектом окситоцину);
- тваринам з легеневими і серцевими захворюваннями;
- у випадках індивідуальної непереносимості;
- у випадках механічного пошкодження шлунково-кишкового тракту.
На забій великої рогатої худоби та МРС допускається через 5 діб після ін’єкції, молоко вважається безпечним після закінчення 4 доби.
При роботі з ветеринарним засобом ксиланів, забезпечують заходи особистої безпеки і гігієни, дотримується інструкція із застосування. Чи не використовують рідину з вичерпаним терміном придатності або з порушеннями рекомендацій зберігання.