Кури на подвір’ї – це завжди свіже яйце на сніданок, щодо нескладні клопоти по догляду і затишне квохтанье за вікном. Стаття знайомить читача-фермера з маловідомою, але гідної уваги м’ясо-яєчної породою вогненно-рудих птахів – Фоксі Чик.
Полум’яніючий Фоксі Чик – походження кросу
Кури Фоксі Чик (Foxy Chick) не є сталою породою. Це крос – результат межпородного схрещування, унікальні якості якого проявляються лише в першому поколінні. З цієї причини розводити Фоксі Чик на приватному подвір’ї безглуздо: необхідно мати саме ті батьківські породи, які використовуються селекціонерами.
Створено гібрид Фоксі Чик в Угорщині, причому автори не поспішають розголошувати секрет схрещування. Щоб роздобути рудих курочок, необхідно купувати курчат або інкубаційні яйця у перевірених заводчиків. В іншому випадку можна отримати підміну – курей східного забарвлення, але іншої породи.
Екстер’єр вогненних красунь
«Курча-лисичка» – так перекладається з англійської назва цього цікавого кросу. Забарвлення пера Фоксі Чик за кольором і відтінкам збігається з забарвленням хутра європейської лисиці. Навіть темне намисто на шиї окремих ліній знаходить аналог на тілі рудої шахрайки – виворіт лисячих вух пофарбована точно так же.
Після імпорту в Росію, Білорусь і Україну гібрид отримав ще одну назву – «Угорський велетень». Іноді, враховуючи помісний характер породи і розміри птиці, його називають «Червоний бройлер». Показники екстер’єру кросу наступні:
- курочки легко набирають до 4 кг ваги, а півні і того більше – до 6 кг;
- перо густе, різних відтінків рудого;
- тіло приосадкувате, широке, щільне;
- гребінь середніх розмірів;
- лапи жовті, невисокі.
Ростуть кури Фоксі Чик повільніше бройлерів, але відрізняються від останніх більш міцним здоров’ям.
Увага! Курчата Фоксі Чик ростуть нерівномірно: спочатку витягуються вгору і тільки потім лунають в корпусі. Молодняк гібрида легко сплутати з іншими породами.
Продуктивність угорських велетнів
Метою виведення кросу Фоксі Чик було отримання курки універсального напряму для дрібних фермерських та приватних господарств, де від птиці потрібно і м’ясна, і яєчна продуктивність.
Гібрид відрізняється хорошими добовими приростами. У тритижневому віці пташенята Фоксі Чик важать близько 0,5 кг, а до третього місяця досягають маси в 2 кг. М’ясо у цього птаха дуже ніжне, а при вільному утриманні ще й максимально дієтичне.
Несучість цього гібрида істотно вище, ніж у багатьох порід непромислового розведення. В середньому вона становить 220-260 яєць в рік, причому формування і відкладання яєць у курочок Фоксі Чик не припиняється і в зимовий період. Яйце красиво забарвлене в світло-бежевий колір і досягає 60-70 г ваги. Перша кладка відбувається у віці близько 4 місяців.
Зазвичай фермери розділяють стадо Фоксі Чик на два напрямки: курочок використовують як несучок, а більших півників забивають на м’ясо.
Порада. Пол курчати досить точно можна визначити по крильця. У курочки на відтягнутому в сторону крильці видно два ряди пір’я на різних рівнях. У півника все пір’я однієї довжини.
Особливості змісту «лисячих курочок»
Кури Фоксі Чик нетерпимі до чужинців і забіякуваті. Їх розміри і фізична міць не залишають іншим курям шансів, тому стадо цього кросу слід утримувати окремо. Ужитися вони можуть тільки з ще більшою домашньою птицею: гусьми, індичками.
Угорське походження зробило Фоксі Чик досить теплолюбними. Влітку вони прекрасно нагулюють вагу під відкритим небом, але з приходом осінньої негоди їх зміст вимагає утепленого пташника. При його оснащенні враховують наступне:
- площа підлоги з розрахунку 1 кв. м на кожну голову стада;
- загальна довжина сідало з розрахунку 0,35 м на курку;
- температура для несучок не менше 15 градусів;
- світловий день для несучок 12-14 годин.
Порада. Сідала для курей Фоксі Чик краще розташовувати на одному рівні. При розташуванні драбинкою ці агресивні птиці почнуть битися за місця вище.
Пол курника застеляють торфом, шар якого взимку повинен доходити до 20 см. Закладають всі щілини в стінах. Для збереження тепла бажаний тамбур з щільно закриваються дверима. Для обігріву монтують інфрачервоні лампи: на кожні 10-12 кв. м площі достатньо однієї лампи потужністю 500 Вт. Для профілактики захворювань птиці облаштовують вентиляцію.
Гнізда для несучок розташовують в затіненому кутку приміщення, на висоті не менше півметра від підлоги. Їх збивають з фанери, постачають сітчастим дном для запобігання вогкості і застеляють сіном.
Як правильно годувати крос Фоксі Чик
Руді угорські велетні в їжі невибагливі. Для їх харчування підходять будь-які звичайні в пташиному господарстві корми:
- мішанка з запарених овочів;
- подрібнене і цільне зерно;
- варена картопля;
- сінна борошно;
- висівки.
Літній вільне зміст має на увазі, що птах самостійно знаходить черв’яків, личинок, насіння трав, свіжі зелені листочки. Фоксі Чик люблять порпатися в землі і при першій-ліпшій можливості розгрібають грядки на городах, тому вигул необхідно гарненько обгородити.
Розведення кросів: можливо чи ні
Жоден гібрид при подальшому розведенні не зберігається батьківських якостей. Це стосується і красивих курочок Фоксі Чик. Крім того відмічено, що породи з продуктивністю понад 250 яєць в рік мають слабкий інстинкт насиджування. Для поновлення стада доводиться купувати інкубаційні яйця або курчат.
При відсутності інкубатора яйця Фоксі Чик підкладають якісним квочка, наприклад бентамки. Вилупляемость кросу досягає 100%, тому витрачені кошти окупляться практично повністю.
Існує прогноз, що вогненні кури Фоксі Чик обженуть за популярністю бройлерів. Краса, відмінний імунітет і універсальність використання здобули їм доброзичливі відгуки приватників. Незважаючи на круту вдачу, руда курочка цілий рік буде забезпечувати господарів дієтичним яйцем.