
Гаура є багаторічною рослиною, яка радує своїм тривалим пишним цвітінням протягом півроку, починаючи з весни і до самої осені. Завдяки йому квіткові клумби виглядають більш легкими і пишними. Така невимоглива до умов вирощування і догляду квітка відмінно підійде для вирощування недосвідченими садівниками. Він прекрасно себе почуває практично в будь-якому ґрунті і відмінно підходить для культивування в контейнері.
Особливості гаури
Мрія практично кожного садівника – це пишний квітник, який зберігає свою декоративність протягом усього сезону і не вимагає особливого догляду. Ця мрія цілком може стати реальністю, адже гаура прекрасно підходить для створення такого квітника. Милі квіточки у формі метеликів прикрашають кущ, підносячись над землею. Вони наповнять ваш сад яскравими квітами і будуть радувати з кінця весни і до осінніх заморозків.
У природних умовах така рослина може бути напівчагарником, а ще дворічною або однорічною. Але в середніх широтах зазвичай ця рослина живе недовго, а в регіонах з морозними зимами її, як правило, культивують як однорічник. Але все ж ця культура заслуговує на вашу увагу. Завдяки йому ваш сад буде виглядати більш повітряним, ніжним і яскравим.
Основні характеристики гаури:
- Величина і форма. Кущ складається з прямостоячих стебел, водночас його висота може досягати від 0,4 до 1,4 метрів. Форма у куща пухка.
- Листя. Ланцетної форми вузенькі пластини пофарбовані в зелений колір, водночас по кромці у них розташовані зубчики. Велика частина листя розташована біля основи куща.
- Квітки. Кущі прикрашають нещільні довгі суцвіття, що формуються на пагонах. Вони складаються з маленьких чотирипелюсткових квіточок, які прикрашені тичинками, що стирчать. Як правило, цвіте така рослина з липня по вересень або жовтень.
Одночасно на одному суцвітті розкривається відразу кілька квіточок, завдяки чому здалеку може здатися, що над клумбою стоїть туман або кружляє зграя мініатюрних метеликів. Це дозволяє створювати на клумбі незвичайний зоровий ефект.
Така рослина належить до числа культур, які виростити на своїй ділянці зможуть навіть люди далекі від садівництва. Вона невибаглива і стійка до захворювань. Цвіте вона дуже довго і пишно, привносячи частку витонченості та ніжності в сад. Рослина має чудовий вигляд навіть в умовах міста, до того ж особливо гармонійно виглядають такі різновиди, як «Сіскію Пінк» (Siskiyou pink) і «Розі Джейн» (Rosy jane). Найчастіше цю рослину висаджують уздовж доріг і в зелених насадженнях.
Ця культура відрізняється своєю універсальністю. Її використовують для вирощування в горщику, у відкритому ґрунті, на квітковій клумбі, в міксбордері або разом з декоративними травами. У природних умовах гауру можна зустріти в південній частині США в посушливих преріях, водночас найпоширеніше вона поширена в Техасі та Луїзіані. Ще ця рослина зустрічається в північній частині Мексики.
Ця багаторічна рослина на територію Європи потрапила в 1850 р. Вона практично відразу ж стала користуватися широким попитом серед садівників. Причому й донині нею часто озеленюють європейські міста, висаджуючи на узбіччях доріг і в квітниках.
Посадка гаури у відкритий ґрунт
Вибір місця
Досить ефектна і незвичайна рослина гаура Ліндхеймера відрізняється плюс до всього своєю невибагливістю. Однак перед тим як висадити таку рослину у відкритий ґрунт, потрібно вивчити її вимоги. Річ у тім, що культура має добре розвинену, мичкувату, довгу систему коренів, тому вона вкрай негативно реагує на пересадження. У зв’язку з цим для гаури спочатку рекомендується вибрати максимально відповідне місце, щоб потім не турбувати її. Для пишного і тривалого цвітіння для посадки квітки вибирають тепле місце, що має надійний захист від сильних поривів вітру.
Найкраще місце для посадки такої культури – сонячне з ґрунтом, що добре пропускає повітря і воду. На такій ділянці кущі ростуть швидко і відрізняються максимально ефектним і пишним цвітінням. Також для посадки цієї рослини підійде ділянка, яка протягом деякого часу протягом дня перебуває в невеликому затіненні. При цьому зверніть увагу на те, що північні експозиції в саду категорично не підходять для такої рослини.
Зверніть увагу на ґрунт. Вона повинна мати гарну волого- і водопроникність, при цьому протягом літнього періоду ґрунт не повинен надмірно пересихати. Рослина може цілком добре себе почувати навіть на піщаному, кам’янистому і виснаженому ґрунті. Головне, щоб ділянка в зимовий час не заболочувалася, оскільки це може призвести до загибелі рослини.
Однак найкраще культура почувається на перегнійному, поживному і трохи вологому ґрунті, який не пересихає. Але в цьому випадку стебла куща можуть виростати надмірно довгими і вилягати через це. У зв’язку з цим фахівці радять, висаджувати гауру в помірно поживний і добре дренований ґрунт.
Якщо ґрунт на ділянці глинистий і важкий, то потрібно підвищити його дренажні якості з метою профілактики застою вологи в коренях. Для цього при перекопуванні в ґрунт вносять гравій і пісок. А ще кущ можна висадити на земляний горбок, що допоможе уникнути застою рідини в кореневій системі.
Навесні після сходу снігу на тому місці, де росла гаура, можна побачити лише засохлі пагони. Але не поспішайте засмучуватися. Річ у тім, що з настанням тепла пагони відростуть знову і будуть радувати вас рясним цвітінням протягом усього літа.
Правила посадки на клумбу
Висадку такої культури у відкритий ґрунт проводять навесні після того, як мине загроза поворотних заморозків. Для того щоб посадки виглядали більш пишно й ефектно, гауру рекомендується висаджувати групами по 3-5 кущиків. Зверніть увагу на те, що між саджанцями потрібно витримувати дистанцію мінімум півметра. Завдяки цьому їм буде достатньо місця для вільного росту і розвитку.
Покрокова інструкція посадки гаури:
- Для початку слід провести перекопування ґрунту на ділянці на глибину від 0,3 до 0,4 метрів. Добре розпушіть ґрунт, щоб не залишилося грудок. Виберіть коріння бур’яну і великі камені. З метою профілактики застою вологи в кореневій системі місце посадки рекомендується трохи підняти, зробивши горбок із землі.
- Зробіть лунку для посадки, розмір якої має в кілька разів перевищувати величину контейнера. У глинистий і важкий ґрунт під час перекопування внесіть гравій і пісок для поліпшення дренажних якостей. Дно лунки присипають шаром пухкого ґрунту. Така культура добре росте навіть на виснаженому ґрунті, у зв’язку з цим вносити добрива в ґрунт не потрібно.
- Коріння рослини разом із земляною грудкою і контейнером занурюють у ємність з водою. Завдяки цьому вдасться звести до мінімуму травмування коренів під час вилучення їх з ємності.
- Встановіть кущ по центру лунки, при цьому не заглиблюйте основу стебел. Верхня частина земляної грудки має бути на одному рівні з поверхнею ґрунту або злегка підніматися над нею, що допоможе уникнути застою вологи.
- Наповніть лунку ґрунтом і обережно ущільніть його поверхню, щоб кущик не падав. Але не утрамбовуйте ґрунт надмірно сильно, тому що коренева система в цьому випадку не отримуватиме потрібний обсяг кисню.
- Щойно висаджені кущі потребують рясного поливу.
Для того щоб висаджені саджанці швидко вкоренилися і прижилися, їм потрібно забезпечити помірну вологість ґрунту. Для цього їх слід систематично поливати впродовж кількох тижнів з моменту висадки у відкритий ґрунт. Завдяки цьому прискориться розвиток кореневої системи. Після того як рослина приживеться, вона зможе обійтися без поливів. Але якщо стоїть тривала посуха, то посадки все ж рекомендується поливати. Уже висаджену рослину пересаджувати на нове місце вкрай небажано, оскільки система коренів дуже негативно реагує на це.
Посадка в горщик
Висадити квітку можна в кашпо або горщик. Така культура прекрасно росте в горщику і при цьому відрізняється привабливим зовнішнім виглядом. А щоб домогтися максимальної декоративності гауру можна висадити разом з декількома однорічними або багаторічними рослинами. Горщик або кашпо вибирають високий і досить широкий, водночас на дні обов’язково роблять якісний дренажний шар із гравію.
Фахівці рекомендують для посадки такої рослини вибрати ємність, що має діаметр від 25 до 30 сантиметрів. В один горщик слід висадити відразу три кущики.
Для посадки рекомендується використовувати садовий ґрунт, який з’єднують із гравієм у співвідношенні 1:1. Крім цього внутрішню поверхню ємності рекомендується викласти пінопластом, який зможе забезпечити кореневій системі захист від низьких температур.
Догляд за гаурою
Невибаглива гаура ліндхеймера не потребує особливого догляду. Їй потрібно забезпечити своєчасний полив, можна проводити обрізку. Високорослі різновиди, наприклад «Whirling Butterflies», після проливних літніх дощів нерідко вилягають. Тому для них рекомендується встановити опору.
Як поливати
Незважаючи на те, що добре розвинена система коренів здатна брати воду з глибоких шарів ґрунту, рослина все ж таки потребує поливу в спекотні дні та під час тривалого посушливого періоду. Не допускайте пересушування ґрунту, оскільки це може стати причиною в’янення куща і облітання квіток.
Підживлення
Ця культура не потребує підживлення. За необхідності при висадці саджанців у ґрунт можна внести невелику кількість компосту і на цьому все. Культивованим у горщиках кущам рекомендується забезпечити регулярні підживлення, які проводять 1 раз на 15 днів. Для цього використовують мінеральний комплекс для квітучих культур.
Обрізка
Довгі й дуже гнучкі пагони нерідко никнуть, що негативно позначається на їхній декоративності. Для збереження компактності куща можна провести обрізку пагонів, які виходять надмірно далеко назовні. У цьому випадку стебла гаури зможуть зберігати компактну й охайну форму. А також обрізка активізує утворення нових квіточок. Суцвіття, що почали в’янути, потрібно зрізати, що сприяє стимуляції нового цвітіння.
Зимівля
Спочатку для посадки такої рослини слід вибирати ділянку з повітро- і водопроникним ґрунтом. Застій вологи в ґрунті в поєднанні з низькими температурами можуть стати причиною появи гнилі на коренях. Гаура потребує укриття на зиму. Для цього пізньої осені накрийте ділянку, де росте ця культура, агроволокном або мішковиною.
Шкідники та хвороби
Ця невибаглива культура відрізняється високою стійкістю до шкідників і захворювань. Але в разі регулярного застою води в кореневій системі на ній може з’явитися гниль. Молоді стебла може пошкоджувати попелиця. Спробувати позбутися її можна обприскуванням кущів розчином мила або інсектицидного препарату.
Способи розмноження
Гауру розмножують трьома методами, а саме:
- насінням;
- живцями;
- діленням куща.
Досвідчені городники рекомендують звернути увагу на живцювання. Як правило, живці вкорінюються швидко і досить успішно. При цьому нові кущики повністю зберігають всі сортові ознаки батьківської рослини. Більш складний метод розмноження – поділ куща. Вирощування гаури з насіння процес доволі тривалий, при цьому сіянці, які виросли із зібраного власноруч насіння, можуть не зберегти сортові характеристики батьківського куща. Тому насіннєвий матеріал рекомендується купити.
Однак якщо ви не прагнете зберегти сортові характеристики гаури, то для посіву цілком підійде насіння, зібране своїми руками. Для цього залиште кілька зів’ялих суцвіть на кущі і проведіть збір насіння в жовтні або листопаді. Насіння слід просушити і прибрати на зберігання.
Вирощування з насіння у відкритому ґрунті
Ця рослина прекрасно розмножується самосівом, для цього достатньо залишити на кущиках кілька суцвіть. Але при цьому варто врахувати, що різновиди з рожевими суцвіттями є безплідними, тому вони не здатні розмножуватися самосівом.
Посів насіннєвого матеріалу в сад проводять навесні:
- Проведіть перекопування ґрунту на ділянці з додаванням компосту, який має бути добре перепрілим. Приберіть усі грудочки, розбивши їх граблями, і вирівняйте поверхню ділянки.
- Розподіліть насіннєвий матеріал по поверхні ґрунту і присипте його тоненьким шаром землі.
- Тильною стороною граблів трохи ущільніть поверхню ґрунту.
- Проведіть полив. До появи сіянців стежте за тим, щоб ґрунт весь час був трохи вологим.
Посів насіння на розсаду
На час висіву гаури на розсаду впливають кліматичні умови конкретного регіону. Посів насіння проводять за 6-8 тижнів до дати висадки розсади у відкритий ґрунт. Наприклад, у Підмосков’ї висадку сіянців у сад можна проводити вже з середини травня. А це означає, що висів гаури на розсаду можна проводити вже в другій половині березня.
Контейнер заповніть живильним ґрунтом і пролийте його водою. Розподіліть насіннєвий матеріал по поверхні ґрунту і присипте їх тоненьким шаром горщикової землі. Приберіть посіви в тепле (20-24 градуси) місце і забезпечте їм систематичний полив. До тих пір, поки не з’являться сходи, потрібно стежити за тим, щоб ґрунт був весь час трохи вологим. Для збереження вологості зверху ємність можна вкрити склом або плівкою, але в цьому випадку посіви слід щодня провітрювати.
Проведіть скорочення поливу після того, як з’являться сіянці. А коли їхня висота дорівнюватиме 10-15 сантиметрам, проведіть пересадку в ємність або в сад на постійне місце.
Перше цвітіння можна буде побачити вже в рік посіву. Однак у наступному сезоні кущики цвістимуть більш пишно й ефектно.
Розмноження діленням куща
Після того як багаторічна рослина добре вкорениться і розростеться, вона через кілька років сформує надмірно густий кущ, що відрізняється мізерним цвітінням. Проводити процедуру поділу куща рекомендується 1 раз на 3 або 4 роки у весняний час. Але потрібно бути готовим до того, що рослина має потужну систему коренів. Тому багато садівників вважають за краще розмножувати культуру живцями.
Покроковий процес поділу куща:
- Проведіть рясний полив куща.
- Витягніть кореневу грудку за допомогою лопати.
- Використовуючи гострий інструмент або лопату поділіть кущик навпіл. Робіть це акуратно, щоб не травмувати систему коренів надмірно сильно.
- Висадіть діленки в ємність або в сад.
- Злегка ущільніть поверхню ґрунту, проведіть рясний полив і засипте поверхню землі опалим листям або соломою.
Живцювання
Найбільш простий метод розмноження гаури – живцювання. Заготівлю живців проводять з березня і до початку цвітіння. Даний метод дозволяє зберегти не тільки час і сили садівника, а й сортові якості материнського куща, а також домогтися швидкого цвітіння нових рослин.
Покроковий процес:
- Контейнер заповнюють сумішшю піску і землі, яку проливають водою.
- Для заготівлі живців підходять повністю здорові стебла. Виберіть неквітучий пагін довжиною близько 10 сантиметрів. Обережно обріжте його відразу ж під вузлом (точка росту листової пластини).
- Якщо це потрібно, то обірвіть кілька нижніх листових пластин.
- Нижній кінчик живця можна на висоту 5 мм занурити в засіб, що стимулює ріст коренів (приміром, Корневін).
- Використовуючи олівець, зробіть у субстраті ямку і помістіть у неї живець. Ущільніть поверхню субстрату таким чином, щоб відрізок міг самостійно перебувати у вертикальному положенні.
- Проведіть полив.
- Висаджені живці тримають у теплому приміщенні (близько 20 градусів) і забезпечують їм своєчасний полив.
- Посадки зверху рекомендується вкрити прозорою плівкою, при цьому не забувайте щодня їх провітрювати. Це прискорює ріст корінців.
- Через 20-30 днів спостерігається повне вкорінення живців. Якщо це необхідно, то проведіть пересадження кущиків у більші ємкості.
Сорти гаури з фото і назвами
На сьогоднішній день відомо приблизно 20 ботанічних видів роду Gaura. Причому особливою популярністю у садівників користується так само приблизно два десятки високодекоративних сортів гаури. Найбільшою популярністю користується такий вид, як Гаура Ліндхеймера (Gaura lindheimeri) – цю багаторічну рослину нерідко культивують як однорічну. Досить часто садівники створюють клумби, для фону використовуючи більш високорослі сорти гаури, а на передньому плані висаджуючи високодекоративні компактні різновиди. Нижче описані ті сорти, які користуються найбільшою популярністю у садівників.
Гаура ліндхеймера Сіскію Пінк (Siskiyou pink)
Цвітіння даного сорту спостерігається з липня по жовтень. У висоту кущ досягає близько 0,6 м. Забарвлення суцвіть – ефектне насичено-рожеве. У міру розкриття квітки стають світлішими: спочатку бутони червоні, при цьому розкриті квітки забарвлені в різні відтінки рожевого, причому згодом вони змінюють своє забарвлення на світло-рожеве.
Гаура «Вихор метеликів» (Whirling Butterflies)
Цей сорт становить особливий інтерес своїм незвичайним зовнішнім виглядом. Цвітіння спостерігається в липні-вересні, причому кущики в цей час прикрашає чудовий «вихор» ефектних білосніжних квіточок. Кущ має висоту близько 100 см. Культура відрізняється пишним цвітінням і зеленувато-сірим листям.
Гаура «Черрі Бренді» (Cherry Brandy)
Цей різновид з’явився на світ порівняно недавно. Цвітіння спостерігається в червні-жовтні. Рослина у висоту досягає близько 0,4 м. Кущ відрізняється порівняно високою щільністю і компактністю. Під час пишного цвітіння на ньому формуються рожеві квіточки з червоними жилками.
Гаура «Розі Джейн» (Rosy Jane)
Кущик має висоту близько 0,6 м, при цьому цвітіння спостерігається в липні-жовтні. Різновид був виведений відносно недавно. Вона виділяється красивими квітами, пофарбованими у 2 відтінки: самі пелюстки білі, а облямівка у них кармінно-рожева). Також компактний кущик прикрашають листові пластини темного зеленого відтінку з червоними цятками.
Гаура «Снігова буря» (Snowstorm)
Розквітають кущики в липні, а відцвітають тільки з настанням заморозків. Компактний кущик прикрашають сніжно-білі суцвіття. Рослина має висоту близько 0,6 м.
«Спаркл Вайт» (Sparkle White)
Цвітіння такого сорту триває весь літній період і початок осені, до настання заморозків. Рослина має висоту близько 0,4 м. Його прикрашають красиві білі квіточки, які формуються на сильнорозгалужених компактних стеблах.
Гаура в ландшафтному дизайні
Така рослина, як гаура відрізняється своєю універсальністю. Вона чудово виглядає в композиції з декоративними травами, створюючи при цьому сучасний ефект. А ще його нерідко поєднують з іншими яскравими квітучими рослинами в англійському міксбордері.
Густі кущі такої культури чудово виглядають разом з валунами або незвичайними великими каменями. Для створення ефекту квітучої галявини, гауру рекомендується висадити разом з легкими і повітряними квітучими рослинами. Легкість куща і миле цвітіння наповнюють сад легкістю і ніжністю. Причому найчастіше гауру висаджують поруч із компактними або низькорослими культурами.
Кущі, квітучі рожевим або білим, відмінно виглядають разом з іншими рослинами в пастельних або холодних відтінках, наприклад: білий, рожевий, лілово-рожевий або блакитний. Щоб внести в сад нотку романтичності, висаджуйте гауру спільно з іншими рослинами з білими, фіолетовими або рожевими квіточками, наприклад:
- лавандою;
- гіпсофілою;
- півоніями;
- трояндами.
Чудово відтіняють такі м’які відтінки культури зі сріблястим листям, наприклад, чистець візантійський.
За бажання гауру можна висадити біля стіни, біля доріжок або на клумбі. Також висадити кущі можна між культурами, що формують жорсткі кущі. Завдяки цьому рослина буде краще тримати форму.
Оскільки гаура утворює досить ніжні і легкі кущики, то її висадку рекомендується проводити невеликими групами (від 3 до 5 штук). Завдяки цьому кущі будуть більш пишними та красивими. При висадці такої культури по краю масиву потрібно бути готовим до того, що високорослі сорти гаури нерідко провисають. Виправити ситуацію допоможе регулярна обрізка або використання більш жорстких сусідніх кущів як опори.
Квітуча гаура дуже схожа на польову квітку, у зв’язку з цим вона має чудовий вигляд з культурами заміського типу, наприклад:
- космеєю;
- ехінацеєю;
- айстрою;
- скабіозою.
Для створення природного лугу цю рослину рекомендується висаджувати спільно з іншими квітучими культурами і травами у вільній посадці. На задньому плані можна висадити чагарникові півонії або троянди. Лілові, рожеві та білі тони наповнять сад романтикою. Гаура має чудовий вигляд поруч із рожевими кущами.
Для створення стійкої до посухи, невибагливої і дуже красивої клумби, гауру рекомендується висадити спільно з вербеною буенос-айреською. Якщо ґрунт на ділянці сухий, то її можна прикрасити посухостійкими невибагливими культурами, а саме, гаурою спільно із зопником бульбоносним, перовскією і шавлією. Повітряний і легкий масив рослина створює спільно з пеннісетумом і ковилою. А висадивши таку культуру за більш низькорослими рослинами (наприклад, бергенією), ви зможете освітлити масив.
У ємність можна висадити тільки одну гауру або в поєднанні з багаторічною геранню, травами і шавлією.