Облаштування теплиці: прийоми і хитрості планування всередині будови

будівництво теплиціЯкісний каркас і вкриває матеріал, безумовно, є основою теплиці. Але не менш важливо, що знаходиться всередині. Щоб отримати від рослин очікуваний результат, потрібно подбати про облаштування теплиці: підготувати грунт, правильно розташувати грядки і доріжки і т. Д. Це багато в чому залежить від того, що і як ви збираєтеся вирощувати під захисним шаром.

Основні принципи підготовки теплиці

Коли тепличний каркас зібраний і закріплений на землі, плівка, скло або полікарбонат оформлені в герметичне покриття, продумана і реалізована вентиляція, можна приступати до облаштування теплиці. Завдання рослинники – створення сприятливого і стабільного атмосфери для культур. До ключових аспектів цього процесу відносять:

  • підтримку оптимального теплового режиму;
  • розбивку грядок;
  • планування, вибір покриття та розміщення доріжок в теплиці;
  • створення родючого грунтового шару зі специфікацією для різних культур;
  • будівництво стелажів (при необхідності);
  • підготовку пристосувань для затінення південної стіни.

Порада. Устаткування простору всередині будівлі відштовхується від ваших потреб. Якщо ви хочете вирощувати овочі – розбивайте грядки, якщо розсаду і горшкові квіти – вмонтовуйте стелажну конструкцію. Принципи облаштування теплиць різного типу відрізняються.

Обігрів і теплозбереження в теплиці

Головне в парнику – тепло. Рослинам цілком може вистачити і енергії, яку несуть сонячні промені. Альтернатива – штучний обігрів. Фахівці рекомендують облаштування теплиць одночасно з декількома типами опалення:

обігрів в теплиці

  • газом;
  • дровами, торфом або вугіллям за допомогою печі;
  • електроконвектори (обов’язковий додатковий вентилятор для розподілу нагрітого повітря);
  • водяною системою (бойлер, нагрівається будь-яким типом палива);
  • за допомогою сонячного колектора (ящик зі змійовиком, накритий склом, і система радіаторів всередині теплиці);
  • біопаливом – спалюється гноєм, тирсою, компостом.

Увага! В останньому випадку суміші потрібно палити в спеціальній печі. Якщо такої немає, зніміть верхній шар грунту і спаліть прямо на грядці і розрівняйте землю. З висадкою культур доведеться почекати 4-5 днів.

Збереження теплової енергії в теплиці не менш важливо, ніж її отримання. Основна частина роботи виконується на етапі проектування і будівництва парника, монтажі вікон і дверей. Частина можна відкласти на час облаштування теплиці. Найпростіші приклади природних теплоаккумуляторов:

  1. Вода. У металевих або пластикових ємностях вона накопичить і сповільнить віддачу тепла. Для більшої ефективності викрасьте бочки або банки в темний колір.
  2. Камінь. Булижники, викладені на грядці біля краю теплиці, інтенсивно нагріються в сонячний день, а вночі віддадуть енергію повітрю. Можна додатково встановити тепловентилятори для підігріву каменів.
  3. Грунт. Підігрівання землі в теплиці штучним шляхом підвищить загальну температуру повітря в теплиці.

Як розмітити грядки і доріжки всередині теплиці

У теплицях невеликого або середнього розміру землю ділять на 2-3 грядки вздовж довгої сторони. Ширина однієї не повинна перевищувати 1,5 м для центральної або 1 м – для розташованих біля стінок. Вам повинно бути зручно дотягуватися до краю сапкою, що не ступаючи на землю. Топтати грунт небажано – він ущільнюється.

як зробити грядкиРозміщення грядок

Також враховуйте ширину самих доріжок. Вони не повинні бути занадто вузькими. Можливо, вам доведеться носити воду у відрах, вивозити бур’ян і урожай в тачці. Чіпляти при цьому рослини не можна. Оптимальна величина проходу – близько 50-70 см. Ширше робити не потрібно – втратите корисний простір.

Порада. Хитрість від садівників: одну доріжку для описаних потреб можна зробити ширше, а другу залишити для пересування без вантажів.

На центральній грядці можна зробити 1-2 поперечних переходу. Просто покладіть кілька цеглин або дошку прямо на грунт. При обладнанні проходів враховуйте підвищений рівень вологості в теплиці. Вибирайте нековзний матеріал.

Якщо плануєте вирощувати рослини в горщиках, встановіть стелажі висотою від 95 до 150 см. Борт бажано робити низьким, адже такі культури напевно зажадають крапельного зрошення. Поверхів у стелажа може бути кілька, але робітник повинен перебувати на зручній для вас висоті. Також зарезервуйте ділянку для місця, огороджених склом. Для цього згодиться об’ємний акваріум. У нього слід поміщати тільки що придбані рослини на карантин (на випадок, якщо їх грунт заражена).

Як створити родючий шар

У теплиці, як правило, вирощуються ніжні і примхливі культури. Склад грунту для них дуже важливий. Це підтверджують і відео поради рослинників. В першу чергу подбайте про безпеку рослин.
Грядки бажано робити піднятими над грунтовим рівнем приблизно на 20 см. Для цього їх обрамляють бордюром з дощок:

  • підберіть матеріал шириною 25 см;
  • поставте ребром;
  • вбийте з боку проходу підтримують кілочки;
  • додатково зафіксуйте дошки у вертикальному положенні: прибийте до опори або зробіть ще один ряд колів зсередини грядки;
  • гряду досипьте шаром землі в 25 см.

грунт для рослин

В якості грунту найкраще використовувати субстрат з магазину. Його можна підібрати для конкретної культури, яку збираєтеся висадити в теплиці. В іншому випадку земля повинна бути чистою від насіння бур’янів. Крім того, її необхідно знезаразити. Наприклад, пропарити:

  • візьміть залізне відро;
  • покладіть на дно перевернуту плоску пластикову ємність з великою кількістю дірок в днище;
  • налийте 2 л води;
  • заповніть відро повністю готовим субстратом;
  • поставте все це на вогонь на 1,5 год.

Порада. Готувати грунт краще заздалегідь, оскільки процедура знезараження займає багато часу.

Саморобний грунт для кожної культури також свій. Готується він виходячи з індивідуальних особливостей рослин. Через відмінностей в вегетації можна висаджувати в теплиці овочі різних сімейств. Але якщо цього не уникнути, розділіть їх високими перегородками.

Облаштування теплиці: відео