Одна з найпоширеніших проблем дачника – попелиця на вишні. Комаха може послабити плодове дерево, тому необхідно вжити заходів при перших ознаках появи шкідника. Для цього можна використовувати як народні методи, так і хімічні препарати.
Небезпека попелиці
Крихітні комахи попелиці селяться на плодових культурах і кущах з ніжним листям. Попелиця може напасти на вишню, черешню, сливу, смородину. Колір і форма комах відрізняються в залежності від виду. Вишневі дерева часто стають жертвами сірої і чорної попелиці.
Колонії шкідника селяться на тильній стороні молодого листя або підставі однорічних пагонів і харчується соком рослини. Якщо попелиця напала на плодове дерево, скупчення комах можна побачити в тіні, тому що вони погано переносять сонячні промені.
Якщо не провести обробку рослини на початковому етапі його поразки попелиць, кількість комах буде неухильно зростати. Чорна попелиця розмножується швидко: за сезон з’являється 14 поколінь комах. Коли на вишні або зливі стає занадто багато комах, з’являється потомство з крилами. Крилаті особини перелітають на здорове рослина.
Ознаки ураження попелиць:
- однорічні пагони, листя і ягоди вишні обсипані крихітними чорними, сірими або зеленими комахами;
- на листках видно липка рідина – виділення комах;
- по гілках повзає багато мурашок. Вони харчуються виділеннями попелиці, тому доведеться боротися не тільки з попелиць, а й з мурахами.
Які зміни відбуваються з деревом:
- листя на вишні починають темніти і скучиваться;
- уражені листя і пагони засихають;
- плоди опадають;
- дерево уповільнює зростання і слабшає;
- вишня гірше переносить зимові холоди.
Дерева, на яких селиться шкідник, часто хворіють на грибкові захворювання, тому що комахи переносять різні недуги. На пагонах, поїдених попелиць, може розвинутися сажистий гриб. З вини комах молоді саджанці вишні і сливи нерідко гинуть, врожайність дорослих культур значно скорочується.
Причини появи попелиці
Появі попелиці сприяють такі обставини:
- наявність бур’янів;
- надлишок добрив;
- відсутність санітарної обрізки.
Причиною проблеми можуть стати калина і липа, посаджені поблизу вишні, чий сік любить попелиця.
Способи усунення комах
Як можна знищити шкідників:
- Занести на ділянку комах, що поїдають тлю – сонечко і златоглазки;
- Усунути фактори, які сприяють розмноженню комах;
- Скористатися хімічними засобами з інсектицидною дією. Цей метод боротьби з попелиць виправданий, якщо від шкідників постраждали кілька дерев.
- Використовувати народні рецепти проти комах.
Вперше побачивши скупчення попелиці на пагонах, потрібно спробувати збити шкідників напором води з шланга. Так можна робити кілька разів, поки не почнеться період цвітіння. Настої з лука і кульбаби допоможуть відлякати комах від вишневих саджанців.
Бажано, щоб боротьба з попелиць на вишні велася без застосування хімічних препаратів. Якщо садівник обприскати квітучі дерева інсектицидами, деяка частина агресивних речовин може проникнути в ягоди.
Ефективні інсектициди
Кращий час для знищення дрібних шкідників – початок весни. Поки на гілках вишні не з’являться квіти, можна обробити плодове дерево інсектицидними препаратами:
- «Іскра». Існує кілька різновидів цього препарату. «Іскра Подвійний ефект» знищує не тільки тлю, а й інших комах, здатних докучати дереву (наприклад, довгоносиків). Інсектицид випускається у формі таблеток. Перевага кошти – в його склад входять калійні мікроелементи і антистресові добавки. Ці речовини сприяють швидкому відновленню пошкоджених частин дерева. 1 таблетку препарату розчиняють в невеликому об’ємі рідини. Клейку суспензію вливають в відро з 10 л води. Якщо перша процедура не усунула всю колонію попелиці, через 15 днів можна обприскати дерево знову.
- «Іскра Біо». Вдосконалений варіант «Іскри». Препарат створений на основі природних речовин, які паралізують комах. Досвідчені дачники обробляють розчином «Іскри Біо» вишневі дерева, сливу, смородину. Препарат випускають в ампулах і флаконах. На 1 л води потрібно взяти 8 мл інсектициду. Цим кількістю розчину можна обробити 10 кв. м. площі.
- «Фитоверм». Цей препарат мінімально небезпечний для людини. Їм обприскуються фруктові дерева, на яких вже утворилися плоди. Для приготування робочого розчину 1 ампулу «Фітоверма» (5 мл) розводять в 600 мл води. Перший раз необхідно побризкати інсектицидом на пагони ураженого дерева. Це робиться до того, як на вишневому дереві з’являться бутони. При необхідності можна повторити процедуру після того, як плодові дерева перестануть цвісти.
- «Командор». Цей потужний препарат може за короткий термін ліквідувати шкідників. Однією обробки інсектицидом буде досить, щоб тля не чіпала дерева весь сезон. Приготувати розчин просто: в 10 л води розчинити 5 мл препарату. Інсектицид не можна застосовувати в період цвітіння кісточкових культур.
Відвари і настої
Вирішуючи, ніж обробити тлю на вишні, досвідчений дачник не поспішає вдаватися до допомоги промислових інсектицидів. Головні причини цього: боязнь потруїти бджіл і небажання піддавати своє здоров’я на небезпеку. Через кілька тижнів після обприскування дерев у попелиці розвивається стійкість до інсектицидів.
Запах деяких рослин відлякує шкідників. Проти колонії чорної попелиці можна застосувати трав’яні відвари і настої.
Перевірені рецепти від шкідників:
- Цибулевий настій. 3 великі цибулини необхідно подрібнити разом з лушпинням, помістити у відро з 10 л води. Наполягати 20 годин. За допомогою настою можна вивести всі види попелиці і захистити вишневі пагони від всихання.
- Вода, настояна на кульбабі. Знадобитися 300 м коренів кульбаби або 400 г. листя рослини. Коріння дрібно нарізати, листя пропустити через м’ясорубку. Рослинна сировина помістити в ємність з 10 л теплої води. Через 2 години рідину процідити, додати 1 ст.л. сухої гірчиці. Отриманим настоєм потрібно обробляти вишню, сливу і ін. Дерева, на яких оселилися шкідники. Процедура проводиться раз на тиждень.
- Тютюновий настій. Для приготування цього засобу потрібно взяти 200 р махорки (сухого подрібненого тютюну) і залити 5 л води. Рідина наполягати 5 діб, потім процідити. До отриманого настою додати ще 5 л води. Цією рідиною слід обприскати дерево.
- Настій з деревної золи. Щоб приготувати це дієвий засіб для боротьби з шкідниками, 300 м золи потрібно залити 10 л води. Наполягати 3 діб. Готовим настоєм обробляти дерево, на листі якого оселилася тля. Обприскування кісточкових культур проводиться рано вранці або ввечері.
- Настій з головок часнику. 200 м часнику пропустити через м’ясорубку. Отриману кашку залити 1 л води. Рідина повинна настоятися 3-4 діб, після чого її потрібно процідити. У чистому вигляді настій використовувати не слід. 50 мл часникового настою розбавити 10 л води. Розчином окропити кущі та дерева.
- Трав’яний настій. Знадобиться 500 м чистотілу і стільки ж томатної гички. Подрібнену рослинну масу залити 3 л окропу. Коли рідина охолоне, необхідно влити її у велику ємність з 10 л холодної води. Через дві доби розчином обприскати рослини, які страждають через шкідників.
Настої з ароматних трав усувають комах і не несуть небезпеки людському здоров’ю. Щоб прибрати шкідників з вишневих пагонів, одного обприскування може бути недостатньо. Дерева обробляють раз в 7 днів. Переконавшись, що попелиці на листі вишні немає, можна припинити процедури.
У період цвітіння плодових дерев обприскування бажано припинити. В іншому випадку є ризик відлякати комах-запилювачів.
Заходи боротьби з мурахами
Щоб позбавити кісточкові культури від шкідників, одних обприскувань від попелиці буде недостатньо. Необхідно також прогнати мурашок з дерева, щоб на вишні чи не оселилися нова тля.
Класичні способи усунення:
- окріп. У мурашнику необхідно зробити поглиблення і влити в нього окріп;
- конопляну олію. Маслом потрібно змастити підставу дерева;
- ловчий пояс. Так називається широка липка смужка, яку необхідно обв’язати навколо стовбура вишні. Через деякий час конструкцію слід очистити від мурах. Для кращого ефекту пояс можна незабаром замінити новим;
- гас. Під стовбур кожного плодового дерева потрібно покласти ганчірку, змочену гасом.
Хитрощі садівників
З попелиць найважче справлятися влітку. Комахи стрімко розмножуються, і дачник шукає способи знищити шкідників.
Коли на вишні з’явилися ягоди, застосування інсектицидних препаратів заборонено. Комах допоможуть здолати ефективні народні рецепти:
- Мильний розчин. Половину шматка господарського мила натерти на тертці і залити не більше ніж 10 л гарячої води. Отриманим розчином можна обробити вишневі дерева і кущі смородини.
- Настій з шкірки цитрусових. 100 г сухої шкірки цитрусових слід залити 1 л води. Наполягати розчин 3 дня потім обприскати вишні і сливи, на яких завелася попелиця.
- Молоко і йод. Не всі знають, що боротися з мініатюрними комахами можна за допомогою йоду. Для приготування розчину знадобиться 1 л чистої води, пляшечку йоду і 100 г. молока. Компоненти необхідно змішати, потім обробляти отриманою рідиною пагони і листя вишневих дерев.
- Харчова сода. 100 г. речовини розчинити в 10 л води. Розчином обробити плодові дерева. Содовий розчин можна застосовувати в середині літа. На якість плодів цей засіб не впливає.
Рідкісні рецепти
Чим ближче термін дозрівання плодів, тим більш щадними для людини повинні бути способи знищення попелиці. Кока-кола може усунути шкідників, тому що в ній міститься ортофосфорна кислота, здатна погубити тлю. Напій розводять водою 1: 1. Отриманою рідиною обробляють вишневі дерева. Оскільки для людей кока-кола не шкідлива, застосовувати засіб можна навіть в розпал плодоношення.
Розмірковуючи, як боротися з попелиць на вишні, мало хто згадує про метод сухої обробки. Для приготування порошку береться 1 ст.л. сухої гірчиці, стільки ж меленого перцю і ложка золи.
Всі компоненти необхідно перемішати, потім взяти шматок марлі, скласти її в 2 шари і зшити мішечок з марлевої тканини. У нього насипати готову суміш. Порошком потрібно буде припудрити пагони, на яких осіла тля. Через 7 днів «пудру» змити водою. Цей спосіб добре підходить для дачників, які хочуть врятувати від шкідників невисокі саджанці.
Профілактика
Проблеми, ніж обробити вишню від попелиці, не виникне, якщо вчасно проводити профілактичні заходи:
- проводити щорічно обрізку ушкоджених і хворих гілок;
- НЕ перегодовувати дерева азотними добривами;
- видаляти прикореневу поросль, боротися з бур’янами на ділянці;
- своєчасно лікувати вишню від бактеріальних і грибкових інфекцій;
- здійснювати осінню побілку стовбурів.
Висновок
Майже кожен садівник задавався питанням: як позбутися від попелиці на вишні. Способи обробки рослини залежать від декількох обставини: пора року, ступінь ураження рослини, різновид попелиці. Щоб колонії чорної попелиці залишили дерева в спокої, деякі садівники застосовують фабричні інсектицидні препарати. Якщо обприскування було проведено на початку періоду вегетації, хімічні речовини не проникнуть в плоди дерева. У травні – червні краще використовувати народні засоби.