Окситоцин – лікарський засіб, який успішно застосовують при роботі з тваринами. У статті можна вивчити інструкцію і ознайомитися зі способами його використання у ветеринарній практиці.
Що являє собою препарат
Окситоцин – препарат, який є копією природного аналога. У тварин гормон продукується в гіпоталамусі, слід в гіпофіз, а вже звідти викидається в кров і просувається по всьому організму.
Вчений з Англії Генрі Дейл свого часу довів, що речовина впливає на гладкі м’язи матки у кішок – викликає їх скорочення. Наступні роботи показали, що гормон послаблює стрес і зменшує відчуття болю під час пологів. У ветеринарних аптеках пропонують окситоцин, розфасований в скляні ємності по 10, 20 і 100 мл. По виду засіб – прозорий, незабарвлений розчин. Застосовується на практиці для ін’єкцій.
Увага! Зберігати окситоцин потрібно в сухому, захищеному від проникнення світла місці при температурі від 0 ° С до + 25 ° С. Флакон при цьому повинен бути закритий. Невикористані залишки слід утилізувати.
Як зазначено в інструкції із застосування, препарат придатний протягом 24 місяців з дати виготовлення.
Як діє засіб
Основна дія лікарського препарату виражається в посиленні скорочувальних рухів мускулатури матки. У теплокровних тварин ін’єкції окситоцину підвищують тонус органу. На пізніх термінах відбувається стимуляція родової діяльності.
Крім основного дії, гормон окситоцин впливає на клітинні структури в молочних залозах. Речовина сприяє виробленню молока і полегшує його просування в протоки.
Вплив препарату проявляється через 2 хвилини після введення в м’яз і впорскування під шкіру. При надходженні через укол в вену досить 0,5-1 хв. Дія триває до півгодини. Препарат відноситься до малотоксичних і малонебезпечних. Якщо слідувати інструкції по застосуванню окситоцин не дає побічних ефектів і не провокує ускладнень.
Увага! Передозування може викликати антидіуретичний ефект: збільшується концентрація сечі і зменшується її кількість. При цьому на м’язи, що становлять стінки сечового міхура і кишечника окситоцин не впливає.
Протипоказання і побічна дія
За відгуками фахівців, вже використовували препарат на практиці, побічні явища виявляються тільки при наявності у тварини гіперчутливості або індивідуальної нестерпності. Це ж зазначено в інформаційному листі, з яким слід ознайомитися перед застосуванням.
У подібних випадках були відзначені наступні симптоми:
- прискорене серцебиття;
- нетривале і незначне падіння тиску в артеріях;
- порушення дихання.
При введенні більше зазначеного в інструкції по застосуванню кількості окситоцину можна викликати надмірне скорочення мускулатури матки.
Увага! Передозування загрожує порушенням роботи серця дорослої тварини і загибеллю плоду.
Не можна вводити окситоцин при наступних станах:
- індивідуальна гіперчутливість;
- можливість розриву стінки матки;
- гіпоксія плода при його неправильному положенні;
- неможливість проходження плода по природничих шляхах;
- каліцтва плоду і його великі розміри.
У перерахованих випадках ветлікар вдається до розродження за допомогою оперативного втручання (кесарів розтин).
Як використовувати препарат
В інструкції із застосування зазначено, що окситоцин використовують у ветеринарії для стимуляції родової діяльності у сільськогосподарських і домашніх тварин.
Надаючи вплив на скорочення гладкої мускулатури, що вистилає матку, засіб допомагає швидкому виведенню посліду. Маткові, атонічні кровотечі, запалення в органах репродукції також є показанням до застосування.
Вводять окситоцин найчастіше внутрішньом’язово. Рідше це роблять внутрішньовенно і підшкірно. Якщо виникає необхідність, препарат вводять епідурально разом з новокаїном. У комбінації з глюкозою досягається більш швидкий ефект.
Дозування підбирають залежно від виду тварини. З відповідною таблицею можна ознайомитися в інструкції.
Увага! Продукти тваринництва не накопичують ніяких шкідливих речовин після введення окситоцину. Їх можна безбоязно вживати в їжу.
Окситоцин – лікарський препарат, в разі потреби використовується ветеринарами для полегшення стану тварини під час пологів. При правильному підході з урахуванням протипоказань, його введення абсолютно безпечно.
А у Вас був досвід застосування цього препарату для тварин?