Основні хвороби солодкого перцю

Солодкий перчик – культура ніжна і вразлива. Не кожному городникові вдається зібрати щедрий урожай м’ясистих соковитих плодів. Часто всі зусилля гублять незрозуміло звідки з’явилися шкідники або хвороби. Перед початком дачного сезону корисно вивчити статтю на цю тему з фото, щоб знати всіх «ворогів в обличчя». Матеріал розповість про способи боротьби з подібними неприємностями.

Причини захворювань, заходи профілактики

Помилки, які призводять до ослаблення і поразки культури:

  1. Порушення правил агротехніки і сівозміни.
  2. Неякісний посівний матеріал.

Збудниками є віруси, бактерії або грибки. Мікроорганізми легко мутують і відмінно зберігаються в грунті навіть при найнесприятливіших умовах. Крім цього, перець важко переносить наслідки безграмотного догляду на стадії розсади:

кущі перцю солодкого

  • убога на поживні речовини грунт або надлишок мікроелементів;
  • недотримання режимів температурного змісту і поливів, дефіцит світла;

Увага! Сіянці перцю чутливі до сухості повітря і протягів.

  • неакуратно пікіровка з пошкодженням стебел, коренів.

Прості заходи профілактичних заходів дозволяють на 90% скоротити ризик появи інфекційних і вірусних захворювань. Перець – культура сімейства пасльонових, як попередників для неї вибирають коренеплоди (цибуля, часник, морква), гарбуз, кабачки, капусту, бобові.

Порада. Кущова квасоля – відмінний «сусід» для грядки з перцем. Шкідники не виносять аромату квіток і листя квасолі.

Не нехтуйте глибокої осінньої перекопування грунту (25 см), це вб’є більшість личинок і суперечка. В кінці сезону спаліть всі рослинні залишки перцю. Ще кілька правил:

  • протруювання насіння перед посадкою (фунгіцид, марганцівка, перекис водню);
  • НЕ висаджувати сіянці у відкритому грунті занадто густо (між рослинами не менше 25 см, між рядами 60 см);
  • в якості органічних добрив під перець не використовувати свіжий гній або компост;
  • вирощувати районовані сорти перцю.

Деякі грибкові захворювання

Найбільш поширений вид зараження у всіх пасльонових (більше 80%). Спори грибка легко переносяться вітром і опадами, відмінно зберігаються при будь-яких кліматичних умовах.

  • Чорна ніжка. З’являється в результаті сильного перезволоження ґрунту. Збудники – кілька видів патогенних організмів, що живуть у грунті. Видалити їх неможливо шляхом протруювання або обробки грунту окропом. В результаті появи сприятливих умов грибок вражає спочатку кореневу систему (коренеїд), потім нижню частину стебла. Від такої розсади позбавляються, грунт поливають розчином мідного купоросу (3%) і присипають золою.

чим хворіє перецьсіра гниль

  • Сіра гниль. Слідство перезволоження грунту. Виявляється на стеблах перцю у вигляді бурих плям, нальоту. Викликається спорами грибка Botrytis cinerea. Найбільш часто проявляє себе в теплицях, парниках з загущених посівом і відсутністю вентиляції. Хворі рослини видаляють, посадку обробляють активованим вугіллям або крейдою.
  • Кладоспоріоз. Поширена тепличне захворювання, викликане схожими умовами. Листя, стебла і плоди перцю покриваються бурими плямами, що приводять до загнивання. Теплицю обробляють протигрибковим препаратом, провітрюють, скорочують поливи.
  • Фітофтора. Один з найсерйозніших «ворогів» сімейства. Перші симптоми з’являються на листках (бурі плями), поступово переходять на плоди. Винуватець – грибок Phytophthora infestans. Часто уражаються рослини з нестачею мікроелементів. Заражені плоди і стебла спалюють, посадку обробляють часниковою настоянкою з марганцем. Хім. препаратами обробляють перець в якості профілактики до того, як з’являться квітки.

Бактеріальні та вірусні хвороби перців

Поширюються комахами через дрібні пошкодження. На стеблах з’являються відмітини у вигляді наростів, пухлин, опіків.

  • Чорна плямистість. Темні плями з жовтою крайової смужкою виникають на листках. Захворювання не лікується, такі кущі слід видаляти. Для профілактики використовують обприскування розчином бордоською рідини і замочування насіння в фунгіцидами.

догляд за овочевими культурамиЧорна плямистість

  • Бактеріальна гниль і в’янення. В обох випадках уражаються судини. Відбувається закупорка проходів і виділення токсинів. Активуються у випадках перезволоження грунту, порушення правил внесення добрив і сівозміни. Всі рослини з ознаками гнилі ліквідують.
  • Ракова хвороба перцю. Збудник переноситься комахами або проникає через заражений садовий інструмент. З’являється у вигляді твердих коричневих плям. Вогнища розростаються, покриваючи всю велику площу. Постраждалі кущі прибирають, посадку обприскують медьсодержащим препаратом.

Порада. У теплицях, заражений ґрунт бак. інфекцією прибирають повністю або обробляють метилбромід.

  • Вірус тютюнової мозаїки (ВТМ). Знищує зелену пігментацію листя. Первинні ознаки – жилковой некроз і відставання в розвитку. Інфекційне захворювання легко переноситься з інших рослин. В якості профілактики проводять сан. обробку від шкідників, розсаду обприскують молочним розчином або розчином борної кислоти.

хвороби рослинВірус тютюнової мозаїки

  • Фітоплазмоз. Починається у самих верхівок: листя і пагони скручуються. Теж відбувається з плодами перцю, передчасне дозрівання деформованих стручків. Всі заражені кущі видаляють. Грунт обробляють спец. препаратами.

Баланс мікроелементів і «непрохані гості»

Хвороби перцю викликає невірний підбір і поєднання добрив.

  1. Азот. Елемент, який відповідає за рівномірний і повноцінний розвиток зеленої маси. Брак азоту – це бліді пожовкле листя і стебла рослини, надлишок – густа крона без зав’язей і плодів. Азотовмісні добавки вносять під розсаду перцю, в подальшому його кількість скорочують до мінімуму.
  2. Калій. Необхідний для формування зав’язі, для росту стебел. Дефіцит – пожовклі, слабкі пагони.
  3. Фосфор. Відповідає за формування здорової кореневої системи. Вірна ознака нестачі фосфору – фіолетовий наліт.
  4. Бор. Якщо рослина без видимих ​​причин скидає листя, можливо так перець реагує на відсутність потрібної кількості бору. Надалі забезпечено деформування листових пластин і квітконосів.

підгодівля для овочів

Комахи можуть не тільки переносити хвороби перцю, а й самостійно знищувати урожай. Наприклад, слимаки. Активно розмножуються в густих, порослих бур’янами посадках. Для боротьби використовують тютюновий пил, вапно, механічний збір шкідників.

Порада. Рослини-інсектициди допоможуть впоратися з навалою шкідників.

Частий «гість» на перці колорадський жук. Обприскування настоянкою чистотілу – ефективний засіб для боротьби з ним. Дрібні жовті цятки на листках можуть бути слідами діяльності трипсів. Позбудеться від них реально тільки використовуючи хім. або біопрепарати.

Всі хвороби перцю легше запобігти, ніж боротися з наслідками. Перець дуже «вдячна» культура, на повноцінний догляд і увагу відповідає багатим урожаєм.

Хвороби і шкідники: відео