Розведення кроликів може стати не тільки хобі, а й заощадити сімейний бюджет. Маса кроликів велетнів може досягати 12 кг. Вирощувати гігантів можна в домашніх умовах. Догляд та годування майже такі ж, як у звичайних кроликів. На фото представлені найпопулярніші породи.
Морфологічні особливості та різноманітність порід
Фраза «Кролики – це не тільки цінне хутро, але й 3-4 кг … м’яса», як не можна краще характеризує домашню тварину. Але є кролики велетні, які можуть важити до 12 кг. Тому заводчики часто вирощують саме ці породи для отримання м’яса. До велетням відносяться:
- білий велетень;
білий велетень
- метелик;
- шиншила радянська;
шиншила радянська
- сірий велетень;
- віденський блакитний;
- французький баран;
французький баран
- фландр;
- червоний новозеландський.
червоний новозеландський
Кроликів-велетнів набагато більше, на фото представлені найбільш популярні породи. Велетні – результат схрещування і селекції декількох порід. Селекціонери відбирали потомство з потрібним екстер’єром і закріплювали ці ознаки шляхом подальшого схрещування. Кожна порода відрізняється своєрідністю екстер’єрних та інтер’єрних ознак.
Характеристика та опис кроликів велетнів
Існує кілька десятків порід гігантських кроликів. Одні краще для розведення на м’ясо, у інших дуже якісний хутро.
- Білий велетень результат схрещування бельгійської породи з альбіносом. Вага дорослої тварини може досягати 5,5 кг. Ця порода славиться відмінною якістю білого хутра, що дає додаткові переваги.
- Сірий велетень найбільш поширена серед заводчиків порода. Забарвлення шерсті може бути сірий, білий, чорний. Популярність обумовлена пристосованістю тваринного до холодних зим помірного клімату, стійкістю до захворювань. Маса тіла досягає 6,5 кг. сірий велетень
- Бельгійського кролика можна віднести до гігантам, так як при хорошому догляді вага досягає 12 кг, тулуб – 70 см, довжина вух 18 см. В Європі Фландр – найпопулярніший. До недоліків відноситься пізніше дозрівання, що компенсується високою плодючістю.
- Метелики були виведені в 80-х рр. Відмінною особливістю породи є плямисте забарвлення: білий з чорними плямами. З кроликів-велетнів це, мабуть, самий маленький, середня вага близько 4-5 кг. Однак це компенсується великою плодючості і швидким зростанням потомства, а також відмінною якістю хутра. метелик
- Порода французький баран отримала свою назву за форму вух, які звисають вниз, а не стоять сторчма. Також їх легко відрізнити по горбочку на носі. Цінуються за хорошу якість хутра, пристосованість до різних умов, високу плодючість. Довжина тіла близько 60 см.
- Сама назва радянська шиншила горить про місце походження цієї породи. Отримали радянську шиншилу шляхом схрещування гіганта білого і шиншили. Позитивні якості.
- пристосований до клімату нашої місцевості;
- має хороший хутро;
- відмінні смакові якості м’яса;
- високу плодючість (до 15 кроленят);
- швидко додає у вазі.
Для початківців заводчиків
Перш ніж приступити до розведення кролів, необхідно визначитися для якої мети вирощувати тварина – для отримання м’яса або хутра. Новачкам слід спочатку набратися досвіду в змісті кроликів більш невибагливих. Купувати тварин для розведення краще у заводчиків або в розпліднику. Огляньте зовнішній вигляд тварини:
- вуха на наявність паразитів;
- ніс (щоб не було течі);
- зуби повинні бути здорові;
- рівний хребет без дефектів;
- лапи на відсутність тріщин і ран.
Порада. Купуйте кроликів у віці 1-2 місяців, щоб до настання статевої зрілості вони звикли до нового місця проживання. Часто під час стресу кролиці бувають агресивними і можуть з’їдати своє потомство.
Кролики-велетні дуже чутливі до умов утримання. Будиночки для утримання тварин повинні бути просторими, високими. Багато заводчики воліють робити клітини з металевої сітки, що не зовсім правильно. У будиночку не повинно бути протягу, підлога з сітки може привести до травм лап, інфекційних захворювань.
Порада. Все-таки правильніше буде зробити клітку з дерева з гратами з одного боку.
У клітці повинна бути годівниця і напувалка. Для самок влаштовують гніздо, де вона може ховатися під час окролу і вирощувати дитинчат. Гніздо необхідно утеплити соломою або сіном. Дно клітки також вистилають сіном або соломою, можна тирсою.
Будиночки для кроликів повинні бути прострнимі
Умови утримання кролів велетнів
Клітки з кроликами поміщають на вулиці в тіні або в підвал.
Увага! Перегрів або переохолодження може привести до загибелі тварин.
Взимку клітини утеплюють. Обов’язковою умовою змісту велетнів є чистота в клітці, тому чистку клітини необхідно здійснювати 1-2 рази в тиждень. Бруд і вогкість може призвести до захворювання тварини. Вода в поїлки повинна бути постійно чиста, тепла. А ось годівницю наповнюємо в міру спустошення або по годинах, що набагато ефективніше.
Від змісту кормів залежить швидкість набору ваги, стан хутра, плодючість і здоров’я тварини. Основним харчуванням для кроликів є трава і сіно. Крім цього кроликам необхідні мінерали, вітаміни, макро- і мікроелементи. Повноцінний раціон повинен складатися з трави, фруктів, овочів, зернових і бобових добавок.
Для кожного виду корму потрібна своя годівниця. Найбільш простий спосіб повноцінної годівлі кроликів – це купувати спеціальні корми, де поєднуються всі види інгредієнтів в потрібному співвідношенні, а також є кісткове борошно. Існують спеціальні корми для молодняка, для самок і самців. У раціоні повинні бути присутніми гілочки дерев, але не кісточкових. Також можна додавати в раціон висівки і макуха.
Увага! Кроликам не можна давати пшеницю і сухарі, здобу, макарони і солодощі. Чи не згодовують їм харчові відходи, які можуть привести до захворювання шлунково-кишкового тракту.
Деякі рослини можуть бути отруйні:
- жовтець;
- блекота;
Вивчіть трави, небезпечні для кроликів
- простріл;
- конвалія;
- пізньоцвіт;
- наперстянка.
Поширені захворювання і лікування
У кроликів велетнів імунітет набагато слабкіше ніж у їх диких родичів, тому вони схильні до захворювань, які важко переносять і часто гинуть.
- Гельмінтоз з’являється в результаті вживання неочищених овочів і не регулярного чищення клітини. Супроводжується втратою апетиту, рідким стільцем. Тварина швидко втрачає у вазі. Для профілактики захворювання проводите дезінфекцію клітини. Для лікування використовуйте протиглистні препарати.
- Поява лисин рожевого кольору говорить про захворювання стригучий лишай. Для лікування використовуйте розчин йоду або саліцилового спирту. Змащуйте місця ураження. Для поліпшення ефекту змащуйте місця поширення позбавляючи риб’ячим жиром, попередньо розігрів його.
- При виявленні бліх тварина слід вимити спеціальним шампунем. Періодично переглядайте вушні раковини на наявність паразитів.
- Кролики, як і людина, хворіють нежиттю. Риніт супроводжується тими ж симптомами як у людини: почервоніння носа, чхання, виділення слизу з носової порожнини. Ускладнення цього захворювання може призвести до запалення легенів, загибелі тварини. Лікують фурациліном, який закопують в ніс кролика протягом двох тижнів.
Регулярно оглядайте кроликів на предмет захворювань
- Стоматит супроводжується запаленням ротової порожнини. Для лікування застосовує ополіскування рота розчином мідного купоросу (2%).
- При захворюванні пастереллезом необхідно звернутися до ветеринара. Це хвороба супроводжується кон’юнктивітом, втратою апетиту, гнійними виділеннями.
- Найбільш небезпечна геморагічна хвороба. 90% хворих тварин помирають. Захворювання супроводжується кровотечею з рота, носа, анального отвору, вух.
Розведення кролів велетнів – клопітка справа, але в той же час вигідне: можна отримувати хутро і м’ясо. До того ж м’ясо кроликів найбільш корисне з усіх видів, має дієтичні властивості, добре засвоюється, містить 19 амінокислот, масу необхідних елементів.