Пестициди: страшний звір або виробнича необхідність?

Всі ми вживаємо в їжу продукцію з сільськогосподарських площ, тому чули про пестициди, що застосовуються в аграрному секторі. Одні вважають, що це дуже шкідливі речовини, здатні підірвати здоров’я споживача, погіршити родючість полів. Інші захищають сільськогосподарську хімію, стверджуючи, що без неї ми взагалі не отримаємо врожаю. Давайте розберемося в тому, що таке пестициди, де, як і для чого їх застосовують, яке їх вплив на рослини, грунт і людський організм.

Досягнення хімії – на захист рослин

Засіваючи сотні тисяч гектарів землі двома десятками культурних рослин, та ще з підвищеним в них вмістом поживних речовин, ми створюємо кормову базу для комах, гризунів та інших тварин. Статистика показує, що якщо боротися з ними тільки агротехнічними методами, шкідники віднімуть не менше третини врожаю. Тому з середини минулого століття в сільськогосподарській практиці міцно вкоренилося застосування пестицидів.

Цим терміном позначають величезна кількість агрохімікатів, які об’єднує загальна властивість: вони пригнічують дію ферментів в певних групах організмів (наприклад, безхребетних або грибках). У клітинах порушуються обмінні процеси, і шкідник гине.

обробка поля

Підходи до класифікації препаратів

До теперішнього часу для захисту рослин і інших цілей створені сотні пестицидів, які можна розділити на класи по:

  • хімічним складом (органічні, неорганічні, природні);
  • мети застосування (для знищення певних видів, для їх залучення, стерилізації,
  • підсушування і видалення листя, а також протравлювачі і репеленти);
  • препаративних форм (гази, порошки, гранули, водні розчини, таблетки, емульсії);
  • ступеня небезпеки (від малонебезпечних до надзвичайно небезпечних).

При виборі конкретного пестициду з ряду йому подібних, фахівець із захисту рослин або знищення гризунів вибирає препарат, грунтуючись на механізмі його проникнення в організм. При цьому використовується така класифікація пестицидів:

  • фуміганти – розпорошуються над об’єктом захисту і проникають в організм шкідника через дихальні шляхи;
  • кишкові – змішуються з їжею, оскільки потрапляють в клітини тіла через органи травлення;
  • контактні – викликають загибель, потрапляючи на шкірні покриви;
  • системні – спочатку проникають в провідну систему рослини, а потім знищують комаха, що харчується цією культурою.

небезпечні фрукти

Основні способи застосування пестицидів – це передпосівний обробіток грунту і насіння, обприскування, обпилювання, приготування отруєних приманок. Особливий клас пестицидів – антисептики, за допомогою яких дерев’яні будівлі захищають від руйнування мікроорганізмами.

Порада. Використовуйте на особистому подвір’ї пестициди рослинного походження, наприклад, порошок далматської ромашки.

Наскільки небезпечні агрохімікати для людини

Пестициди з’явилися в практиці сільського господарства відносно недавно, тому статистичні відомості про зв’язок їх застосування і погіршення здоров’я поки недостатні. Однак уже зрозуміло, що накопичення в організмі пестицидів системної дії викликає алергічні реакції і знижує загальну опірність до хвороб і перепадів характеристик середовища (температури, тиску і т. Д.). Вони можуть спровокувати зміни гематологічних показників у ссавців і навіть порушують їх поведінку.

Деякі пестициди вже проявили себе настільки, що опинилися під повною забороною на застосування. Так, речовина ДДТ порушує кальцієвий обмін в організмі теплокровних. З цим явищем пов’язують різке падіння чисельності хижих птахів американського континенту. На відкладаються ними яйцях шар шкаралупи був настільки тонкий, що вміст встигало висохнути за кілька годин.

Увага! Є відомості, що вельми поширений гербіцид гліфосат надає канцерогенний вплив на людину.

При розробці і випробуваннях нових пестицидів до них пред’являються такі вимоги:

  • мінімальної шкоди;
  • максимальна ефективність;
  • цілеспрямований вплив на певні організми-мішені;
  • швидке руйнування в довкіллі.

як мити овочі

Проте існує безліч агрохімікатів, які накопичуються в водоймах, грунті і навіть атмосфері, роблячи істотний вплив на функціонування і саморегуляцію екосистем.

Як уберегти здоров’я

Навряд чи в найближчому майбутньому людство відмовиться від пестицидів. Споживачеві потрібно враховувати це і вживати певних заходів:

  • промивати під проточною водою покупні фрукти і овочі, використовуючи спеціальні щітки;
  • протирати поверхню вимитих продуктів одноразовими паперовими рушниками;
  • зрізати шкірку з імпортних плодів разом з нанесеним на неї восковим шаром;
  • зелень перед вживанням на кілька хвилин замочувати у воді;
  • частіше готувати овочі на пару або грилі.

Власники особистих підсобних господарств мають можливість контролювати власну продукцію. Якщо при наявності великих площ виникає необхідність використовувати пестициди, то потрібно строго витримувати зазначені на упаковці тимчасові інтервали між застосуванням препарату і збиранням врожаю. Мінімізувати присутність агрохімії в продуктах харчування дозволяє гідропоніка.

Варто також пам’ятати, що максимальна кількість пестицидів на шкірці плодів ми отримуємо в зимовий час, оскільки хімікати потрібні для тривалого зберігання і перевезення продуктів. Купівля сезонних фруктів і овочів, їх ретельна обробка перед їжею і здоровий глузд допоможуть мінімізувати шкоду від неминучого застосування агрокомпаніями засобів хімічного захисту рослин.

А Ви використовуєте пестициди на своїй ділянці? Які?

У яких продуктах багато пестицидів: відео