Мед – біологічний активний і дуже багатий за своїм складом продукт. Такий достаток речовин і елементів нерідко сприймаються як небезпечні для організму. Тому починається активне вироблення антитіл і війна проти меду. Результати такої реакції проявляються у вигляді множинних симптомів алергії.
Хто в групі ризику?
- Діти до шестирічного віку.
- Вагітні жінки.
- Астматики будь-якого віку.
Говорячи про мед в дитячому раціоні, варто звернути увагу на поради педіатрів: вперше дитина може спробувати продукти бджільництва не раніше 3 років. В ідеалі – не давати дитині їх аж до 6-річного віку. Якщо говорити про людей з астмою і хронічними риніти, то алергія на мед у них зустрічається частіше за все. Цьому є просте і логічне пояснення: у них спостерігається тривалий збій в роботі органів шлунково-кишкового тракту, до того ж імунна система вже довго працює на межі своїх можливостей.
Увага! Сучасною медициною доведено, що алергію провокує не сам мед, а пилок в його складі.
Тому у вас може бути алергія на пилок однієї рослини, але відсутні на інші. Значить, вам можна вживати деякі види меду. Найсильніша провокатор алергічного відповіді – це мед з акації.
Як розпізнати алергічну реакцію
Інтенсивність прояву симптомів – це суто індивідуальний процес. Те, наскільки буде вираженою алергія на мед, залежить від ступеня його непереносимості. Багато хто вважає, що вона проявляється по-різному через різне кількості з’їденого меду. Але це не так! Ваш організм буде однаково реагувати і на 1 ч.л., і на 50 г продукту.
Увага! Якщо у вас є алергія на мед, то алергічна реакція буде як на мед в чистому вигляді, так і на продукти, які містять мед в своєму складі.
До речі, ступінь реакції також залежить від стану людини в даний момент. Якщо з яких-небудь причин ваш імунітет був знижений, то симптоми будуть виражені набагато сильніше.
Типові симптоми:
- Алергічний нежить.
- Набряклість губ, язика.
- Сльозоточивість очей.
- Першіння, «пересихання» в горлі.
- Активне чхання.
- Висип по тілу.
- Свербіж, печіння шкіри по всьому тілу.
- Ускладнене дихання.
- Частий кашель.
- Біль в області грудної клітини.
- Жага.
- Сильне потовиділення ( «кидає в жар»).
Нетипові симптоми:
- Безпричинна головний біль.
- Сильна фізична втома.
- Апатія.
- Сонливість.
- Знижується артеріальний тиск.
- Підвищується температура.
Як перевірити свій організм?
Дізнатися, чи є у вас схильність до алергії на мед, можна кількома способами – вдома або амбулаторно.
- Домашній спосіб перевірки. Візьміть чайну ложку продукту в рот і тримайте 10 хвилин, не ковтаючи. У алергіків з’явиться першіння в горлі, набряк слизової ротової порожнини, набряклість і печіння мови. Якщо подібних симптомів не з’явилося – сміливо можете вживати цей корисний продукт.
- Ще один домашній спосіб перевірки. Потрібно нанести мед на невелику ділянку шкіри. Найчутливіші зони – це на зап’ясті, за вухом або в лінії згинання ліктя. Зачекайте 20 хвилин. Якщо шкіра не почервоніла, що не свербить, ви не відчуваєте печіння, то у вас немає алергії на продукти бджільництва.
- Дізнатися весь список алергенів на різні види пилку ви можете за допомогою здачі аналізів в лабораторії. Робити такий аналіз доцільно, якщо ви вже помічали алергічні симптоми. Аналізи допоможуть вам дізнатися, які види меду можна вживати, а які – строго під забороною.
Екстренна допомога
На алергію потрібно реагувати оперативно, без вагань. Особливо, тобто йдеться про дитину. Несвоєчасне припинення алергічної реакції загрожує зупинкою дихання. При перших проявах алергії потрібно прийняти класичні антигістамінні препарати. До таких універсальних засобів відносяться «Супрастин», «Кларитин», «Лоратадин». Дані препарати потрібно прийняти якомога швидше – через 10-15 хвилин після прояву ознак алергії. Дія препаратів триває добу. Тому протягом дня або на наступний день вам обов’язково потрібно звернутися до лікаря для контрольного огляду.
У разі, коли алергічна реакція проявилася швидко і проходить дуже гостро (зниження тиску, сильна набряклість, біль в легенях, судоми, задишка) – людині не допоможе прийом антигістамінних препаратів. Обов’язково потрібно терміново викликати швидку допомогу.
Заходи профілактики та лікування
Якщо фахівець підтвердив алергію на мед, то єдино вірне рішення – це визначити, на які продукти бджільництва у вас алергія, і повністю виключити їх з раціону. Їх вживання вам заборонено. Вам потрібно уважно вивчати склад страв, в які найчастіше входить даний продукт. Це чай, коктейль в ресторанах, пахлава, медовик і інші солодощі.
Увага! Будь-які засоби для лікування алергії повинен призначити тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням!
Засоби для лікування алергії бувають двох видів: антигістамінні препарати, а також засобів для зовнішнього застосування (мазі, креми, гелі). Незначні роздратування на шкірі, сухість добре прибирають і народні засоби. Наприклад, охолоджений відвар суміші ромашки, шавлії і череди застосовують у вигляді примочок. Діткам можна робити з відвару цих трав лікувальні ванночки.
Мед – дуже цінний для нашого здоров’я продукт. Тому не поспішайте повністю виключати його з раціону в разі прояву симптомів алергії. Вам обов’язково потрібна лікарська консультація, здача необхідних аналізів, щоб визначити список безпечних для вас видів меду та інших продуктів бджільництва.