Секатор покликаний полегшити працю садівника. Простий механізм дозволяє за дві секунди справлятися з обрізанням деревних гілок і стрижкою чагарнику, допомагає при живцюванні і обрізку коренів під час пересадки. Секатор з храповим механізмом – особлива модифікація звичного приладу. Він може розкласти необхідну силу стиснення на кілька складових, дозволяючи садівникові простіше впоратися з товстими і грубими гілками.
Особливості конструкції і принцип дії
В основу секатора з храповим механізмом покладено принцип тріскачки. Саме він дає можливість розділити зусилля на складові і провести обрізку важкою гілки в кілька прийомів, не втрачаючи рівність зрізу. Тріскачка – це ступінчастий механічний вузол, який при кожному натисканні за допомогою зубчастого фіксатора відправляє важіль з ножами вперед. В процесі роботи секатор видає характерний тріск.
На практиці техніка працює так:
- При первинному натисканні лезо прорізає деревину.
- Як тільки ріжуча частина зупиниться в глибині зрізу, включається механізм храповика.
- Лезо залишається статичним. В цей час пружинна система повертає ручку в початкове положення, де рука може надати їй знову максимальний імпульс натискання.
- Після чергового натискання ручки процес поновлюється з колишньою точки, але зі збільшеною силою. Коли настає чергова зупинка ріжучого елемента в деревині, пружина спрацьовує знову. Повторювати процедуру можна, поки результат не буде досягнутий.
Увага! Фактично вам потрібно натиснути на цей секатор N-ну кількість разів. Підсумкова сума сил буде дорівнювати тому, що ви витратите на одне натискання для розрізу звичайним приладом.
Скільки б ви не натискали на ручку, зріз залишиться рівним, а значить, рана рослини швидше заживе. Трещеточний механізм не тільки береже сили садівника, а й піклується про самому інструменті. Від великих навантажень з часом зношується навіть міцна сталь.
Як вибрати
Секатори з храповим механізмом найчастіше ставляться до контактної різновиди. Вони виготовляються з тих же матеріалів, що і класичні. Споживче поширення набули сектори Gardena, Самурай, MR Logo, Grinda. Виробники конкурують між собою в гостроті, надійності і довговічності ножів, зручність захоплення рукояті, простоті конструкції і нюансах її регулювання.
При виборі секатора фахівці в першу чергу радять звертати увагу на надійність бренду. У другу – на зручність фіксації пристрою в руці. Останнє залежить довжини і матеріалу ручок. Зручніше користуватися ручками зі скловолокна або пластмаси з гумовими кожухами.
Порада. За відгуками садівників найкраще працювати приладом з титановими лезами. Цей матеріал легкий, міцний і інертний, не схильний до корозії, накопичення бруду.
Перед покупкою перевірте леза. Вони повинні бути ідеально гострими. Для якісного металу обов’язково антісліпающееся покриття. Перевіряйте технічні характеристики – гілки якої товщини можна обрізати конкретним секатором.
Як працювати з секатором. Відгуки про пристрій
Садівники залишають про секатор з храповим механізмом позитивні відгуки. Він дійсно корисний, особливо в садах і плодорозсадник, які працюють для комерційних цілей. З таким пристосуванням вам не буде потрібно великої сили в руках, щоб зробити розріз на масивних переросли або сухих гілках (не більше 3 см в розрізі). Але крім очевидних переваг у таких пристроїв є і мінуси:
- коштує недешево, через дорожнечу матеріалів і складності конструкції;
- занадто тонкі гілочки або троянди ви їм не відріже – незручно захоплювати (потрібен секатор плоского типу);
- занадто товсті гілки обробити теж не вийде (потрібно інший пристрій – сучкорез).
У роботі з таким секатором секретів немає:
- переконайтеся в гостроті лез;
- попередньо обробіть їх знезаражувальним складом;
- приступаючи до обрізку саду, намітьте план і завдання: які рослини і де будете підрізати;
- контролюйте положення захисного фіксатора під час і після роботи.
Виробники начиняють секатори додатковими функціями і допоміжними технологіями. Садівники радять вивчити їх ще до покупки, щоб не придбати непотрібну річ за завищеною ціною. І пам’ятайте: незважаючи на полегшення праці, вам доведеться витратити на обробку одного і того ж ділянки більше часу, ніж зі звичайним секатором. Адже замість одного натискання для обрізки гілки вам буде потрібно зробити кілька.