Що являє собою вапно пушонка і як застосовувати її в саду і городі

В арсеналі дбайливих садівників ціла батарея засобів для підвищення врожайності. Серед них вапно, яку також називають пушонкой. Її використання обумовлене цілим спектром корисних властивостей. Однак існує маса особливостей застосування цього препарату, які вимагають більш детального розгляду.

Що таке вапно і як її можна використовувати?

Кальцієва вапно – це побічний продукт з крейди, вапняку і різних карбонатів. Речовина має органічне походження, тому при розумному використанні безпечно для людей і тварин. Існує два різновиди: негашене і гашене. За зовнішнім виглядом вапно пушонка – білий порошок, який має властивість розчинятися у воді. Цю "пудру" утворюють доломіт і кальцит. Завдяки складу вона дуже корисна для багатьох садових рослин. Найчастіше її застосовують в чистому вигляді, але можна вдало поєднувати і з іншими речовинами, які посилюють її властивості.

Ось кілька напрямків, в яких можна застосувати цей препарат:

  1. Підживлення культурних рослин.
  2. Боротьба з бур’янами і шкідниками.
  3. Розкислення земельних угідь.
  4. Побілка стовбурів дерев.

види вапна

Вапно пушонка дуже добре може пригнічувати кореневу систему деяких бур’янів, наприклад, пирію, кінського щавлю і хвощів. Щоб позбутися від них, вапно вносять восени з розрахунку 300 г на 1 кв.м. грядки.

Відомі шкідники, капустянка і дротяники, не можуть існувати в нейтральній і слабокислой грунту, не відкладають в неї яйця. Тому має сенс внести побільше порошку, від 0,7 кг на кв.м. землі, гарненько зволожити водою і розпушити.

Якщо є необхідність додати в компост тирса, хвою або подрібнену кору, варто пам’ятати, що ці матеріали погано перегниває. Однак вапно пушонка допоможе поліпшити такий компост і прискорити його приготування. Досить тільки додати її в великих кількостях в ящик, перемішати і пролити водою.

Побілка дерев

З вапна виходить недороге і дієвий засіб для побілки дерев. Воно буде захищати кору від морозобоін взимку, сонячних опіків влітку і від шкідників навесні. Проводити процедуру можна навесні і восени. Однак якщо вона не була проведена вчасно, то можна обробити стовбури і влітку. Робити це необхідно щороку, тому що шар такої побілки змивається під впливом опадів.

Перед обробкою дерев, їх потрібно підготувати: очистити кору від лишайників і усунути відмерлі її ділянки. Далі готується розчин, для цього до вапна додається вода 1: 3. Це "молоко" наноситься на стовбури дерев і чагарників.

Так як розчин виходить дуже легким, він погано затримується на поверхні кори і моментально змивається дощами, варто закріпити його за допомогою клейстеру. На 1 кг вапна використовується 150 г заваренной в окропі борошна. Можна застосувати замість клейстеру глину, але її кількість повинна бути трохи вище: 300 г на 1 кг вапна. Туди ж корисно додати коров’як, але тоді потрібно буде наполягати склад 3-4 години. Ще один інгредієнт, який корисно додавати в таку побілку – мідний купорос. На відро "молока" 250-300 г речовини.

побілка дерев

Розкислення грунту

Більшість городніх культур не терпить підвищеного вмісту кислоти. Так як такий грунт дуже погано просихає в весняний період, а дощі того ж сильно ущільнюють її, що вкрай заважає проникненню повітря, хорошому засвоєнню мінеральних речовин і повноцінному росту кореневої системи. А ось бур’ян, навпаки, відчуває себе в кислому середовищі занадто привільно.

Як дізнатися про закислення грунту? Сьогодні це з’ясувати можна дуже просто. Існують спеціальні тестери-смужки паперу, просочені певним хімічною речовиною, яка змінить колір при зануренні в землю.

Увага! Не обов’язково купувати ці тестери, визначити кислотність можна за іншими ознаками, наприклад, по рослинах, які переважають на ділянці. Хвощі, пирій, жовтець, дикий щавель і мох – всі ці бур’яни явні свідки підвищеної кислотності.

Вапно допоможе в раскислении грунту. При внесенні речовини потрібно строго дотримуватися норм, інакше можна домогтися зворотного ефекту. Так як в середовищі перенасиченої лугом, рослини теж будуть погано себе почувати. Норми внесення вапна:

  • 800 г на 1 кв.м в важких грунтах.
  • 450 г на 1 кв.м в легких суглинках.
  • 250 г на 1 кв.м в пісковиках.

розкислення грунту

Внесення вапна проводиться восени під час переорювання. Вапно рівномірно розподіляють по земляний поверхні і копає. Також можна проводити цю процедуру навесні, проте необхідно витримати після неї 10 днів до посадки рослин. При цьому корисно буде поєднати внесення вапна і мінеральних добрив.

Увага! Деякі культури краще ростуть в кислому ґрунті, тому на грядки картоплі, перцю, гарбуза, моркви, а також під кущі малини, жимолості, лохини і ялівцю вапно не вносять.

Вапно пушонка – відмінне підмога на присадибній ділянці. Це засіб не вимагає великих матеріальних витрат, але при покриває цілий спектр проблем. Безпечно для людей і тварин, а також відповідає всім вимогам органічного землеробства, яке все більше і більше завойовує серця дачників і просто любителів здорового способу життя.

А для яких цілей Ви використовуєте вапно на ділянці?

Побілка: відео