Пізня за термінами плодоношення черешня Крупноплодная виведена в 1980-х рр. українськими селекціонерами М.Т. Оратівський і Н.І. Туровцеву при перехресному запиленні сорти Наполеон і суміші пилку видів Валерій Чкалов і Ельтон Жабуле.
Характеристика
Черешня Крупноплодная відноситься до пізньостиглі сортам, тому садівники очікують урожай до кінця червня. Плоди можна вживати у свіжому вигляді, для приготування компотів та варення. Сорт популярний через швидке дозрівання, плодоношення настає через 4-5 років. Кращі запилювачі: Францис, Сюрприз, Дайбера чорна, Валерій Чкалов, Бігарро Оратівського.
Характеристика сортів:
- Францис. Сильнорослий ранньостиглий сорт з великими листками і шірокосердцевіднимі плодами кремово-жовтого забарвлення і великим червоним рум’янцем. М’якоть щільна, жовтого кольору, має деяку хрящеватость.
- Сюрприз. Бистророслая черешня з тупосердцевіднимі ягодами кремового забарвлення. М’якоть жовта, хрящувата і кисло-солодка на смак.
- Дайбера. Чорна середньо- і сильноросла різновид з великими плодами (6,6 г) чорно-червоного забарвлення. Висока зимостійкість. Запилювачі цього сорту чудово підходять для черешні.
- Валерій Чкалов. Черешня велика, її особливістю – найширша розлогий. Ягоди темно-червоні, аж до чорного забарвлення, соковиті, з тонкими рожевими прожилками, солодкі.
- Бігарро Оратівського. Пізньостиглий урожайний сорт, плодоносить великими серцеподібними ягодами чорно-червоного кольору. Через свою солодощі відноситься до десертних.
Переваги виду: соковитість і великі розміри плодів, стабільність врожаїв, підвищена зимостійкість, висока транспортабельність, стійкість до гниття плодів.
Недоліки: низька врожайність без запилення іншими видами, при надмірній волозі спостерігається розтріскування ягід.
Сорти з більш високою і стабільною врожайністю – Забута і Талісман. Вони зимостійкі і невибагливі.
Дерево
Для дерева характерний середній і стрімке зростання (4-5 м). Крона куляста, загущенность середня. Гілки, яким належить основна роль, зазвичай грубіше і міцніше інших. Кора коричневого кольору. Форма листової пластинки витягнута і загострена, сама вона велика.
Листя насичено зеленого кольору з дрібною зазубренностью по краях. Суцвіття – зонтик. Квітки черешні великоплідного білі і великі за розміром. Плоди дозрівають на букетний гілочках.
Плоди
Черешня плодоносить найбільшою ягодою, маса якої варіює від 10 до (в окремих випадках) 18 г. Форма плоду округла. Шкірочка, м’якоть і сік плоду темно-червоного або бордового кольору. Шкірочка щільна, тонка, з глянцевим відблиском і незатруднітельним відставанням від соковитої частини плода черешні.
Корисні речовини в черешні:
- Вуглеводи – 10,6 г, білки – 1 г, вода – 80 г, органічні кислоти – 0,6 г, цукор – 9,8 г, суху речовину (волокна) – 15,4 м
- Вітаміни: А (ретинол) – 25 мкг, РР (нікотинова кислота) – 0,4 мг, В1 (тіамін) – 0,01 мг, В2 (рибофлавін) – 0,01 мг, Е (токоферол) – 0,2 мг , С (аскорбінова кислота) – 11 мг.
- Мікро- та макроелементи: кальцій – 32 мг, магній – 23 мг, натрій – 12 мг, калій – 233 мг, феррум – 1,9 мг.
Посадка
Висадка черешні проводиться у весняний період, відразу після відтавання землі. В осінній період посадку не слід робити, тому що саджанці можуть не пережити зиму.
Опис саджанців, придатних для посадки:
- коренева система розвинена і здорова, не суха;
- гілки цілі і пружні;
- кора без механічних пошкоджень і голих ділянок.
Восени необхідно підготувати грунт до майбутню посадку: у викопану яму, вдвічі більшу, ніж коренева система, засипають два відра з перепрілим гноєм або свіжим компостом, верхній шар містить родючий грунт. Під час посадки землю в ямі змішують з неорганічними речовинами (суперфосфат 350-400 г і сульфат калію 100 г).
Опис етапів посадки:
- У посадковій ямі роблять поглиблення діаметром в 0,5 м і відповідною глибиною. У грунт вносять приблизно 10 кг органічного добрива на квадратний метр. Землю збагачують неорганікою – суперфосфату і селітрою не більше 0,2 кг на ту ж площу. Кислі грунти обов’язково гасять за допомогою вапна (450 г речовини на квадратний метр).
- Молодому саджанця необхідна опора під час росту і розвитку, тому на дні ями роблять невеликий горбок і вбивають дерев’яний кілок, і тільки потім садять нащадки. Коренева шийка повинна бути оголена на 7-10 см.
- Кореневу систему розправляють і присипають землею, утрамбовують. Посаджене рослина прив’язують до опори.
- Поруч виготовляють лунку діаметром близько 30-40 см. Саджанець поливають 2-3 відрами води.
- Після завершення процесу посадки грунт у пристовбурних просторі слід промульчіровать із застосуванням свіжої землі або торфу.
Догляд
Черешня вологолюбна рослина, тому її потрібно поливати регулярно і не допускати сухості або надлишку вологи. Для молодого рослини вистачає 2-3 відра води, для зрілого і плодоносному – 5-6 л. Під час активного розвитку рослини його буде досить зволожувати раз в 20 днів. У період без опадів полив проводиться щотижня.
Особливо уважним треба бути до травневих, червневих і осіннім поливу.
Пристволову грунт потрібно зберігати в чистоті, видаляючи бур’яни і розпушуючи землю для оптимізації циркуляції повітря і вологи. Дерево черешні після трирічного віку 2-3 рази на рік потребує збагачення грунту добривами. Для весняного підживлення (до цвітіння) використовуються карбамід в розрахунку 30 г / кв.метр і 0,2 кг сечовини. Для літньої (друга половина) – 0,3 кг гранульованого суперфосфату і 0,1 кг сірчанокислого калію. Для осінньої – вапно, крейда, зола і 20-25 кг перегною.
Хвороби і шкідники
- Чорна попелиця. Ховається на нижньому боці аркуша і харчується рослинною соком, послаблюючи рослину.
- Клястероспоріоз (дірчастий плямистість). Атакує всі органи черешні: генеративні і вегетативні бруньки, квіти, гілки та листові пластини.
- Утворюються плями, що провокують великі тканинні некрози.
- Моніліоз (молініальний опік). Вражає ягоди і пагони, утворюючи на них сірі вирости гнилі.
- Філлостіктоз (бура плямистість). Характеризується круглими коричневими сухими плямами, що зменшують площу фотосинтезу.
- Помилковий трутовик. Викликає білу гниль деревини, яка стає вразливою перед механічними пошкодженнями.
- Ціліндроспороз. Провокує повне опадання листя до середини літа.
Висновок
Крупноплодная черешня – невибагливий вид черешні, який щедро плодоносить великими соковитими ягодами. Стійкий до вірусних та грибкових захворювань. Щоб дерево жило і плодоносило довгі роки, досить правильно його поливати, удобрювати і висаджувати в саду відповідні запилювачі.