Чорний граб

Чорний граб

Грабинник, або граб східний (Carpinus orientalis) є листяним деревом, яке вважається частиною родини Березові (Carpinus orientalis). Рослина має деревину світлого забарвлення з ледь помітним малюнком. Таку деревину піддають протруюванню і отримують напрочуд гарний чорний граб, який схожий зовні з ебеновим деревом.

Особливості чорного граба

Чорний граб

У науковому світі дерево чорний граб називають «східним декоративним», при цьому родом він зі Східної Азії, а точніше з Китаю і Японії. Висота дерева може варіюватися від 5 до 9 м, при цьому ребристий викривлений стовбур має ширину всього 20 сантиметрів. Густа крона має округлу форму. Довжина овальних листових пластин близько 50 мм, їхню поверхню прикрашає велика кількість вдавлених прожилок. Навесні і влітку листя має темно-зелене забарвлення, а восени – жовтувато-салатове.

На гілках утворюються зеленуваті маточкові сережки довжиною близько 80 мм. Цвіте дерево в останні дні квітня, а плоди на ньому утворюються в червні та липні. Квітки чорного граба, що нещодавно розпустилися, збирають і використовують у нетрадиційній медицині. Плід являє собою ребристий горішок овальної форми з волосистою поверхнею. Рослина має тверду деревину високої щільності, яка має зовнішню схожість із чорним деревом. Вона вирізняється високою стійкістю до вигину, а також прекрасними естетичними та механічними властивостями. Кора забарвлена в сріблястий або сірий відтінок.

Граб чорний виділяється своєю невибагливістю, невимогливістю до ґрунту і світлолюбністю. Також він вирізняється ґрунтополіпшувальною властивістю, нерідко використовується для зміцнення схилів. Тривалість життя – від 100 до 120 років.

Види граба

Східний граб є частиною роду Граб (Carpinus), який представлений листопадними однодомними деревами. Налічується приблизно 50 видів граба, які відрізняються один від одного за морфологією, а також вони пред’являють різні вимоги до кліматичних умов і ґрунту. Найбільшого поширення така рослина набула на території Азії, при цьому в Північній Америці зустрічається лише 1 вид, а в Європі – 2 види. На території можна побачити такі різновиди граба, як:

Граб східний, чорний (Carpinus orientalis)

Граб східний, чорний

У природі ця рослина трапляється в Малій Азії, в Середземномор’ї, в Криму і на Кавказі. Вона формує грабові ліси, а також трапляється у змішаних широколистяних лісах.

Граб шушинський (Carpinus schuschaensis)

Граб шушинський

Це компактне деревце має висоту близько 5-6 метрів. Зустрічається в природі на території Південного Закавказзя.

Граб приморський (Carpinus cordata Blume)

Граб приморський

Його висота може варіюватися від 10 до 20 метрів. На території різновид зустрічається в Приморському краї в складі широколистяних змішаних лісів.

Граб кавказький (Carpinus caucasica)

Граб кавказький

Це низькоросле дерево, яке має висоту близько 5 метрів. Найчастіше рослина зустрічається на гірських схилах на Кавказі та в Криму.

Граб звичайний (Carpinus betulus)

Граб звичайний

Таке дерево має висоту до 20 метрів, при цьому крона в обхваті може досягати до 8 метрів. Найбільшого поширення різновид набув у Європі, у зв’язку з цим дерево ще називають граб європейський. У культурі його вирощують у парках, а також рослина зустрічається в лісах.

Грабняки, або грабові ліси – являють собою фітоценози, в яких серед дерев переважають грабові. Такі ліси набули широкого поширення в Північній Америці, Південно-Східній Азії та в Європі. Ліси, що складаються зі східного граба, можна зустріти і на території Криму. При цьому найчастіше виростають вони на тих місцях, де до цього велися суцільні рубки інших деревних порід.

Умови для вирощування

Чорний граб

Ділянка, що підходить для посадки граба чорного, повинна повністю відповідати вимогам рослини до таких факторів, як поживність ґрунту, рівень вологості, освітленість і кліматичні умови.

Особливої рослини:

  1. Чорний граб відрізняється своєю тіньовитривалістю і теплолюбністю. При цьому в лісах він нерідко росте на ділянках, затінених кронами інших дерев. Але молодій рослині все ж необхідне сонячне світло, яке дає їй змогу правильно рости й розвиватися.
  2. Рослина є мезофітом. Для нього більше підходить середній рівень вологості, але не надмірний. Затоплення можуть стати причиною загибелі дерева. У зв’язку з цим у річкових заплавах такий граб побачити неможливо, але зате він зустрічається на гірських схилах і в лісах.
  3. По всій території природного ареалу зростання східного граба вологість становить від 60 до 70 відсотків.
  4. Рослина висуває особливі вимоги до поживності ґрунту. Найкращий ріст такого граба спостерігається на живильному ґрунті, насиченому мінеральними речовинами, при цьому він може бути глинисто-піщаним або глинистим. На кам’янистому і сухому ґрунті граб теж буде рости, але повільніше.
  5. Ця рослина є вітрозапильною. Квітучий граб запилюється завдяки вітру, швидкість якого має сягати від 3 до 5 м/с.

Посадка чорного граба

Чорний граб

Висів насіння проводять у весняний або осінній час, при цьому попередньо його впродовж кількох місяців стратифікують при температурі не нижче 0 градусів. При цьому саджанці рекомендується висаджувати на початку весни (до набрякання бруньок) або глибокої осені.

Покрокова інструкція посадки:

  • підготуйте посадкову ямку такої величини, щоб коренева система саджанця змогла в ній вміститися;
  • приберіть бур’яни;
  • влийте в ямку піввідра води і почекайте 24 години, за цей час ґрунт має осісти;
  • в ямку можна засипати трохи опалого листя, дно розпушують і перемішують;
  • розмістіть саджанець у ямці, заповніть її ґрунтом і проведіть полив;
  • засипте поверхню ґрунту шаром мульчі, що допоможе уникнути надмірного випаровування вологи.

Якщо під час посадки саджанця граба все зробити правильно, то він досить швидко приживеться і рушить у ріст вже через кілька тижнів.

Догляд за чорним грабом

Чорний граб

Рослина відрізняється своєю невибагливістю і невимогливістю до догляду. Якщо літні місяці видалися посушливими і спекотними, то грабу забезпечують своєчасний полив. Легко переносить формуючу обрізку. Систематична стрижка дозволяє створювати мальовничі живоплоти. Обрізку в санітарних цілях проводять навесні, водночас видаляють травмовані гілки, що стимулює ріст молодих пагонів.

Способи розмноження

Чорний граб

Розмножити граб чорний можна живцюванням, насінням і відводками. При цьому найчастіше садівники вдаються до перших двох способів, оскільки розмноження відводками досить складне заняття, яке не завжди закінчується успіхом.

Вирощування з насіння

Насіннєвий спосіб розмноження вимагає терпіння, але при цьому відрізняється високою ефективністю. Таке дерево виділяє рясне і часте плодоношення. З 1 га насаджень збирають приблизно 50 мільйонів плодів, при цьому їхня схожість становить близько 70 відсотків. Горішки граба після того, як опадуть на землю, здатні пролежати в підстилці лісу впродовж кількох років, при цьому не втративши своєї схожості. Висівати рекомендується попередньо стратифікований насіннєвий матеріал.

Живцювання

Для початку слід заготовити живці. Для цього зріжте частини пагонів довжиною від 10 до 15 сантиметрів. Щоб попередити розвиток частини хвороб, рекомендується протягом 24 год витримати обрізки в розчині марганцівки. Потім їх на кілька діб ставлять у чисту воду. На вкорінення живці висаджують у горщики або контейнери.

Шкідники та хвороби

Чорний граб

Граб чорний вирізняється доволі високою стійкістю до шкідників та грибкових захворювань. Але все ж він може постраждати від деяких шкідливих комах:

  1. Вузькотілі жуки-златки: зелена та грабова оливкова. Вони шкодять стовбуру дерева. Найчастіше такі шкідники поселяються на рослині тоді, коли стоїть посушлива та спекотна погода.
  2. Каштанові вусачі, деревісники і жуки-заболонники. Вони менш поширені, ніж златки, і можуть з’явитися на грабі після тривалого посушливого періоду.
  3. Шовкопряди, трубкокрутки та букові довгоносики – пошкоджують листові пластини. Однак даних про масові спалахи зараження на сьогоднішній день немає.
  4. Гризуни (наприклад, миші). Поїдають насіння.

Якщо дерево ослаблене, то на ньому можуть оселитися гриби, наприклад, опеньок або справжній тутовик. А це призводить до розвитку стовбурової гнилі. На травмованих гілках може з’явитися гриб неонектрія, який провокує розвиток пухлинних утворень. Нерідко у чорних грабів, що ростуть у лісі, деформуються гілки. Це викликано «відьминою мітлою», розвиток якої провокують голосумчасті аскоміцети.

Листя може бути уражене грибами роду Мікосферелла, через які утворюються плями чорного кольору. Для того щоб захистити рослину і не допустити розвиток грибкових хвороб, а також появу шкідників, рекомендовано профілактичні обробки фунгіцидними та інсектицидними препаратами.

Важливо! Граб східний, вік якого понад 50 років, може загинути через розвиток серцеподібної гнилі. А її розвитку сприяє висихання верхньої частини рослини через тривалий посушливий період і застій вологи в кореневій системі. Таке дерево віддає перевагу помірному клімату, тому в холодних північних регіонах воно рости не буде.

Застосування і значення

Широко відомий людям чорний граб із середини 18 ст, але попри ефектний зовнішній вигляд він не користується великою популярністю в культурі. Він прекрасно переносить формуючу обрізку і стрижку. Його нерідко застосовують для створення зелених огорож.

Щоб деревина набула благородного чорного кольору, її піддають глибокому просоченню і тонуванню. Просочення має досить складну технологію, при цьому необхідно забезпечити низку умов, інакше деревина може розтріскатися. Тонують її за допомогою нігрозинів, які являють собою органічні суміші на основі розчину хлороводню і аніліну, при цьому їх розчиняють у спиртах або воді. Вкрай не рекомендується робити просочення деревини граба самотужки, оскільки суміші вирізняються високою токсичністю, а також велика ймовірність нерівномірного фарбування. Деревину, пофарбовану професіоналами і відполіровану, неможливо відрізнити від натуральної чорної деревини, хіба що з цим впорається фахівець.

Деревина граба східного знайшла застосування в найрізноманітніших сферах:

  • у будівництві (літні навіси загонів для худоби, опалубки, риштування, обрешітки, крокви);
  • текстильна промисловість (підганялки і човники);
  • сувенірна продукція (рамки для фотографій, шкатулки);
  • внутрішнє оздоблення, при цьому ніколи не використовується для зовнішнього оздоблення;
  • виробництво корпусних і гнутих меблів – деревина прекрасно утримує кріпильні деталі, але важливо пам’ятати про те, що вона схильна до ураження грибковими хворобами, тому вкрай не рекомендується застосовувати її в приміщеннях з підвищеною вологістю;
  • машинобудування (деталі для сільгосптехніки, вставні зуби і підшипники);
  • виготовлення багета для картин, мозаїчних панно, елементів декору інтер’єру та паркету;
  • виробництво невеликих деталей (насадки, рукоятки, гвинти);
  • виробництво щипкових і клавішних музичних інструментів;
  • виготовлення ключок для гольфу і київ для більярду – деревина підвищеної щільності відрізняється стійкістю до вібрації.

Також широке використання відходів деревини у виготовленні деревостружкових і деревоволокнистих плит, а ще вони застосовуються для виробництва теплоізоляційного матеріалу.

В авіабудуванні раніше граб використовували для виробництва пропелерів, оскільки цей матеріал легкий і стійкий до вібрації. Квітки, кора і листя цієї рослини використовується в косметології та нетрадиційній медицині.