Фатсія японська

Фатсія японська

У народі фатсію японську (Fatsia japonica) також називають «японський каштан», або «домашній каштан». Це пов'язано з тим, що ефектні великі листові пластини фатсії своєю формою і текстурою дуже схожі на клен або каштан. Така рослина вирізняється своєю живучістю і невибагливістю, водночас вона користується особливою популярністю у дизайнерів інтер'єрів.

Для того щоб така квітка добре росла і мала ефектний зовнішній вигляд, їй забезпечують правильний догляд. Також важливо не забувати і про умови вирощування, які мають бути сприятливими для фатсії японської.

Цей багаторічник досить простий у вирощуванні. При оптимальному харчуванні та достатній кількості світла квітка відрізняється досить активним ростом. Цвітіння починається в останні літні тижні. У цей час на кущах з'являються волотисте суцвіття, що складаються з маленьких квіток білого відтінку.

Короткий опис вирощування

Фатсія японська

  1. Температура. У теплу пору року рослина найкраще себе почуває при температурі близько 20 градусів. У зимовий час у нього спостерігається період спокою, протягом якого температура повітря має бути близько 17 градусів.
  2. Вологість повітря. Може нормально рости при невисокому рівні вологості повітря. Однак на систематичні обприскування з пульверизатора рослина відгукується позитивно.
  3. Освітленість. Добре росте при помірному розсіяному освітленні, потрібен захист від прямих променів сонця. Також для цієї квітки підходять місця, що знаходяться в тіні і півтіні, нормально розвивається при штучному освітленні.
  4. Полив. Субстрат у горщику має бути весь час трохи вологим. У літню пору полив проводять 1 раз на три дні, а в зимові місяці – 1 раз на 7 днів.
  5. Ґрунтосуміш. Для посадки фатсії можна використовувати покупну готову землесуміш. Для того щоб приготувати її своїми руками, з'єднайте дерновий і садовий ґрунт, а також пісок і торф. Регулярно розпушуйте поверхню субстрату.
  6. Добриво. Підгодовують під час активного росту двічі на місяць. Фахівці радять, використовувати для цього по черзі органіку і мінеральний комплекс у рідкому вигляді.
  7. Пересадка. Проводять її за необхідності, коли кореневій системі стає тісно в горщику.
  8. Розмноження. Найчастіше розмножують живцями, при цьому на них повинні бути бруньки. А ще фатсію можна виростити з насіння.
  9. Особливості догляду. Запам'ятайте, що це вологолюбна і тіньовитривала рослина. У зимові місяці у нього спостерігається період спокою. Якщо стебла куща сильно витягнуться, тоді проводять їх обрізку.

Догляд за фатсією японською в домашніх умовах

Фатсія японська

Цвітіння

Кімнатна фатсія японська вирощується в якості декоративно-листяної рослини. Квітки у неї дуже дрібні й непримітні. Під час цвітіння, яке в домашніх умовах спостерігається дуже рідко, формуються невеликі суцвіття, які, своєю чергою, зібрані в парасольки. Незважаючи на відсутність ефектного зовнішнього вигляду, квітки мають дуже приємний тонкий запах. Більшість квітникарів зрізають квітконоси відразу ж після їх появи, не чекаючи розкриття квіток.

Коли цвітіння закінчиться, на місці суцвіть сформуються невеликі ягоди синього кольору. У ньому міститься отрута, тому вживати його в їжу не можна! Насіння, що знаходиться в них, не встигає повністю визріти. І навіть якщо це станеться, то вони все одно швидко втрачають свою схожість.

Температурний режим

Фатсія японська

Для нормального росту і розвитку фатсії потрібна оптимальна температура повітря, яка різниться залежно від пори року. Оптимальна температура повітря у весняно-літній період – 18-25 градусів, а в холодну пору року – близько 17 градусів.

Ця рослина потребує постійного припливу свіжого повітря, при цьому їй не шкодять часті провітрювання і навіть протяги.

Вологість повітря

Рослині необхідна підвищена вологість повітря. Оскільки листя постійно випаровує вологу, то для її відшкодування кущ рекомендується систематично зволожувати з пульверизатора. Для цього використовують добре відстояну нехолодну воду.

У літні спекотні дні фатсії японській можна іноді влаштовувати теплий душ. Для цього кущ переносять у ванну й омивають його листя теплою водою, при цьому натиск має бути невеликим. У зимовий час при прохолодному утриманні зволожувати квітку не треба.

Освітленість

Фатсія японська

Нормально росте як при помірному освітленні, так і в затіненні. Найкраще для квітки підходить підвіконня східної або західної орієнтації. При бажанні в літню пору фатсію можна перенести на терасу або на балкон, при цьому для неї слід вибрати місце, захищене від прямих променів сонця.

Якщо сонячне світло буде надмірно яскравим, тоді на листі можуть утворитися опіки. Занадто мізерне освітлення може стати причиною опадання листя. Тому північне підвіконня для фатсії не підходить. Якщо природного світла рослині не вистачає, тоді їй рекомендується забезпечити підсвічування. Наприклад, для цього підійдуть люмінесцентні лампи.

Полив

Особливу увагу слід звернути на полив фатсії. Він повинен бути систематичним і помірним. Рослина може постраждати як від нестачі води, так і від її застою в ґрунтосуміші. У теплу пору року полив має бути частішим у порівнянні з осінньо-зимовим періодом.

Воду використовують м'яку і нехолодну. Вона повинна обов'язково відстоятися протягом декількох діб. Незважаючи на те, що взимку рослину поливають помірно, стежте за тим, щоб земляна грудка в горщику повністю не пересихала.

Вибір горщика

Фатсія японська

Підбираючи горщик для фатсії японської, насамперед увагу варто звернути на те, скільки сантиметрів система коренів досягає в поперечнику. При цьому діаметр ємності повинен бути більшим за даний параметр всього на кілька сантиметрів.

Якщо ємність буде надмірно великою, це може стати причиною застою рідини в субстраті. Через це на кореневій системі з'являється гниль. У надмірно маленькій ємності кореневій системі незабаром стане дуже тісно. Не забудьте під час посадки або пересадки на дні горщика зробити дренажний шар з керамзиту.

Відповідна ґрунтосуміш

Кімнатна фатсія невимоглива до складу ґрунтосуміші. При бажанні готову ґрунтосуміш можна придбати в спеціалізованому магазині. Її так само можна приготувати і в домашніх умовах, для цього просто з'єднайте дернову землю, торф і пісок. Найкраще купувати готову землесуміш у прозорій упаковці, у цьому випадку у вас є можливість заздалегідь подивитися якісний субстрат чи ні.

Підживлення

Підгодовують цю рослину тільки в період вегетації, який триває з березня до листопада. 1 раз на 15 днів у ґрунтосуміш по черзі вносять комплексне мінеральне добриво й органіку.

Вносити добриво в субстрат необхідно після поливу. Якщо ж його додати в суху ґрунтосуміш, то це може негативно позначитися на стані рослини. У зимові місяці фатсію не підгодовують.

Пересадка фатсії японської

Фатсія японська

Молодий кущ відрізняється інтенсивним ростом і розвитком. Тому кілька перших років його пересадку проводять щорічно, і найкраще для цього підходить весняний час. Не забудьте щоразу замінювати горщик на більший. Дорослий кущ пересаджують рідше, а саме: 1 раз на 2 або 3 роки. Як правило, це роблять тільки після того, як кореневій системі стане дуже тісно в місткості, а зрозуміти це можна за корінцями, що визирають з отворів для дренажу.

Для початку на дні ємності слід зробити дренажний шар з керамзиту, який повинен мати товщину, що дорівнює 1/3 висоти горщика. Зверху його присипають шаром субстрату. Пересаджують кущ способом перевалки. Проводити цю процедуру потрібно дуже акуратно, щоб не зруйнувати земляну грудку і не пошкодити систему коренів. Коли кущ буде поміщений в новий горщик, всі порожнечі засипають свіжою землесумішшю.

Обрізка

Для того щоб крона була охайною і ефектною, фатсії японській потрібна систематична обрізка, яку проводять 1 раз на 2 або 3 місяці. А ще потрібне прищипування верхніх листових пластин, завдяки цьому ви зможете спрямувати їхнє зростання в необхідний вам бік.

Період спокою

Взимку рослина перебуває в стані спокою. У цей час у нього спостерігається уповільнення зростання, і при цьому кущу слід забезпечити певні умови: прохолода, скорочення частоти і рясності поливу. Але все ж не забувайте доглядати за квіткою, в іншому випадку вона може загинути.

Чи можна залишити фатсію без догляду на час відпустки

Фатсія японська цілком здатна прожити кілька діб без догляду, проте до цього періоду її слід підготувати. Зволожте ґрунтосуміш великою кількістю води і засипте її поверхню мокрим керамзитом. Переставте горщик на підлогу в таке місце, де на рослину не потраплятимуть сонячні промені. Але пам'ятайте, що навіть у цьому випадку фатсія не зможе довго прожити без вашої уваги. Тому краще попросіть кого-небудь приходити і поливати квітку.

Способи розмноження

Живцювання

Фатсія японська

Як правило, заготівлю живців фатсії японської проводять у весняний час, після того як на пагонах сформуються і набрякнуть бруньки. Найкраще відрізки вкорінюються в суміші піску і торфу, при цьому оптимальна температура повітря – близько 20 градусів. Для того щоб створити тепличний ефект, накрийте відрізок зверху банкою зі скла або прозорим поліетиленовим пакетиком.

Повітряні відводки

Повітряними відводками кущ розмножують теж навесні. Зробіть кілька невеликих надрізів на стовбурі в різних місцях. Ці місця слід накрити плівкою. Через кілька діб на місці надрізу має з'явитися коріння. Готовий відводок відрізають від батьківського куща разом з корінням і висаджують в окрему ємність. Стовбур, що залишився, потрібно регулярно поливати, через деякий час мають з'явитися молоді пагони.

Вирощування з насіння

Фатсія японська

Наповніть миску сумішшю, що складається з листя, піску і ґрунту. Заглибте насіння в субстрат на 10 мм, а зверху ємність накрийте склом або плівкою. Після того як висота сіянців, що з'явилися, дорівнюватиме 10 сантиметрам, їх розсаджують по індивідуальних ємностях.

Можливі проблеми

Фатсія японська

Як правило, проблеми з домашньою фатсією виникають тільки в тому випадку, якщо регулярно порушуються правила догляду. Наприклад:

  1. Листя втратило тургор і сохне. У кімнаті занадто жарко або надмірно мізерний полив.
  2. Пагони сильно витягнулися. Якщо нехтувати систематичною обрізкою, то це може призвести до сильного і швидкого витягування стебел. Нижні листові пластини облітають, і кущ стає більше схожим на пальму.
  3. Світлі цятки на листі. Вони з'являються через занадто яскраве сонячне світло і є опіками.
  4. Уповільнення росту куща. Надмірно мізерне освітлення.
  5. Листя стало бурим. Воно відчуває гостру нестачу азоту.
  6. Молоде листя у верхній частині стебла стало чорним. Рослина піддавалася переохолодженню.
  7. Шкідники. На кущі можуть оселитися попелиці, борошнисті червці, кліщі, білокрилки і трипси. Квітку можна обробити відповідним інсектицидом, але це може їй нашкодити. Фахівці радять, використовувати механічний спосіб боротьби зі шкідниками і вдаватися до хімікатів лише в крайньому випадку.

Сорти фатсії японської

Фатсія Spider's Web

Фатсія Spider's Web

Листя має незвичайну форму і загострені верхівки. Вона забарвлена в однорідний колір і має вкраплення більш світлого відтінку.

Фатсія Варієгата Variegata

Фатсія Варієгата Variegata

Форма листя схожа на розкриту долоню, при цьому кожен кінчик ніби палець. Листова пластина забарвлена в темно-зелений колір, при цьому на ній є плями різної величини більш світлого відтінку.

Фатсія Aureimarginatis

Фатсія Aureimarginatis

За формою листя схоже з сортом фатсія Варієгата. Пофарбоване воно в темний-зелений відтінок, а прикрашене облямівкою блідо-жовтого кольору.

Фатсія Argenteimarginatis

Фатсія японська

Зелене листя має практично білу облямівку. Завдяки цьому вона здається сріблястою.

Корисні властивості фатсії японської

Фатсія японська

Фатсія японська має лікарські властивості. Її використовують у медицині для лікування хвороб суглобів і шкіри, а ще цінують її болезаспокійливі та загальнозміцнювальні властивості. У нетрадиційній медицині з листя такої квітки готують відвар, який використовують у разі застудного захворювання, у разі перевтоми і при цукровому діабеті.

Для того щоб швидко зупинити кров, що витікає з невеликої ранки, просто промийте листок цієї рослини в чистій воді і покладіть на неї. Однак є й інша думка, що листя цієї рослини містить токсини, які здатні викликати подразнення на шкірі. Саме тому працювати з фатсією рекомендується в прогумованих рукавичках.

Також фатсії приписують містичні властивості. Деякі квітникарі вірять, що вона сприяє поліпшенню настрою господаря, а також зміцненню його сімейного щастя.