Що таке чорний рак на яблуні і як його лікувати

Чорний рак яблуніЯблуня – дерево, що тішить око розкішним кольором в весняний період і смачними плодами в літньо-осінній. Але, як і багато плодових дерев, вона схильна до поразки різними хворобами. Деякі з них вимагають прийняття екстрених заходів. У числі подібних хвороб і чорний рак. Далі мова піде про найбільш ефективні методи лікування цієї хвороби (фотоматеріали додаються).

Чорний рак на яблуці: симптоми, причини появи

Чорний рак або як його іноді називають «Антонов вогонь» – одне з найнебезпечніших захворювань яблуні. Воно може вразити практично все дерево, включаючи листя, скелетні гілки, плоди та стовбур. Найбільш небезпечним вважається поразки останнього. В цьому випадку зберегти життя «хворому» дереву вкрай складно. Збудником хвороби вважається гриб, який з’являється на дереві з суперечки (в період підвищеної вологості), «ховається» в пошкодженій корі і гілках. Найчастіше атакує дерева ослаблені, немолоді і при відсутності повинно лікування або при несвоєчасному виявленні симптомів хвороби відбувається повне знищення яблуні без можливості відновлення її життєздатності.

Увага! Майте на увазі, що хвороба найчастіше помічена в південній або центральній смузі. Особливо в тих зонах, де спостерігаються різкі температурні коливання (мова про осінньо-зимовому періоді).

До найбільш очевидних причин виникнення хвороби найчастіше відносять такі: сонячні / морозні опіки, нестача вологи в грунті, ураження дерева іншими хворобами і шкідниками. Деякі городники відзначають часте прояв хвороби на деревах, які ростуть на ділянках з важкої надмірно зволоженою суглинків. Найчастіше чорний рак вражає такі яблучні сорти як Антонівка, Апорт, Чорне дерево.

хвороби яблуніВражений стовбур яблуні

Вважається, що на перших стадіях захворювання воно не проявляється ніякими симптомами. Але з часом хвороба проявляється в наступному (на корі):

  • поява округлих плям бурого кольору (практично непомітних);
  • перетворення бурих плям в сажистий наліт чорного кольору;
  • «Обвуглювання» уражених хворобою частин дерева;
  • формування розривів між здоровими і ураженими хворобою частинами кори, що призводить до появи великих тріщин;
  • при активному розвитку хвороби хвора кора починає відшаровуватися і чорніти.

Уражені листки, квітки і плоди виглядають практично ідентично ураженої «Антоновим вогнем» корі. Окремо варто відзначити, що зараження грибом плодів відбувається зазвичай до моменту їх повного дозрівання.

Іноді причиною появи хвороби може бути «людський» фактор. Так, на садовій ділянці чорний рак може з’явитися в наступних випадках:

  1. При наявності неподалік від яблуневих дерев компостній ями з фекальними відходами. В цьому випадку практично з 100% -ною вірогідністю відбувається отруєння дерев аміаком, що істотно знижує їх опірність хворобам.
  2. Плодові дерева розташовуються посеред городу, щедро удобрювати гноєм.
  3. Плодові дерева посаджені окремо від інших рослин і з південної сторони нічим не захищені від дії прямих сонячних променів. Як результат гарантовані сонячні опіки, що створює сприятливу обстановку для розвитку грибка.

Методи лікування хвороби

Запобігти поширенню захворювання серед плодових дерев досить нескладно. Головне, вчасно здійснювати санітарно-профілактичні заходи: робити обрізання, обв’язку молодих дерев, своєчасно усувати першопричину будь-яких хвороб шляхом їх обробки спеціальними препаратами. Крім того, протягом усього року необхідно ретельно доглядати за яблунями, запобігати появі опіків (як сонячних, так і морозних) і тріщин – білити стовбури і підстави скелетних гілок.

Порада. В осінньо-весняний період обов’язково знімайте стару кору з дерева за допомогою металевої щітки і ні в якому разі не залишайте її після очищення – обов’язково спаліть.

Якщо все вищеперелічене не допомогло або ви прогледіли перші симптоми, це означає, що пора звернутися до крайніх заходів. Головне, не перестаратися і все робити правильно:

боротьба з чорним раком яблуніБоротися з хворобою потрібно починати відразу, коли помітите її виникнення

  1. Насамперед необхідно видалити всі уражені частини дерева (тільки щадним способом).
  2. Утворилися на дереві після видалення уражених частин ранки обов’язково змастіть або оліфою, або олійною фарбою на основі оліфи. Альтернативою цим коштам може стати садовий вар, аптечна зеленка і т.д.
  3. Здорову частину дерева в обов’язковому порядку дезінфікуємо розчином мідного купоросу (концентрованим сольовим розчином з додаванням кількох крапель йоду).
  4. Уражені хворобою листя обробляємо бордоською рідиною (після етапу цвітіння).

Як ви зрозуміли, чорний рак – досить небезпечна хвороба, з якою жартувати не варто. Лікування ураженого нею дерева повинно бути правильним і, головне, своєчасним, інакше це може бути чревате втратою цілого дерева. Будьте пильні!

Чорний рак яблуні: відео

Чорний рак яблуні: фото

Чорний рак яблуні

Чорний рак яблуні Чорний рак яблуні

Чорний рак яблуні

Чорний рак яблуні Чорний рак яблуні

Чорний рак яблуні