До числа найкращих різновидів декоративних яблунь належить яблуня Роялті "Royalty", що виділяється яскравим листям пурпурного забарвлення. Головними прикрасами такого низькорослого дерева вважаються: запашні квітки рубіново-червоного відтінку, причому пишне цвітіння спостерігається на початку весняного періоду, невелике листя темно-пурпурового забарвлення, яке в осінній час стає червоним, а також маленькі яблучка темно-червоного кольору, схожі з плодами вишні. Яблучка можуть провисіти на гілках до зимових морозів. Така незвичайна яблуня зберігає високу декоративність протягом усього року, водночас вона має чудовий вигляд в одиночній посадці.
Особливості яблуні Роялті
Походять декоративні яблуневі дерева від найрізноманітніших ботанічних різновидів роду Яблуня (Malus), що є частиною сімейства Розоцвіті (Rosaceae), або Рожеві. Такі рослини вирізняються своєю невибагливістю і простотою в догляді. Вони прекрасно ростуть і розвиваються в простому садовому ґрунті, але все ж найкраще для них підходить добре освітлені ділянки з вологим, глибоким і пухким ґрунтом. Після того як саджанець добре приживеться і рушить у ріст, йому вже не зможе нашкодити недолік догляду, при цьому деревце повністю збереже свій декоративний зовнішній вигляд.
Існує безліч джерел, у яких ідеться про те, що в Європу декоративні різновиди яблунь завезли з Японії в першій половині 19 ст. Таке дерево насамперед виділяється яскравими квітками, через які рослина виглядає більш пишною і красивою.
Згодом на території США і Європи з'явилася на світ велика кількість різновидів яблунь, що відрізняються більшою стійкістю до захворювань і декоративністю. Від звичайних яблунь, що ростуть на садових ділянках, декоративні яблуні відрізняються не тільки величиною плодів, а й більш привабливим зовнішнім виглядом. Деревце вражає незвичайним забарвленням як квіток і плодів, так і листя. Завдяки цьому його просто неможливо не помітити в саду.
Яблуня Роялті з'явилася на світ у 1960-х роках у Сазерленді (Канада). Даний сорт належить до серії декоративних яблунь 'Rosybloom' – це гібриди, для створення яких було використано вид Яблуня Недзвецького (Malus niedzwetzkyana), що походить із Центральної Азії і вирізняється незвичайними плодами з м'якоттю червоного відтінку.
При цьому яблуня 'Royalty', яку ще називають райська яблуня, належить до числа найкращих різновидів із листям пурпурного забарвлення. У такого невеликого дерева виділяють масу переваг:
- прямостоячий габітус, який з роками збільшується в ширину;
- дуже маленькі плоди червоного кольору, які формою і величиною схожі на вишню, причому вони не облітають з гілок навіть взимку;
- пурпурне листя восени стає червоним;
- цвіте деревце дуже пишно ранньою весною;
- квітки запашні, яскравого рубіново-червоного відтінку.
Яблуня зберігає високу декоративність протягом усього року. Її висаджують як поодиноко, так і використовують для складання садових композицій.
Ботанічний опис:
- Форма і величина. Така яблуня належить до повільно зростаючих рослин. Поки вона молода, її габітус має прямостоячу форму, але з роками він починає активно розширюватися. Доросле дерево в середньому має ширину близько 4 метрів, а висоту – до 5-6 метрів. Вона не потребує обрізки, оскільки й без того утворює крону гармонійної форми.
- Цвітіння. Починає цвісти така рослина в травні ще до того, як розвинеться листя. У цей час гілки вкриває велика кількість бутонів, забарвлених у рожево-червоний відтінок. Поодинокі квіточки в поперечнику досягають від 35 до 40 мм, при цьому вони мають насичене, темне рожево-пурпурове забарвлення. Квітки, що входять до складу маленьких букетиків, особливо ефектно виглядають на тлі молодого листя.
- Листя. Поки листові пластини молоді, вони забарвлені в бронзовий або фіолетово-червоний відтінок. У літні місяці листя стає світлішим і забарвлюється в зелений колір. А з настанням осені листові пластини стають червоними. Черговорозташоване листя має еліптичну форму і зубчасту кромку.
- Плоди. Коли деревце відцвіте, на його гілках формується велика кількість маленьких яблучок, схожих на вишню, у поперечнику вони досягають від 15 до 20 мм. Плоди визрівають в останні літні тижні й забарвлюються в темний червоний відтінок. Такі яблучка не облітають з гілок до самої зими, при цьому їх дуже люблять птахи. Вибираючи цей сорт, слід врахувати, що він дуже чутливий до бактеріального опіку.
Якщо яблуню Роялті не обрізати, то вона може вирости до 8 метрів у висоту, формуючи при цьому густу крону. Як і більшість квітучих яблуневих дерев, Роялті вважається чудовим запилювачем для плодових ранньоквітучих яблунь. Цвіте деревце пишно, але не так довго, як пізньоквітуча вишня. Особливою декоративністю рослина вирізняється в теплу пору року, коли її прикрашають яскраві квітки, надзвичайно гарне листя і ефектні плоди. Ця яскрава високодекоративна рослина немов зійшла зі сторінок чарівної казки.
Такий різновид яблуні нерідко використовують як запилювач для інших дерев, що ростуть на ділянці.
Посадка у відкритий ґрунт
Вибір місця
Яблуня Роялті без проблем росте і розвивається у звичайнісінькому садовому ґрунті, проте він обов'язково має бути глибоким. Для її посадки рекомендується вибирати сонячну ділянку або ділянку, що знаходиться в невеликому затіненні. Причому все ж краще вибрати добре освітлену ділянку. Річ у тім, що чим більше сонячного світла, тим ефектніший вигляд має дерево: пишніше цвіте і рясніше плодоносить, а також його листя набуває максимально яскравого забарвлення. А яблуня, що росте в невеликому затіненні, набагато частіше уражається хворобами, бідно цвіте і утворює мало плодів, а також у неї раніше облітає листя.
Саджанці швидко адаптуються до ґрунту, в який їх висадили. І цілком нормально ростуть навіть у виснаженому ґрунті. Але щоб зовнішній вигляд рослини був максимально декоративним, її рекомендується висадити на ділянку з ґрунтом, що володіє оптимальними характеристиками, а саме:
- рН 5-6,5;
- глиниста або супіщана;
- повітро- і вологопроникний;
- глибока;
- що відрізняється помірною вологістю;
- поживна.
Таке дерево рекомендується висадити біля будівлі або разом із чагарниками. У цьому випадку вдасться домогтися її максимального гармоніювання з навколишнім середовищем.
Правила посадки
Саджанці райської яблуні рекомендується висаджувати у весняний або осінній час. У регіонах з м'яким і теплим кліматом найкращим часом для посадки вважаються осінні місяці. Якщо ж рослину висаджують навесні, то її потрібно обов'язково систематично поливати.
Покрокова інструкція посадки саджанця у відкритий ґрунт:
- Для початку проведіть перекопування ділянки, при цьому потрібно вибрати все каміння і коріння бур'яну.
- Кореневу систему саджанця опустіть у ємність з водою на півгодини.
- Підготуйте яму для посадки: її ширина – 0,3-0,4 метра, а глибина – 0,4 метра.
- При бажанні скориставшись вилами розпушіть краї ями, завдяки чому коренева система зможе краще і швидше прижитися. Якщо на ділянці виснажений ґрунт, то в яму рекомендується всипати компост або горщикову землю.
- Займіться підготовкою саджанця: виріжте всі травмовані стебла, а ті, що залишилися, – укоротіть на третину їхньої довжини.
- Встановіть саджанець по центру ями вертикально. Зверніть увагу на те, що коренева шийка має бути на одному рівні з ґрунтом. Якщо для посадки використовується саджанець у контейнері (із закритою системою коренів), то його коренева шийка після висаджування в ґрунт має бути на тому ж рівні, на якому була в горщику.
- Яму заповнюють ґрунтом, причому попередньо його можна змішати з живильною землею або компостом. Поверхню ґрунту навколо рослини слід утрамбувати.
- Навколо стовбура потрібно зробити ямку для поливу. Після цього деревце рясно поливають. Пам'ятайте про те, що нещодавно висаджена рослина потребує систематичних поливів, які обов'язково мають бути рясними. Якщо поливати рослину часто, але невеликою кількістю води, то це призведе до активного росту коренів у верхніх шарах ґрунту. А це негативно позначиться на стані вже дорослої рослини під час тривалих посушливих періодів.
Догляд за яблунею Роялті
Яблуня Роялті, що росте у відкритому ґрунті, не потребує особливої уваги з боку садівника. Важливо вибрати для посадки деревця максимально підходяще місце, правильно його посадити і впродовж перших двох років своєчасно поливати. Підрослі зміцнілі яблуневі дерева ростуть самостійно і не потребують догляду. Така рослина невибаглива і невимоглива до догляду. Вона доволі морозостійка і у висоту може сягати від 5 до 6 метрів (якщо її не обрізати, то до 8 метрів).
Полив
Щоб саджанець добре прижився, протягом перших років після посадки його потрібно систематично поливати. Річ у тім, що така культура віддає перевагу вологому ґрунту. Але все ж не слід допускати застою вологи в кореневій системі, оскільки це може призвести до появи гнилі на ній.
Підживлення
Можна не підгодовувати яблуню протягом 2 років, якщо в посадкову яму було внесено гній або компост. Для поліпшення плодоношення і прискорення росту надалі рослину підживлюють двічі на рік: у весняний час і на початку літнього періоду.
Щороку навесні проводять підживлення райської яблуні органікою, причому використовують для цього добре перепрілий компост. Для цього засипте органікою поверхню землі навколо дерева, при цьому важливо покрити площу розташування кореневої системи. Товщина шару компосту має бути близько 25 мм. За бажання компост можна трохи перемішати з ґрунтом. Плюс такого органічного добрива в тому, що воно поступово виділяє поживні речовини в ґрунт.
Також підгодовувати райську яблуню можна різними готовими багатокомпонентними добривами, наприклад, азофоскою. Вносити їх слід у ґрунт пристовбурного кола.
Обрізка
Більшість садівників вирощують таке яблуневе дерево без обрізки, внаслідок чого воно формує густу крону неправильної форми. Однак подібну рослину можуть дозволити собі лише власники великих садових ділянок. Якщо ж ділянка невелика, то рослині знадобляться регулярні формувальні обрізки, які допоможуть запобігти надмірному розростанню і загущенню крони. Обрізають таку рослину навесні (потрібно встигнути це зробити до червня), це дасть змогу деревцю зав'язати бутони, які розкриються наступного року.
Для отримання незвичайної кулястої крони, яблуні Роялті забезпечують систематичні обрізки до розкриття листових пластин. Сильно вкоротіть усі пагони, при цьому біля основи гілок має залишитися лише по кілька бруньок. У результаті крона буде поступово ефектно загущуватися.
Догляд у зимовий час
Ця культура вирізняється високою стійкістю до морозу і належить до зони 5 (від мінус 28,8 до мінус 23,3 градусів). Однак поки рослина молода пристовбурне коло все ж рекомендується засипати шаром мульчі (особливо в першу зиму після висадки саджанця). Поверхню ґрунту навколо яблуні рекомендується вкрити синтетичним матеріалом або біорозкладним агроволокном.
Шкідники та хвороби
Як і більша частина плодових дерев яблуня Роялті не вирізняється високою стійкістю до захворювань і шкідників. Щоб уберегти рослину від хвороб у профілактичних цілях навесні її рекомендується обприскувати бордоською сумішшю.
Найбільш поширені хвороби:
- Борошниста роса. Цією хворобою яблуні уражаються найчастіше, при цьому на листі, плодах і квітках з'являється білястий борошнистий наліт. Обробіть дерево фунгіцидним препаратом. Якщо вона уражена дуже сильно, то для початку обріжте уражені стебла.
- Бактеріальний опік. Ця хвороба так само часто вражає яблуні. Ознаки хвороби – вигнуті стебла і цятки, які розташовуються найчастіше на квітках. Зріжте уражені стебла, при цьому зріз роблять на 50 см нижче зараженого місця. Обробіть рослину відповідним препаратом.
- Моніліоз. Хворі квітки стають темними і через деякий час спостерігається їх відмирання. Плоди не ростуть. Якщо моніліоз вразив рослину з уже розвиненими плодами, то на них спочатку утворюються цятки коричневого кольору, а потім вони засихають і стають в'ялими. Видаліть уражені стебла і проведіть обробку настоєм деревію.
- Бактеріальний рак плодових дерев. У хворого дерева масово відмирають квітки, а на його поверхні утворюються властиві для цієї хвороби рани і гнильні плями. Якомога швидше обріжте всі уражені стебла.
Найчастіше на такій рослині оселяється попелиця. У цьому випадку на листі утворюються цятки світлого забарвлення, при цьому спостерігається скручування і деформація листових пластин. З таким шкідником, як правило, борються народними засобами, наприклад, розчином господарського мила.
Яблуня Роялті в ландшафтному дизайні
Ефектна яблуня Роялті зберігає свою декоративність протягом усього року. У весняний час можна помилуватися яскравим листям і квітками рослини. Влітку деревце порадує пишною зеленою кроною, яка восени забарвлюється в червоний колір. У холодну пору року головна прикраса яблуні – яскраві плоди.
Дерево можна використовувати і як декоративну рослину, і як запилювач для плодового саду. Для великої садової ділянки підійдуть саджанці райської яблуні, щеплені на високорослих підщепах. А для компактного саду варто вибрати саджанці, які були щеплені на напівкарликових або карликових підщепах.
Яблуня Роялті прекрасно підійде для компактної прибудинкової ділянки. Ще її нерідко висаджують у межах міста, оскільки вона стійка до забрудненого повітря. Це деревце відмінно виглядає на міських клумбах при посадці в довгих шпалерах. А ще воно прекрасно підходить для озеленення парків, при цьому особливою декоративністю деревце відрізняється навесні. Для створення пишноквітучої клумби таку яблуню рекомендується висаджувати спільно з цибулинними культурами (тюльпанами або нарцисами).
На великих і середніх садових ділянках райську яблуню можна використовувати для формування зеленого живоплоту, при цьому її висаджують спільно з..:
- бузком;
- вічнозеленою калиною;
- великими плетистими або чагарниковими трояндами, які сильно розрослися.
Воістину чарівно виглядають такі яблуні навесні й восени, висаджені великою зеленою огорожею по кромці доріжки або на березі ставка. Водночас особливо ефектний вигляд рослина має на зеленому тлі, в якості якого може виступити, наприклад, газон або хвойники.
Щоб підкреслити осінню красу райської яблуні, навколо неї можна висадити:
- різнокольорову новобельгійську айстру;
- ехінацею "Fatal Attraction";
- очитник видний "Matrona";
- рудбекію блискучу "Goldstrum".
Це дозволить створити яскраву клумбу, де головна роль відводиться яблуні Роялті.