Шорсткий в’яз

Шорсткий в'яз

Дерево-довгожитель шорсткий в'яз є частиною родини В'язові. Середня тривалість життя рослини від 350 до 400 років. Вона вирізняється своєю невибагливістю і невимогливістю у догляді, у зв'язку з чим її досить широко використовують для озеленення парків і приватних садових ділянок. Детальний опис шорсткого в'яза з'явився в середині 18 століття, при цьому його автором став аптекар У. Хадсон з Англії.

Особливості шорсткого в'яза

Шорсткий в'яз

Високоросле дерево шорсткий в'яз (ulmus glabra) у висоту досягає близько 30 метрів. У народі цю рослину ще називають в'яз гірський, або ільм. У природі ця рослина найбільш широко поширена в азіатській і європейській частині в помірних широтах. При цьому на Кавказі такий різновид в'яза найчастіше зустрічається в гористій місцевості.

Форма крони напівовальна циліндрична. Частина різновидів шорсткого в'яза, наприклад, Ulmus hollandica Wredei, можуть мати колоноподібну форму росту. Крона відрізняється високою щільністю, завдяки чому вона створює густу прохолодну тінь.

У поперечнику стовбур може сягати близько 200 сантиметрів. Як правило, на його поверхні знаходиться кора, вкрита безліччю тріщин. Забарвлення гілок коричнево-сіре. Злегка продовгуваті листові пластини мають еліптичну форму. Вони досягають у довжину 8-15 сантиметрів.

Від інших видів в'яз шорсткий відрізняється високою вибагливістю до складу і якості ґрунту, особливо до його вологості. Таке дерево має відношення до вологолюбних рослин, у зв'язку з чим через тривалу посуху воно може сильно постраждати. Крім цього рослина відрізняється низькою стійкістю до морозів. Тому в регіонах з холодними зимами дерево може вимерзнути.

Після того як в'язу виповниться 7 або 8 років, він дасть перші плоди. Під час цвітіння на гілках формуються не дуже великі баклажанного забарвлення суцвіття. Розквітає дерево у весняний час, при цьому квітки розташовуються в пазухах листків.

Види шорсткого в'яза

У в'яза шорсткого є кілька різновидів, при цьому всі вони чудово підходять для озеленення міських алей і парків. Існує три основні різновиди:

Кампердоуні (Ulmus glabra Camperdownii)

Кампердоуні

Це порівняно невисоке дерево має крону зонтичної форми. Широкояйцеподібні листові пластини мають довжину від 15 до 20 сантиметрів. Забарвлення квіток фіолетове. Такий різновид вирізняється стійкістю до морозів, до того ж він воліє рости на сонячних ділянках.

Пендула (Ulmus glabra Pendula)

Пендула

Висота такого дерева близько 40 метрів, воно має крону плосковершинної форми. Нерівнобокі листові пластини забарвлені у світло-зелений колір. Від інших різновидів цей відрізняється тим, що на поверхні його кори є глибокі тріщинки. У природі таку рослину можна зустріти на території Північної Америки, а ще в деяких країнах Європи. Ця рослина світлолюбна, але при цьому вона відрізняється тіньовитривалістю.

Плакучий

Шорсткий в'яз

Цей високодекоративний різновид виділяється гілками, які звисають практично до самої землі. Чашоподібної форми крона в діаметрі може досягати близько 10 метрів. Яйцеподібні листові пластини з настанням осені не змінюють своє забарвлення на жовте. Якщо забезпечити рослині сприятливі умови, то її тривалість життя може скласти близько 600 років.

Усі ці різновиди користуються доволі великою популярністю у ландшафтних дизайнерів. Їх широко використовують для декорування алей і парків, де їхня густа крона відкидає прохолодну тінь, у якій можуть сховатися ті, хто гуляє, від палючих сонячних променів.

Поширення

Шорсткий в'яз

У природі шорсткий в'яз набув широкого поширення в Європі, він зустрічається практично на всій її території. Вона росте в Карелії і поширюється до південної частини Малої Азії. Крім цього таку рослину можна побачити в Єгипті та Азії. При цьому в диких умовах в'яз воліє рости на схилах ярів, у лісах і степах.

Вирощування шорсткого в'яза

Шорсткий в'яз

Вибір місця

Шорсткий в'яз чудово росте і розвивається в добре зволоженому пухкому ґрунті. Це дерево вирізняється тіньолюбністю, проте все одно найкраще воно себе почуває на добре освітленій ділянці. Вона вкрай негативно реагує на засолення ґрунту, у зв'язку з чим досвідчені садівники радять, приготувати ґрунтосуміш для висаджування рослини своїми руками. Для цього з'єднайте гній, компост і пісок, які слід взяти в рівних частках.

Посадка і догляд

Шорсткий в'яз

Фахівці рекомендують, для поліпшення росту молодого саджанця внести в яму для посадки вапна. Після висадки поверхню пристовбурного кола необхідно засипати шаром мульчі: торфом або тирсою. Висаджене деревце протягом 7 днів потрібно рясно поливати. При цьому в спекотні дні під один саджанець виливають мінімум 3 відра води.

В'яз необхідно регулярно підгодовувати протягом усього вегетаційного періоду. Для цього використовують органічні або комплексні мінеральні добрива. Навесні та влітку її слід вносити в ґрунт пристовбурного кола.

Для того щоб підвищити декоративність рослини, садівники вдаються до формуючої обрізки. Оптимальний час проведення такої обрізки – через чотири роки після посадки саджанця. Також рослині необхідні і санітарні обрізки, які проводять у міру необхідності, для цього вирізають травмовані і засохлі гілки. Фахівці радять, крім цього видаляти ті гілки, які ростуть усередину крони.

Поки саджанець молодий перед настанням зими йому забезпечують надійне укриття від морозів. Через три роки дерево зміцніє і зможе пережити зимовий період без укриття.

Способи розмноження

Шорсткий в'яз

Для того щоб розмножити шорсткий в'яз, використовують насіннєвий матеріал, який повинен бути повністю визрілим. Плоди являють собою крилаті горішки, які здатні завдяки поривам вітру поширюватися на далекі відстані.

Крім насіннєвого способу розмноження садівники використовують живцювання і щеплення. Заготівлю живців проводять у лютому або березні. Спочатку на 15-20 днів їх поміщають у прохолодне місце, після чого їх ставлять у воду на вкорінення, зрізавши нижній шар.

Для того щоб отримати потрібний різновид шорсткого в'яза, потрібно взяти підщепу зі своєю добре розвиненою системою коренів. У травні необхідно зробити надріз на стовбурі, в який і поміщають підщепу. Зафіксуйте місце щеплення спеціальною стрічкою. А після того як живець приросте до стовбура, стрічку потрібно акуратно видалити.

Для того щоб в'яз шорсткий мав максимально ефектний вигляд при декоруванні ним місць відпочинку біля лавок або водойм, його рекомендується культивувати в штамбовій формі. Саджанець буде готовий до висадки на постійне місце тільки після того, як йому виповниться 3-5 років. Штамб у них повинен бути прямим, а система коренів – добре розвиненою.

Шкідники та хвороби

Шорсткий в'яз має невисоку стійкість до захворювань і шкідників. Найчастіше рослина страждає від листогризучих шкідників, наприклад:

  1. Ільмовий листоїд. Синювато-чорне тіло комахи має довгасту форму. На спинці знаходиться 3 смуги, завдяки чому він стає дуже схожим на колорадського жука.
  2. Ільмовий ногохвіст. Являє собою метелика. Вона спочатку скелетує листові пластини, після чого поїдає їх цілком. Найчастіше цей шкідник мешкає в молодих степових посадках.
  3. Ільмовий заболонник. Це жук-довгоносик. Він переносить спори небезпечного гриба Ophiostoma ulmi. Шкідник поселяється на рослинах, що засихають або ослаблих

Перша ознака ураження шкідниками – в'янення гілок. Через деякий час починається повільне в'янення в'яза. Але цьому цілком можна запобігти, для цього в ґрунт рекомендується ввести спеціальні біостимулюючі речовини.

Ще таке дерево може постраждати і від грибкового захворювання, іменованого Голландською хворобою. Поширення грибка відбувається по провідних шляхах, а потім він призводить до закупорювання судин камедеподібною речовиною. На тій ділянці, яка уражена грибком, через деякий час повністю зупиняється сокорух. Це призводить до всихання рослини і до її загибелі. В даному випадку слід провести викорчовування в'яза і його знищення у вогні.

Також для шорсткого ільма становить небезпеку і сажистий грибок. У хворої рослини на гілках і листі утворюється наліт чорного кольору. Однак міцелій не здатний проникнути всередину тканин листової пластини, тому грибок можна просто зчистити механічним шляхом. З метою профілактики появи сажистого грибка, потрібно своєчасно знищувати тлю.

Застосування та значення

Шорсткий в'яз

У в'яза шорсткого молоденькі пагони використовують як корм для худоби. Крім цього, таку рослину широко використовують для озеленення доріг, вулиць і парків як у міському середовищі, так і в селищах. Для прикраси прибудинкових ділянок найчастіше використовують декоративні різновиди.

Підкір'я (деревний луб) застосовують для виготовлення коробів, оскільки воно відрізняється невисокою якістю. При цьому кору використовують для виготовлення фарби. Деревина стійка до появи гнилі в умовах високої вологості. Вона тверда, але попри це чудово піддається обробці.

Деревину використовують для виготовлення меблів і бейсбольних біт, оскільки вона має незвичайну натуральну текстуру. Також з неї виготовляють підлогові покриття, завдяки високій стійкості до зношування. Ще це дерево знайшло широке застосування в машинобудівному та столярному виробництвах.

Використання в ландшафтному дизайні

Шорсткий в'яз

У ландшафтному дизайні найбільш широко поширені декоративні різновиди шорсткого в'яза. Рослина вирізняється доволі швидким ростом. Всього за три або чотири роки невеликий саджанець перетворюється на акуратне деревце. Саме тому таку рослину часто використовують при створенні зеленої огорожі. Завдяки тому, що така рослина чудово переносить обрізку, а пагони вирізняються швидким ростом, її нерідко використовують для створення гігантських композицій.

Штамбові в'язи використовують для створення не тільки зелених огорож, а й інших декоративних композицій. Такий різновид в'яза має ефектний вигляд поруч із горобинником, вишнею чи яблунею, а ще його нерідко використовують для прикрашання японського саду каміння.

У дерева утворюється щільна розлога крона, що відкидає густу тінь. Саме в цій тіні рекомендовано висаджувати папороть, стильбу або конвалії. Оскільки в тіні майже не росте бур'ян, під в'язом можна облаштувати зону відпочинку з лавкою і низькорослою травичкою.

Зверніть увагу на те, що в'яз не можна садити поруч зі смородиною або грушею. Такі рослини схильні до ураження небезпечними шкідниками, які здатні перебратися на в'яз, що росте поруч.