
Рослина фікс священний (Ficus religiosa) в народі ще називають фікус релігійний, дерево «Бодхі», священна фіга, дерево «Бодхі». Ця вічнозелена декоративно-листяна рослина є частиною роду Фікус, яке відноситься до сімейства Тутові (Moraceae).
Родом ця рослина з Індії. Також його можна зустріти на Шрі-Ланці, Бірмі, в Непалі, Таїланді, південно-західній частині Китаю, а ще на островах Малайського архіпелагу. Спочатку такий багаторічник зустрічався лише у вічнозелених і змішаних джунглях, а ще на рівнинах. Однак з роками він дедалі частіше став зустрічатися в горах. На сьогоднішній день фікус можна побачити на висоті до 1500 м над рівнем моря.
Назву «священний» такому фікусу дали, бо в давні часи саме такі потужні дерева садили неподалік від буддійських храмів. При цьому догляд за ними здійснювали священнослужителі-монахи.
Стародавня легенда свідчить, що колись під кроною фікуса відпочивав принц Сіддхартха Гаутама. І тоді на нього зійшло осяяння. У результаті він почав називати себе Буддою і став проповідувати буддизм.
Особливості фікуса священного
Фікус священний відрізняється від інших представників роду фікус тим, що таке дерево досягає дуже великих розмірів. Висота частини екземплярів, що ростуть у сприятливих умовах, може доходити до 30 метрів. У кімнатній культурі висота такої рослини близько 300 см.
Оскільки це сильноросла рослина, то її найчастіше використовують для прикраси просторих приміщень. Так, його можна зустріти в оранжереї, концертному залі або зимовому саду. Крона завширшки може розростатися до 10 м, що теж не сприяє вирощуванню культури в не дуже великій квартирі.
Молода рослина вирізняється невеликим числом повітряних коренів. Дуже часто воно починає своє життя як епіфіт, при цьому фікус росте на стовбурах і гілках дорослих дерев. Згодом коренева система стає потужнішою і товстішою, і врешті-решт відбувається перетворення на баньян.
Також фікус може почати своє життя як літофіт. Він відшукує собі «затишне» містечко в щілинах будови. На частині знімків можна побачити, що дерево немов вростає в будівлю (наприклад, у храм). Через деякий час коренева система рослини обплітає собою будову і стає з нею майже єдиним цілим. Коріння спочатку опускається все нижче, поки не досягне поверхні ґрунту. Після цього вони починають все глибше і глибше проникати в ґрунт.
Фікус священний є швидкозростаючим. Через 1-2 роки всього одне дерево вже стає більше схожим на невеликий лісок: безліч тоненьких стовбурів і одна масивна крона. Молоді рослини покриті коричневою корою з рудуватим відтінком. Дане забарвлення схоже з кольором гілок фікуса гроновидного. У міру зростання забарвлення кори змінюється. У дорослого дерева стовбур і гілки пофарбовані в сірий відтінок.
Форма листових пластин оригінальна, а їхня поверхня – гладка. Поверхня листя настільки тоненька, що вона є майже прозорою. Середня довжина листової пластини від 8 до 12 сантиметрів. У дорослих дуже масивних дерев листя досягає в довжину близько 20 сантиметрів. Ширина листових пластин може варіюватися від 40 до 130 мм.
У молодої рослини листя має блідо-червоний відтінок, через деякий час він змінюється на зеленуватий. Якщо місце, де росте фікус, сонячне, то коли він стає дорослим, його листя забарвлюється в темний зелений колір із сизим відтінком. Кожну пластину прикрашають чітко помітні білясті прожилки. У рослини також є овальні прилистники, довжина яких близько 50 мм. Після того як відбувається повне розкриття листової пластини, прилистники облітають.
У такої рослини листя черговорозташоване. Довжина її черешків, як правило, така ж, як у самої листової пластини, але вони можуть бути і довшими. У тому випадку, якщо дерево росте в місці з досить сухим повітрям, то воно змінює своє листя двічі на рік.
У період цвітіння на гілках формуються сиконії, що являють собою невеликі коричневі суцвіття. Їх форма зовні схожа з півсферою. Середня величина такого суцвіття близько 20 мм. Як правило, цвітіння спостерігається в літню пору, проте вид Caribaea зацвітає в зимові місяці.
У кімнатній культурі середня тривалість життя фікуса священного близько 15 років. У сприятливих умовах у дикій природі рослина в середньому може прожити від 400 до 600 років.
Короткий опис вирощування
- Температура. У теплу пору року – 18-23 градуси, а в зимові місяці в кімнаті не повинно бути холодніше 15 градусів.
- Вологість повітря. Її рівень має бути дуже високим. Саме тому дерево слід регулярно і дуже часто зволожувати з пульверизатора.
- Освітленість. Потребує хорошого сонячного освітлення, проте дерево слід оберігати від потрапляння прямих променів сонця. При вирощуванні в кімнатних умовах її розташовують неподалік від вікна західної або східної орієнтації.
- Полив. У літню пору субстрат у горщику зволожують систематично – 1 або 2 рази на 7 днів. У холодну пору року можна провести скорочення поливу до одного разу на 1-1,5 тижні. Для цього використовують добре відстояну воду.
- Субстрат. Підходить пухкий добре дренований чорнозем, насичений поживними речовинами.
- Добриво. З початку весняного періоду і до глибокої осені рослині забезпечують своєчасні підживлення рідким добривом. Рекомендується почергово використовувати мінеральні комплекси та органіку.
- Пересадка. Вона проводиться 1 раз на пару років з лютого по березень.
- Розмноження. Легко розмножити повітряним корінням і насіннєвим способом.
- Особливості догляду. Рослина не стійка до ураження шкідниками. Не рекомендується, щоб неподалік від фікуса розташовувалася хвора рослина. Поки кущ молодий, найкомфортніше він почуватиметься в теплі та за підвищеної вологості повітря. Якщо йому не забезпечити такі умови, то велика ймовірність того, що «проживе» він у вас недовго.
Догляд за фікусом священним у домашніх умовах
Фікус священний відрізняється своєю невибагливістю. Він цілком нормально росте в кімнатних умовах. Але якщо ви хочете отримати ефектне і здорове дерево, то йому доведеться забезпечити правильний догляд і оптимальні умови для зростання.
Освітленість
Щоб фікус нормально ріс і розвивався, йому необхідне яскраве сонячне світло, яке має бути розсіяним. Слідкуйте за тим, щоб прямі промені сонця не потрапляли на дерево. Також його можна вирощувати і в невеликому затіненні.
Оптимальний рівень освітлення для рослини – від 2600 до 3000 лк. Найкраще для нього підходить місце, розташоване поруч зі східним або західним вікном. Пам’ятайте, що при надмірно мізерному освітленні може спостерігатися облітання листя. За необхідності кущ можна досвічувати фітолампою.
Температурний режим
Дана культура відрізняється своєю теплолюбністю. У весняно-літній період оптимальна температура повітря – 18-25 градусів. У зимовий час не допускайте, щоб у кімнаті, де знаходиться кущ, було холодніше 15 градусів. Також у холодну пору року фікус рекомендується переставити в більш світле місце або йому забезпечують досвітку.
Період спокою фікусу священному не потрібен. Навіть у зимові місяці за умови забезпечення необхідної температури та вологості повітря його ріст і розвиток будуть такими ж, як і влітку. Кущ ставлять якомога далі від працюючих опалювальних приладів, ще його оберігають від протягів і не допускають частих перестановок на нове місце.
Вологість повітря
Такий фікус у природі віддає перевагу рости в місцях з високою вологістю повітря. Саме тому для нормального розвитку і зростання в кімнатній культурі йому потрібна підвищена вологість. Рослині необхідне систематичне зволоження листя з пульверизатора. Однак такий спосіб підвищення вологості досить проблематичний для великих дерев. У цьому випадку вас може виручити побутовий зволожувач повітря або кущ можна поставити біля декоративної водойми, а ще акваріума.
Полив
Поливати рослину потрібно регулярно і рясно. Для цього рекомендується використовувати добре відстояну воду. У теплу пору року субстрат у горщику зволожують 1 або 2 рази на 7 днів. У зимові місяці поливи проводять 1 раз на 1-1,5 тижні. Слідкуйте за тим, щоб у субстраті не застоювалася рідина.
Запам’ятайте, що поливати фікус потрібно тільки після того, як добре просохне верхній шар субстрату. Через деякий час після поливу злийте надлишки води, що стекли в піддон. Пам’ятайте, що рослина легше переносить нетривалу посуху, ніж застій води в субстраті. При правильному догляді та дотриманні режиму поливу у рослини розвивається міцна система коренів, що вкрай важливо в культурі бонсай.
Субстрат
Для фікуса священного підходить пухка і поживна ґрунтосуміш. Оптимальний склад субстрату: листовий і дерновий ґрунт, а ще пісок (2:2:1). У нього рекомендується всипати невелику кількість деревного вугілля. Також підійде землесуміш, що складається з торф’яного, листового і дернового ґрунту, а ще піску, які беруть у рівних частках. При цьому рН готового субстрату має бути 6,0-6,5.
Під час посадки дерева не забудьте зробити на дні горщика хороший дренажний шар. Найкраще на саме дно насипати керамзит, а зверху засипати його піском.
Підживлення
Це дерево не потребує регулярних внесеннях добрива. Однак все ж його рекомендується підгодовувати 1 раз на 2 тижні. При цьому досвідчені квітникарі рекомендують, використовувати по черзі органіку і мінеральні добрива. Зверніть увагу, що добриво має бути з підвищеним вмістом азоту і калію.
Пересадка священного фікуса
Ця рослина відрізняється швидким ростом. Всього за 12 місяців маленький саджанець може перетворитися на двометрове дерево. Саме тому поки дерево молоде, йому потрібне регулярне і досить часте пересаджування (1-3 рази на рік).
Пересадку проводять тільки за необхідності, коли кореневій системі стає дуже тісно в ємності. Дорослий великий фікус не пересаджують. Замість цього у нього систематично міняють верхній шар субстрату на свіжу ґрунтосуміш.
Обрізка
Стебла необхідно систематично обрізати. Це дозволяє стримувати ріст фікуса, а також допомагає підтримувати охайний зовнішній вигляд крони. Обрізають дерево незадовго до того, як почнеться вегетаційний період. Потім при необхідності можна проводити прищіпку верхівок молодих гілок.
Щоб крона була красивою й охайною, необхідно задати гілкам потрібний напрямок. Зробити це можна за допомогою каркаса з дроту. Стебла цієї рослини дуже еластичні, у зв’язку з чим з формуванням крони не виникне проблем навіть у недосвідченого квітникаря.
Цвітіння
Цвітіння фікуса досить незвичайне. Сформовані суцвіття зовні схожі на порожній казанок. На внутрішній поверхні цього «казанка» з’являється щось схоже на мох коричневого кольору. По-науковому це суцвіття називається псевдоплодом, або сиконією. Вони розміщуються в пазухах листків попарно.
Поверхня суцвіть і листових пластин гладенька. Запилення відбувається за допомогою особливого виду ос – бластофагів. При успішному запиленні формуються зелені суцвіття, через деякий час вони забарвлюються в темний бордовий або фіолетовий відтінок. Такі плоди неїстівні.
Способи розмноження
Вирощування з насіння
Розмноження фікуса священного насінням є найбільш доступним і простим. Наповніть ємність сумішшю піску і торфу, висійте насіння і добре зволожте субстрат. Зверху посіви укрийте склом або плівкою.
Перші сходи, як правило, з’являються через 5-7 діб. Після цього укриття прибирають, щоб рослинки звикали до кімнатних умов. Після утворення першої пари справжніх листків сіянці необхідно розпікірувати по окремих горщиках. Якщо взяти ємність діаметром від 10 до 15 сантиметрів, тоді в неї можна посадити відразу кілька сіянців.
Живцювання
Розмножують таке дерево і верхівковими живцями, проте вкорінюються вони досить неохоче. У довжину живці повинні досягати від 15 до 18 сантиметрів. На кожному з них має бути не менше 3 пар здорових листових пластин. Держак має бути довшим за листя у 2 рази. Навесні проводять висадку живців у теплицю в субстрат, що складається з перліту і торфу або з піску і ґрунту. Необхідно підтримувати температуру повітря близько 25 градусів.
При укоріненні в кімнатних умовах відрізки накривають зверху поліетиленовою плівкою. Безпосередньо перед висадкою на вкорінення проводять обробку зрізу живця Гетероауксином або Корневином. Забезпечте живцям розсіяне освітлення. Укриття прибирають через півмісяця. Укорінений відрізок треба пересадити в не дуже велику ємність.
Хвороби та шкідники
Найчастіше фікус священний захворює тільки тоді, коли є порушення в догляді. При цьому особливу увагу догляду слід приділити молодим кущикам. Листя у них ще дуже маленьке, а пагони – тоненькі. До загибелі стебел може призвести невідповідний температурний режим або освітлення, а ще нестача поживних речовин.
Досить часто квітникарі скаржаться на те, що фікус скидає листя. Це є його реакцією на будь-яку зміну в догляді. Однак потрібно врахувати, що листя може облітати і без причин, це пов’язано з особливістю конкретного екземпляра.
Найчастіше на рослині селяться попелиці, трипси, борошнисті червці та щитівки. Щоб його позбутися, обприскайте рослину відповідним отрутохімікатом. Не забувайте дотримуватися запобіжних заходів.